Figyelemmel kell kísérni a joggyakorlatot és fel kell tenni a legfontosabb kérdést: az ítélet összhangban van-e az eredeti jogalkotói szándékkal, hiszen valamit akart a jogalkotó, valamiért alkotta azt a jogszabályt, ami egy keretet ad a bírói értelmezés számára is – fogalmazott az igazságügyi miniszteri poszton Varga Juditot váltó Tuzson Bence portálunknak adott interjújában. Az igazságügyi miniszter kérdésünkre válaszolva arról is szólt, nincsenek beszivárgó uniós jogszabályok, amelyek végül felszámolnák hazánk szuverenitását, az uniós forrásokért eszközölt változtatások szervezeti jellegűek.
Tuzson Bencét elöljáróban arról kérdeztük: azok a jogszabály-módosítások, amelyeket az EU a források folyósításának felfüggesztésével fenyegetve lényegében áterőltetett a magyar kormányon, nem tekinthetőek-e idegen testnek a magyar jogrendben. Másképp fogalmazva nem tekinthetőek-e olyan beszivárgó-jogszabályoknak, amelyek révén végül az EU a saját kénye kedve szerint hajlítja majd a magyar jogrendet. A miniszter válaszában kiemelte, ha úgy tesszük fel a kérdést, hogy kényszert fogadunk-e el a jogszabályok módosításával– amely szembe menne a szuverenitásunkkal –, akkor a válasz határozott nem. Mint kifejtette,
semmilyen olyan kényszerítést nem tudunk elfogadni, ami ellentétben áll azzal, ami a magyar érdek, a magyar nemzeti érdek.
Mint megjegyezte, az igazságszolgáltatással kapcsolatos átalakítások elsősorban szervezeti jellegű kérdéseket érintenek, lényegében nem befolyásolnak semmit.
A magyarság szabadságszerető, nem szereti, ha a jogaiban korlátozzák
Az Európai Unió azon tendenciája kapcsán, miszerint egy olyan nemzet jogrendjét támadja, amely amúgy is hagyományosan jogérzékeny és hajlamos ki is állni a jogaiért, Tuzson Bence úgy vélekedett, a magyar ember valóban olyan,
hogy odaállunk a véleményünkkel, elmondjuk, hogy mit szeretnénk, mit akarunk, és hogy egyébként mik a jogaink. Ez évszázadok óta így van, a forradalmaink is mind erről szólnak. Mi, magyar emberek erre büszkék vagyunk, és nem szeretjük azt, ha ilyen szempontból korlátozni akarnak minket.
Mint hozzátette,
szabadságszeretőek vagyunk, és ez bizony érzékelhető minden egyes hozzáállásunkban is. A magyar kormány sem tud kibújni a maga bőréből, mi is el fogjuk mindig mondani a véleményünket.
Vissza a jogalkotás gyökereihez
A minisztert kérdeztük arról is, hogy beiktatása előtt úgy nyilatkozott, górcső alá venné a joggyakorlatot is. Ezzel kapcsolatban Tuzson Bence elmondta, szándékosan nem ellenőrzésről beszélt, hiszen arról van szó, hogy figyelemmel kell kísérni a joggyakorlatot. Mint kiemelte, a legfontosabb kérdés hogy az ítélet összhangban van-e az eredeti jogalkotói szándékkal,
hiszen valamit akart a jogalkotó, valamiért alkotta azt a jogszabályt, ami egy keretet ad a bírói értelmezés számára is, hogy mi az, amit a jogalkotó akart.
Kiemelte,
a jogalkotó akaratának valamilyen formában a jogszabályon keresztül érvényesülni kell a bírósági ítéletben is. Ha ez valami miatt nincs így, és az emberek úgy érzik, hogy a saját jogaikat nem tudják érvényesíteni, lassabban érvényesítik, vagy nem az a döntés születik, amit ők kiolvastak annak idején a jogszabályból.
Úgy vélte, ha a bírói döntések szembe mennek az emberek igazságérzetével, akkor valószínűleg a jogszabállyal lehet valamilyen gond, és ilyenkor érdemes az ítéletet meghozó bírákkal is elbeszélgetni. Ha ők úgy látják, hogy az a jogszabály, ami megszületett, az eredeti jogalkotói szándékot nem tükrözi, és az máshogy nem értelmezhető, akkor természetesen a jogalkotási eszközökkel bele kell nyúlni.
A videót László Petra és Susánszky Mátyás készítette.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS