Máris jelentkeznek az első repedések az Ukrajna megváltását azonnali uniós tagságban látó törekvéseken. A háború sújtotta kelet-európai ország gazdasági, társadalmi, közbiztonsági, jogállamisági és valószínűleg záros időn belül katonai szempontból is fényévekre lesz attól, hogy az Európai Unióhoz tartozhasson, ám a nyugati vezetők úgy tálalják a helyzetet, mintha a csatlakoztatása egy csapásra megoldaná a teljes válságot. Akármilyen agyament is ez az elképzelés, az ideológia rabjává vált európai közösség nem meri felvetni, hogy ennek semmi értelme, ezért a bátrabbjai látszatkibúvókkal próbálják elkaszálni a tervet. Így tett most Zoran Milanović horvát elnök, aki Ohridban, az észak-macedóniai Preszpa Fórumon kijelentette, hogy Ukrajna EU-tagjelöltségét a horvát kormánynak Bosznia-Hercegovina azonnali, ugyanolyan tagjelöltségéhez kell kötnie.
Amennyiben Ukrajna uniós tagjelölti státust kaphat abban az állapotban, amelyben van – és amelyből mindenki azt szeretné, hogy a lehetőségek szerint egyben kerüljön ki –, akkor a horvát külpolitikának nemzetpolitikai és biztonságpolitikai okok miatt is ragaszkodnia kell ahhoz, hogy Bosznia-Hercegovina is megkapja
– mondta a horvát elnök, aki hangsúlyozta: nem ellenzi Ukrajna elindulását az európai úton, ugyanakkor Bosznia-Hercegovina biztonsági és minden más értelemben jobb állapotban van, mint Ukrajna, és sem gazdasági, sem biztonsági, sem emberi okai nincs annak, hogy ne ugyanolyan bánásmódban részesüljön, mint Ukrajna.
Elvárom, hogy a horvát kormány és képviselői, amikor Ukrajna tagjelölti státusáról van szó, kategorikusan feltételül szabják, hogy Bosznia-Hercegovinának is adjanak
– fogalmazott az államfő.
Az EU nyugat-balkáni partnerei közül Szerbiával és Montenegróval már folynak a csatlakozási tárgyalások, és korábban döntés született arról, hogy megkezdhetők Észak-Macedóniával és Albániával is. Bosznia-Hercegovinát az EU-nak még el kell ismernie hivatalos tagjelöltként, Koszovó pedig egyelőre csak társulási megállapodással rendelkezik.
Forrás: MTI nyomán; Fotó: euractiv.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS