A hamarosan felálló új kormány is a lakosság otthonteremtésének segítésére és az ország demográfiai mutatóinak javítására törekszik, hiszen ez a két elem szorosan összefügg – mondta Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára pénteken Budapesten, a Lakás Konferencia 2018 című rendezvényen.
A portfolio.hu által szervezett konferencián az államtitkár hozzátette: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken publikált adatai azt mutatják, hogy az idén az előző évekhez hasonlóan az új építésű lakások számának folyamatos növekedésére lehet számítani. A KSH pénteki közlése szerint az első negyedévben a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 9850 volt, 3,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Hornung Ágnes szólt arról is, hogy a lakáspiaci élénkülést segíti a kormány otthonteremtési programja, a tartós és kiegyensúlyozott gazdasági növekedés, a kedvező foglalkoztatási helyzet, a lakossági reáljövedelmek növekedése és az alacsony kamatkörnyezet. Az államtitkár elmondta, hogy a lakásértékesítések áfakulcsa öt százalékra csökkentésének köszönhetően tavaly a kiadott lakásépítési engedélyek száma húsz, a felépült lakások száma pedig negyvennégy százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A családi otthonteremtési kedvezményről (csok) pedig megjegyezte, hogy már hetvenkétezer kérelmet fogadtak be kétszázötmilliárd forint értékben.
Banai Ádám, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója szerint a lakásárak emelkedése miatt a magyar piacon egyelőre nem kell úgynevezett ingatlanpiaci boomtól tartani. A jegybank folyamatosan figyeli országosan és az egyes régiókban is az ingatlanárak emelkedését párhuzamosan az ország gazdasági teljesítményével. Az építőipar további bővülése szempontjából kockázati tényezőnek nevezte az építőanyagok árának emelkedését, a munkaerőhiányt – az MNB felmérései szerint negyvenezer szakképzett dolgozó hiányzik az ágazatból –, valamint azt is, hogy a beruházók a következő másfél évre koncentrálták az általuk fejlesztett ingatlanok többségének átadását. Az előadásokat követő kerekasztal-beszélgetésen több résztvevő, így Földi Tibor, a Cordia Magyarország vezérigazgatója, Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója és Nagy Gergely, az OTP csoport Budapesti régió ügyvezető igazgatóhelyettese is azt szorgalmazta, hogy a kormány minél előbb vizsgálja meg az öt százalékos áfakulcs további, 2019. december 31. utáni fenntartásának lehetőségét. A mielőbbi döntésre az ágazat helyzetének normalizálódása miatt van szükség, hiszen a kedvezményes áfakulcs fenntartása megnyugtatná az ágazat szereplőit, és további bővülést idézne elő az építőiparban.
Forrás: MTI. Fotó: Magyar Hírlap
.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS