Az országgyűlési választások után nem sokkal, április 11-én kezdi tárgyalni a Fővárosi Ítélőtábla a kémperként elhíresült, államtitkokként kezelt ügyet, amelynek vádlottai a Gyurcsány-kormányok titkosszolgálatainak prominenseiből áll. Mint ismert, tavaly július 5-én első fokon Szilvásy Györgyöt kémkedésre való felbujtásért, Galambos Lajost pedig kémkedésért két év tíz hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa. Galambos hivatali utódját, Laborc Sándort 1 év börtönre ítélték két év próbaidőre felfüggesztve, míg a negyedrendű vádlottat, Püski Lászlót felmentették. A táblabíróság egyetlen katonai tanácsa, Ruzsás Róbert vezette hadbíróság zárt tárgyaláson dönt majd másodfokon az 2040-ig titkosított ügyről. Ruzsás nemrégiben helyezte hatályon kívül a tábornokperként elhíresült, minősített vesztegetéssel vádolt magasrangú katonatisztek ügyét.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A Ruzsás Róbert vezette katonai tanács április 11-én kezdi tárgyalni másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán a Szilvásy György, Galambos Lajos, Laborc Sándor és Püski László részvételével zajló kémperként elhíresült ügyet. Mivel az eredetileg március 21-re kitűzött tárgyalási nap a Fővárosi Ítélőtáblán elmaradt, április 11-én kezdődik a zárt tárgyalás.” Az ügy egésze államtitkot képez, így a nyilvánosság nem tudhatja meg, miért maradt el a márciusi tárgyalási nap” – mondta el kérdésünkre Zamecsnik Péter, Laborc Sándor védője. Miként arról a PestiSrácok.hu is korábban írt, az ügyben a feljelentést vélhetőleg a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) és az Alkotmányvédelmi Hivatal tette 2011 tavaszán, a nyomozás 2011 júliusában kezdte el a Budapesti Katonai Ügyészség (BKÜ) államellenes bűncselekmények gyanúja miatt. A Magyar Nemzet szerint az NVSZ olyan bizonyító erejű dokumentumokkal rendelkezett, amelyek igazolják, hogy a Gyurcsány-kormány idején az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal egyes vezetői tudtával a magyar elhárítás kényes adatai kerültek orosz kézbe, állítólag a MOL megszerzése érdekében. A lap szerint az NVSZ egy olyan fedett akció részleteit derítette fel, amelyben az NBH Liszt Ferenc repülőtéren szolgáló munkatársai a reptér védelmét ellátó Zömök Kft. embereivel együttműködve lehetővé tették, hogy poligráfos ellenőrzéssel megbízott oroszok és eszközeik feltűnés nélkül érkezzenek majd távozzanak.
A 2040-ig titkosított ügyben az a Ruzsás Róbert vezette katonai tanács fog eljárni, amelyik februárban hatályon kívül helyezte a tábornokperként elhíresült, minősített vesztegetéssel vádolt magas rangú katonatiszteket, köztük Fapál László egykori honvédelmi államtitkárt is érintő büntetőügyet. A vádlottak többségét bűncselekmény hiányában mentette fel a Kaposvári Törvényszék első fokon, amely azt is megállapította, hogy az ügyészség súlyos eljárási hibákat vétett. Az Ítélőtábla ugyanakkor arra az álláspontra helyezkedett, hogy a bíróság ítélete megalapozatlan, tényálása hiányos, indoklási kötelezettségének pedig nem tett eleget. Az ügy másodrendű vádlottja, Fapál László az ítélet után blogjában fejezte ki megdöbbenését a másodfok döntésével kapcsolatban. Szerinte az elsőfokú és másodfokú bíróságok „jogi álláspontja olyan, mint a tűz és a víz”.
Szintén a táblabíróság egyetlen hadbírója, Ruzsás Róbert hozta azt az emlékezetes döntést, még 2011 áprilisában, amelyben felmentette a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) főtitkárát, Szima Juditot a kétrendbeli parancs iránti engedetlenség, valamint kétrendbeli jelentési kötelezettség megszegésének vétsége alól. A főtitkárt első fokon a Somogy Megyei Bíróság Katonai Tanácsa bűnösnek mondta ki, de Ruzsás Róbert tanácsvezető az indoklásában hangsúlyozta, hogy az első fokon eljáró tanács a bizonyítást eredményesen végezte el, a tényállást helyesen állapította meg, ugyanakkor mindebből helytelen következtetést vont le.
Emlékezetes az is, amikor a Szilvásyék ügyében majd eljáró hadbíró a 2006-es tévészékház ostromakor a saját társaira támadó rendőr, Udvari Ákos első fokú, 3,5 éves büntetését 1,5 évvel enyhítette. A férfi a vád szerint utcakövekkel és vasrudakkal támadta kollégáit, majd az ostromlóknak az ordította, hogy „a lábukat üssétek, az védtelen”. Ruzsás Róbert hadbíró az elsőfokú ítéletet, annak túlzó mértéke miatt változtatta meg.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS