A céges gazdálkodásban mutatkozó hiányosságok mellett személyi ellentétek is közrejátszhattak a Magyar Nemzetnél kedden bejelentett vezetőcserében, amelynek következtében D. Horváth Gábor főszerkesztőt Simicska Lajos bizalmasa, a Kaya Ibrahim-ügyből jól ismert cégfantomizáló üzlettársa, Schlecht Csaba, a Lánchíd Rádió vezetője váltotta. A 2015 februári, emlékezetes „G-nap” után a Fidesszel szakító, és egyre inkább a Jobbikhoz közelítő napilap irányvonalában információink szerint már nem lesz változás, és lehet, hogy D. Horváth valóban önként állt fel, aminek hátterében nem politikai, szakmai nézeteltérések, hanem Faragó Csaba, az ÁPV Zrt. és az MVM Zrt. korábbi vezetőjének érkezése áll, aki kedd óta a Magyar Nemzetet kiadó cég mellett a Hír TV vezetőjeként is feladatokat kapott. Más sajtóhírek szerint a Simicska Lajos médiabirodalmában lefolytatott vezetőcserék hátterében az áll, hogy a Magyar Nemzet és a Hír TV ezentúl azokra a politikai erőkre koncentrál, amelyek képesek legyőzni a jövő évi választásokon a Fideszt, Simicska ennek zálogát pedig egyedül a Jobbikban látja.
Ismert, kedd óta a Magyar Nemzet főszerkesztői tisztét a Lánchíd Rádió ügyvezető-főszerkesztője, az első Orbán-kormány idején kirobbant Kaya Ibrahim-botrány után több mint egy évtizedig visszavonultan élő Schlecht Csaba fogja ezentúl betölteni. A Nemzet Lap- és Könyvkiadó társ-ügyvezetői posztján is személyi változás volt, azt immár Faragó Csaba, az ÁPV Zrt. és az MVM Zrt. korábbi vezetője, Magyarország volt rendkívüli és meghatalmazott szingapúri nagykövete tölti be, aki Simicska Lajos fiát, Simicska Ádámot váltotta a poszton. A PestiSrácok értesülése szerint Faragó érkezése állhat a Magyar Nemzet kedden azonnali hatállyal távozó volt főszerkesztője, D. Horváth Gábor döntése mögött. D. Horváth a nyilvánosság előtt nem indokolta meg, hogy miért állt fel. Döntése mögött aligha állhat egy újabb, a G-naphoz hasonló, a lap szemléletének változását jelentő külső presszió, hisz a Magyar Nemzet mára egyértelműen a Jobbik házisajtója lett. Újabb politikai szemléletváltást biztosan nem kértek D. Horváthtól, erre utal az is, hogy az őt váltó főszerkesztő, Schlecht Csaba szerdán megerősítette, azt szeretné, ha jövőre Vona Gábort lenne a miniszterelnök. Schlechttel szerdán a 24. hu készített villáminterjút, az alig több mint két éve a média világába csöppent főszerkesztő a portálnak az általánosságok mellett elmondta, hogy véleménye szerint, és a kritikák ellenére az általa vezetett Lánchíd Rádió nem lett jobbikos orgánum, de szükségét látja, hogy a következő választások után Vona Gábor vezesse Magyarországot.
A Hír TV igazgatósága egy fő taggal bővült, ugyancsak Faragó Csabával, aki a jövőben a HírTV vezérigazgatói tisztségét is ellátja. Pauwlik László, a HírTV korábbi vezérigazgatója – Tarr Péter műsorokért felelős vezérigazgató-helyettes mellett – a társaság vezérigazgató-helyetteseként folytatja eddigi munkáját. Simicska Lajos médiabirodalma a következő általános állításokkal magyarázta a személycseréket:
A személyi változások azt a célt szolgálják, hogy az olvasók, nézők és hallgatók számára is egyértelműbbé és érezhetően egységesebbé váljon a HírTV, a Magyar Nemzet és a Lánchíd Rádió felelős politikai-közéleti szerepvállalása. Az egységes irányítás lehetővé teszi, hogy a három érintett médium az elkövetkező hónapokban még hatékonyabbá tegye eddigi együttműködését.
A 24. hu írása szerint a nagy vezetőváltás mögött két dolog áll: egyrészt a kampányidőszakhoz közeledve Simicska Ádámot mint családtagot szerették volna kivenni a frontvonalból, másrészt szintén a hamarosan induló kampányidőszak miatt a híreket a racionalitás mentén akarják súlyozni, ami náluk azt jelenti, hogy az ellenzéki pártok közül azok kapjanak nagyobb teret, amelyeknek reális esélyük van megdönteni az Orbán-kormányt.
A PestiSrácok.hu elérte a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettesét, Szerető Szabolcsot, aki elmondta, ő nem mondott fel, és december 31-ig még biztosan vállalja a posztjával járó kötelezettségeit. Emlékezetes, Szerető volt az, aki a G-napon a lap vezetőségével együtt lelkiismereti okokra hivatkozva felmondott, majd másnap bejelentette, hogy mégis marad.
Szerető Szabolcsnál rákérdezünk arra is, hogy puccsnak tartja-e a jelenlegi helyzetet, hiszen korábban, a G-nap utáni vezércikkében puccsnak nevezte, hogy az akkori vezetőség nagy része elhagyta a HírTV-t, illetve a Magyar Nemzetet. Szerető úgy vélte, ezúttal nem puccsról van szó, hiszen semmilyen ajtócsapkodás vagy károkozási szándék nincsen, ami a korábbi helyzetben viszont megvolt. Hozzátette: most ennek pont az ellenkezője történik, hiszen minden lépés azért van, hogy meglegyen a stabil működés, ami egyébként szerinte nincs is veszélyben.
Értesülésünk szerint a lapnál már korábban felvetődött, hogy eltávolítják a másik főszerkesztő-helyettest, Tóth Szabolcs Töhötömöt, aki a napokban már maga is a távozás mellett volt. Tóth azonban maradt, a Magyar Nemzet szerdán frissített impresszuma szerint továbbra is ellátja a feladatát. A PestiSrácok értesülése szerint Tóth és Szerető az év végéig maradnak a Magyar Nemzetnél, majd mindketten távoznak, őket György Zsombor és Gazda Albert váltja majd.
A Magyar Nemzet munkatársaitól származó információink szerint szerdán kriptahangulat uralkodott a szerkesztőségben, senki nem tudta, hogy lehet-e új irányvonal, új elvárások, kik maradhatnak a lap munkatársai, és kiknek kell távozniuk. Utóbbiak közé tartozhatnak a D. Horváth Gábor bizalmi körébe tartozó emberek, akik a lap összes rovatánál jelen vannak. Schlecht Csaba szerdán a rovatvezetők mellett az összes újságíróval személyesen beszélt, ami arra utal, hogy a lapkészítésben eddig semmilyen tapasztalattal nem rendelkező főszerkesztő lekáderezi a Magyar Nemzet eddigi dolgozóit, és kiválogatja, hogy kikben bízhat a jövőben. Az egyelőre nem világos, hogy Simicska Lajosnak mi a szándéka a személycserékkel, hisz a már beharangozott, a Fidesz hatalmát állítólag megrengető nagy bejelentéseket az eddigi gárdával is képes lett volna lekommunikálni. A Magyar Nemzetnél történteknek anyagi vonzata is lehet, mert a cégbírósági adatok szerint a Simicska által a G-nap után letett kétmilliárd forint körüli összeg – amely a Magyar Nemzet 2018-as választásokig történő finanszírozására szolgált – már elfogyott, a kiadó évente nyolszázmillió forintos veszteséggel zárt, aminek csak egyik oka lehetett az olvasók, előfizetők folyamatosan csökkenő száma. Információink szerint Schlecht Csaba szerdán olyanokat is mondott a beosztottainak: nem biztos abban, hogy a Magyar Nemzet a választások után is megmarad, ő azonban egy önfenntartó újságot szeretne csinálni belőle.
Vezető fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS