Kína egyre nagyobb fenyegetést jelent a globális biztonságra nézve – áll Németország szerdán közzétett első nemzetbiztonsági stratégiájában. Ebben hangsúlyozzák, hogy Berlin az ukrajnai orosz inváziót követően a gazdasági érdekekről a geopolitikára helyezi át a hangsúlyt. A stratégiai dokumentum nyers szavakkal úgy jellemzi Pekinget, mint aki Ázsiában felsőbbrendűségre törekszik és gazdasági erejét politikai célok elérésére igyekszik felhasználni – számolt be a Reuters.
A dokumentum kiemeli a Németországot fenyegető fő veszélyeket, az éghajlatváltozástól az ellátási láncok megszakadásáig, valamint tartalmaz néhány konkrét politikai intézkedést, például a védelmi kiadások növelésére és a kibertámadások elleni küzdelemmel foglalkozó ügynökség létrehozására vonatkozó kötelezettségvállalást. Elemzők megjegyezték, hogy a dokumentum nem rangsorolja a leküzdendő veszélyeket, emellett néhány fontos kérdést, például Tajvant nem említették meg.
Ez egy jelentős változás, amelyet Németországban végrehajtunk a biztonságpolitika kezelésében, a katonai stratégiától egy integrált biztonsági koncepció felé haladva
– fogalmazott Olaf Scholz kancellár a dokumentum bemutatásakor, miközben hozzátette, hogy hamarosan elkészül a részletesebb Kína-stratégia is.
A jövőben a gazdaságpolitikai döntések meghozatalakor többet fogunk gondolkodni a biztonságpolitikáról. Minden egyes köbméter orosz gázért kétszer-háromszor annyit fizettünk nemzetbiztonságunkkal
– mondta Annalena Baerbock külügyminiszter. Mivel Németország gázimportjának mintegy fele Oroszországtól függ, nem tudta azonnal leállítani az energiakereskedelmet Moszkvával, miután az 2022 februárjában lerohanta Ukrajnát. A nemzetbiztonsági stratégia szerint Oroszország “belátható időn belül” az európai békét fenyegető legfőbb fenyegetés marad. A dokumentum kiemeli, hogy Németországnak csökkentenie kell minden más országoktól való függőségét a nyersanyagok tekintetében, és ösztönöznie kell a vállalatokat a stratégiai tartalékok növelésére. Ezek az intézkedések most különösen fontosak Németország számára, és Európa Kínától való függése a szén-dioxid-semleges gazdaságra való áttérés szempontjából kulcsfontosságú kritikus ásványi anyagok tekintetében.
Kína szándékosan használja ki gazdasági erejét politikai céljai elérése érdekében
– olvasható a stratégiában, amely alig egy héttel a Berlinben esedékes német–kínai kormányzati konzultációk előtt készült.
Kína közel 300 milliárd eurós (325 milliárd dolláros) importjával és exportjával Németország legfontosabb kereskedelmi partnere, valamint a vezető német vállalatok, köztük a Volkswagen, a BASF és a BMW egyik legfontosabb piaca.
Forrás: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS