Óvatos optimizmussal fogadta Szanyi Tibor az EP szerdai döntését, amely szerint elindítják a legszigorúbb, 7-es cikkely szerinti eljárást Lengyelországgal szemben. Hozzátette, mintegy tanulságként, hogy ugyanilyen határozottsággal kellett volna eljárni az európai normák és a demokratikus jogállam rombolását a lengyel kormányéhoz hasonló, vagy még gátlástalanabb módszerekkel, de már jóval korábban elkezdő Orbán-rezsimmel szemben.
Az Európai Parlament döntését, amely a 7-es cikkely elindítását határozza meg Magyarország után Lengyelországgal szemben is Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő óvatos optimizmussal fogadta közleményében, és a legszigorúbb jogi eljárás véghezvitelét követelte. Mint fogalmazott,
immár sokadszor foglalkozunk az EP-ben érdemi eredmény nélkül az európai értékek bomlasztásával és a jogállamiság szisztematikus lebontásával Lengyelországban – valamint, nem mellesleg, Magyarországon. Végre azonban az EU politikai csúcsain is megérni látszik a felismerés, hogy ideje véget vetni közös politikai frusztrációnknak és végig kell vinni a legszigorúbb politikai-jogi eljárást a jogsértő tagállamokkal szemben, az Unió demokratikus egységének helyreállítása érdekében.
A vita után, „mintegy utólagos tanulságként” ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy korábban az uniós intézményeknek „ugyanilyen határozottsággal kellett volna eljárni az európai normák és a demokratikus jogállam rombolását a lengyel kormányéhoz hasonló, vagy még gátlástalanabb módszerekkel, de már jóval korábban elkezdő Orbán-rezsimmel szemben”.
Mint fogalmazott,
ennek elmaradása a soraiban a szélsőséges, EU-ellenes Fideszt még mindig megtűrő, Orbánt rendre elvtelenül mentegető Európai Néppárt felelőssége. Különben talán a lengyel szélsőjobb sem kapott volna vérszemet, ezért most az EU-ban legalább azt el kell érnünk, hogy Orbán és Kaczinsky következmények nélküli politikai ámokfutása ne lebeghessen csábító példaként a jövő potenciális európai despotái előtt.
Szanyi Tibor közleményében emlékeztetett arra, a lengyel és a magyar jogállamiság ügyét az is összekapcsolja, hogy „a két kormány cinikusan előre jelezte, a hosszadalmas uniós egyeztetés végén, az Európai Tanácsban kölcsönös vétójukkal úgyis megmentenék egymást az esetleges közösségi szankcióktól”.
Több képviselőtársammal együtt azt javaslom a Bizottságnak és a tagállamoknak, hogy ne tegyék meg nekik ezt a szívességet és az uniós intézmények a két eljárást eleve egyesítve folytassák le
– tette hozzá Szanyi Tibor.
Forrás: OS/MTI; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS