A Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be Reisz Gábor filmrendező legújabb, Magyarázat mindenre című filmjét, amely saját finanszírozásból és a Szlovák Audiovizuális Alap támogatásával készült. A filmről a Hollywood Reporter közölt terjedelmes kritikát, amelyben Leslie Felperin azt írja: a film forgatókönyve „számos utalást tesz Magyarország történelmének és aktuálpolitikai színterének eseményeire és személyeire, amelyek többsége az ország neofasiszta miniszterelnökén, Orbán Viktoron kívül ismeretlen lesz a Közép-Európán kívüli nézőknek”.
Felperin hozzáteszi, hogy a filmben bemutatott konfliktusok nemzedékek között, és „különösen a bal- és jobboldali polgárok között mindenhol azonnal ismerősek lesznek a nézők számára, különösen olyan helyeken, mint az Egyesült Államok, Brazília, Olaszország vagy Izrael, ahol erős a politikai polarizáció”. A kritika azt is megemlíti, hogy Reisz Gábor szerint a film elkészítését az inspirálta, hogy „az autokrata Orbán-rezsim elfoglalta a Színház- és Filmművészeti Egyetemet”.
A kar és a diákok tüntetésein Reisz is részt vett, ami arra inspirálta, hogy megpróbálja megtalálni a módját annak, hogy saját fiktív művében is tükrözze az aktuális politikai megosztottságot
– írja Felperin. A filmet egyébként pozitívan értékeli a kritika, amelyet „a romániai naturalista, dialektikus drámához” hasonlít.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS