Huszonkilenc sportágban, illetve szakágban rendeznek versenyeket, tizenkettőben pedig egyben Európa-bajnokságra kerül sor a III. Európa Játékokon, amelyet június 20. és július 2. között bonyolítanak le Krakkóban, valamint a környező kis-lengyelországi régióban. Cikkünkben összegyűjtjük az eddig elért magyar eredményeket.
Szilágyi Áron bronzérmet nyert férfi kardban vasárnap a krakkói központú Európa Játékok vívóversenyeinek első napján. A csoportkört hat győzelemmel teljesítette a háromszoros olimpiai aranyérmes, világ- és Európa-bajnok magyar vívó, majd spanyol, román és német ellenfélen keresztül jutott el az elődöntőig úgy, hogy a 16 között Iulian Teodosiu ellen 1–7-ről fordított. A fináléért Sandro Bazadzével találkozott, azaz a világranglista georgiai éllovasa és magyar második helyezettje feszült egymásnak. Előbbi úgy nyert 15–13-ra, hogy 13–10-re még a magyar kardozó vezetett. Szilágyi Áron a magyar küldöttség 12. érmét, az ötödik bronzot szerezte az Európa Játékokon.
A magyar női kosárlabda-válogatott negyedszer szerezte meg a negyedik helyet az Európa-bajnokságok történetében. Az eddigi legjobb eredmény két ezüstérem volt: 1950-ben Budapesten, hat évvel később pedig Prágában állhatott a dobogó második fokára a csapat. Bronzérmesek lettek a magyarok 1952-ben (Moszkva), 1983-ban (Budapest), 1985-ben (Treviso), 1987-ben (Cádiz) és 1991-ben (Tel-Aviv). Ljubljana előtt a magyarok 1997-ben álltak a legközelebb a dobogóhoz, amikor hazai környezetben – Pécsen, Zalaegerszegen és a fővárosban – szintén a negyedik helyet szerezték meg. Előzőleg 1954-ben és 1974-ben is negyedikek lettek.
A 63,5 kilogrammban szereplő Kovács Richárd második mérkőzésén is magabiztos győzelmet aratott Nowy Targban, az Európa Játékok olimpiai kvalifikációs ökölvívótornáján, így már csak egyetlen győzelemre van a kvótától. Az Európa-bajnoki bronzérmes nyíregyházi bokszoló a litván Andriejus Lavrenovas ellen pénteken imponáló teljesítménnyel mutatkozott be a versenyen, a nyolcaddöntőben viszont nem számíthatott hasonlóan sima sikerre az örmény Narek Hovhaniszjannal szemben.
A krakkói központú Európa Játékok magyar érmesei
ARANY
Pekler Zalán, Mészáros Eszter – légpuska, vegyescsapat
Varga Ádám – kajak egyes 500 m
Hammerl Soma, Pekler Zalán, Péni István – légpuska, csapat
Pekler Zalán – kisöbű szabadpuska összetett
EZÜST
férfi strandkézilabda-válogatott – Balogh Ádám, Csuka Balázs, Gyenge Norbert, Hajdú Péter, John András, Kovácsovics László, Kun Attila, Nahaj László, Neukum Csanád, Rozmán Bence, Vizes Patrik, Zakics Bence
Gazsó Alida Dóra – kajak egyes 500 m
Márton Luana – tekvondó, 57 kg
Pásztor Flóra – tőr egyéni
BRONZ
Bragato Giada, Nagy Bianka – kenu kettes 500 m
Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara – kajak kettes 500 m
Kiss Ágnes – kenu egyes 500 m
Patakfalvy Luca – tekvondó, 53 kg
Szilágyi Áron – kard egyéni
A muaythai egyetlen magyar résztvevője, Nardelotti Ajsa Adél egyhangú pontozással kikapott a női 60 kilogrammos kategória negyeddöntőjében, így kiesett a krakkói központú Európa Játékokon. A magyar versenyző mindhárom bíró szerint mindhárom menetben alulmaradt a török Kubra Kocakus ellen, az első és a második felvonásban egy-egy pontozó ráadásul fölényes különbséggel látta jobbnak a riválist. Nardelotti Ajsa Adél tavaly – még Sándorfi Ajsa Adél néven – bronzérmes volt a nem olimpiai sportágak multisport eseményén, a Világjátékokon.
Sem Márton Viviana, sem Patakfalvy Csenge nem jutott vigaszágra, mivel a krakkói központú Európa Játékokon a vasárnapi versenynapon szerepelt két magyar tekvondós legyőzői a folytatásban egyaránt kikaptak. A vigaszági folytatáshoz az kellett volna, hogy riválisaik döntőbe jussanak súlycsoportjukban. A 17 éves Márton Viviana a Krynica-Zdrójban zajló sportági viadal harmadik napján a negyeddöntőbe kerülésért rendezett nyitómérkőzésén az idei világbajnok, többszörös Grand Prix-győztes, az EJ-n kategóriájában az első helyen kiemelt francia Magda Wiet Heninnel szemben maradt alul a 67 kilogrammosok nyolcaddöntőjében. A szüleivel és ikertestvérével, az idén világbajnok, szombaton EJ-ezüstérmes Luanával Madridban élő és ott is készülő, az idén vb-ötödik magyar tekvondós, akit tizenhatodikként rangsoroltak, két menetben veszített. A 27 éves francia vetélytárs a következő, negyeddöntős fellépését még sikerrel zárta, elődöntős meccsén azonban kikapott, így Márton Viviana is búcsúzott a további küzdelmektől.
Palumby Zsombor 53. helyen végzett a hegyikerékpárosok terepversenyében a lengyelországi Európa Játékokon. A 75 fős mezőnynek hat kört kellett teljesítenie vasárnap a Krynica-Zdrójban felépített pályán, így 23,4 kilométer várt a versenyzőkre. Tizenhatan egy vagy több kör hátrányt szedtek össze, illetve nem tudták befejezni versenyüket. A 27 éves magyar kerekes a győztes román Vlad Dascaluhoz képest 9:54 perces hátránnyal ért célba. A hegyikerékpárosoknak Európa-bajnokság is egyben az EJ. A női 62 kilósok nyolcaddöntőjében Patakfalvy Csengét a szombaton EJ-bronzérmes Luca 24 éves nővérét a lengyel Julia Szpak győzte le két menetben. A 18 esztendős rivális már a következő mérkőzésén elvérzett, így az idősebbik Patakfalvy nővér sem folytathatta a vigaszágon.
Tadissi Martial ötödik helyen végzett a karatésok kumite versenyszámának 67 kilogrammos súlycsoportjában a krakkói központú Európa Játékokon, csütörtökön. A világbajnoki és Világjátékok-ezüstérmes versenyző első meccsén 4–0-s vereséget szenvedett azeri ellenfelétől, majd 5–3-ra alulmaradt az első kiemelt göröggel szemben, így a csoportkör utolsó fordulója előtt már biztos volt, hogy nem jut tovább az esti éremcsatába. A harmadik találkozóján viszont magabiztos, 8–0-s sikert aratott svájci vetélytársa ellen, így végül ötödik lett.
A Pekler Zalán, Mészáros Eszter duó megnyerte csütörtökön a légpuskások vegyescsapat számát az Európa Játékok Wroclawban zajló sportlövőversenyén, megszerezve a magyar küldöttség első érmét. Az alapversenyt 631,6 körös eredménnyel megnyerő magyar duó az aranymérkőzésen simán, 17–7-re verte a spanyol Jesus Oviedo Berenguer, Paula Grande Martínez kettőst. A szám másik magyar csapata, a Péni István, Dénes Eszter páros a 13. helyen zárt. A wrocławi versenyen minden egyéni olimpiai számban osztanak egy párizsi kvótát, az ötkarikás műsorban szereplő légpuska vegyescsapat számban viszont nem lehet olimpiai kvalifikációt szerezni.
Az Európa Játékok eredményközlő oldala szerint a katában szereplő Nagy Botond egy győzelemmel és két vereséggel szintén az ötödik helyen zárt. A 28 éves egyetemi Európa-bajnok először szerepelt a multisporteseményen, így megmutathatta magát a pontozóknak, akik közül többen ott lesznek majd ősszel a budapesti világbajnokságon.
Az Európa-bajnoki címvédő magyar férfi strandkézilabda-válogatott döntőbe jutott a krakkói központú Európa Játékokon, mivel a csütörtök délelőtti elődöntőben két szettben legyőzte a portugálokat. A magyar csapat a csoportszakasz első fordulójában kedden már találkozott mostani ellenfelével, és akkor is 2–0-ra győzött. A második meccsén, ugyanaznap szétlövéssel 2–1-re nyert a németek ellen, szerdán viszont 2–0-ra kikapott a horvátoktól, így csoportmásodik lett. A negyeddöntőben aztán Gulyás István együttese szétlövéssel 2–1-re múlta felül a lengyeleket. A portugálok elleni elődöntő első szettje szorosan alakult, pár másodperccel a vége előtt módosult 22:20-ra az állás, a végén pedig még védett egy nagyot Nahaj László. A csapat többnyire eredményesen védekezett, lábbal jól követte a játékot, támadásban pedig Kun Attila emelkedett ki, aki hat gólt, azaz 12 pontot szerzett. A második szettben hamar nagyobb különbség alakult ki, Nahaj büntetőket hárított, így a magyarok magabiztosan győztek. A két együttes a május végi, portugáliai Eb-n is kétszer csapott össze, akkor a csoportban a hazaiak, az elődöntőben a magyarok győztek. Az EJ csütörtök esti döntőjében a magyarok a spanyolokkal mérkőznek 20.30-tól.
Eredmény, elődöntő:
Magyarország–Portugália 2–0 (22:20, 20:14)
A magyar versenyzők egy bronzérmet szereztek a csütörtöki 500 méteres döntőkben a kajak-kenuban kontinensviadalnak számító krakkói Európa Játékok csütörtöki napján. Az első döntős napon négy éremcsatát bonyolítottak le a kryspinówi pályán, mindegyik szám szerepel az olimpia programjában. A magyar csapat első dobogós helyét a tavaly világbajnoki bronz- és Európa-bajnoki ezüstérmes Bragato Giada, Nagy Bianka kenus duó szerezte. A magyar páros jól jött ki a rajtgépből, féltávhoz a címvédő ukránok, valamint a spanyolok mögött harmadikként érkezett, a hajrára pedig beleerősített, és egy pillanatra a második helyre is feljött. A spanyolok azonban visszatámadtak, így a tiszaújvárosi–szegedi kettősnek ezúttal meg kellett elégednie a harmadik hellyel. A győzelmet az ukránok szerezték meg.
A hétvégi válogató után alakult női kajaknégyes – Fojt Sára, Pupp Noémi, Gazsó Alida Dóra és Csipes Tamara –, amelyben ötvöződött a fiatalság és a rutin, a visszafogott rajt után sokáig a mezőnyben lapátolt, majd ugyan a hajrában felcsillant az éremszerzés lehetősége, végül négy századdal lemaradt a dobogóról. Az élen lengyel, német, dán volt a sorrend.
A férfi kenupárosok fináléjában Hajdu Jonatán és Fekete Ádám jól rajtolt, majd 250 méternél a harmadik-negyedik helyen haladt. A táv második felében úgy tűnt, hogy a dunaújvárosi–újpesti duó nem tud beleszólni a dobogós helyek sorsába, de végül csupán két tizeddel maradt el a harmadik lengyel hajótól, így negyedikként zárt. Az aranyat az olaszok nyerték a spanyolok előtt. A régi-új magyar egység, amely évekig együtt versenyezett, 2021-ben pedig világbajnoki ezüstérmet szerzett ebben a számban, tavaly ötödik lett az Eb-n.
A Vajda Bence, Szántói-Szabó Tamás duó megnyerte a kajak kettesen B döntőjét, így összesítésben a tizedik helyen zárt. A szám aranyérmét az ukrán kettős nyerte. A kryspinówi pálya adottságai miatt a versenyen – amely Európa-bajnokságnak számít – csak 200 és 500 méteres számokat rendeznek. A további döntőkre pénteken és szombaton kerül sor.
A krakkói központú Európa Játékok magyar vonatkozású hétfői programja:
ASZTALITENISZ (Krakkó)
női negyeddöntő 10.00
vegyes páros, döntő: Ecseki Nándor, Madarász Dóra–Qiu Dang, Nina Mittelham (német) 19.50
ÍJÁSZAT (Krakkó)
férfi olimpiai kategória, 32 közé jutásért: Balogh Mátyás–Jeff Henckels (luxemburgi) 9.30
MUAYTHAI (Myślenice)
női 60 kg elődöntő 15.00
MŰUGRÁS (Rzeszów)
női 3 m szinkron (Kovács Eszter, Mosen Estilla), döntő 16.00
ÖKÖLVÍVÁS (Nowy Targ)
nyolcaddöntő:
női 66 kg: Hámori Luca–Madeleine Elisa Angelsen (norvég) 14.00
női 54 kg: Lakotár Hanna–Hatice Akbas (török) 18.00
férfi 51 kg: Bernáth Attila–Masuf Yusifzada (azeri) 19.45
férfi 92 kg: Kiss Levente–Mateusz Bereznicki (lengyel) 20.30
ÖTTUSA (Krakkó)
férfi selejtező 9.00 (Szép Balázs, Böhm Csaba, Demeter Bence, Koleszár Mihály), női körvívás 16.30
SPORTLÖVÉSZET (Wrocław)
női sportpisztoly, 2. nap, 30 gyors lövés (Major Veronika, Sike Renáta) 9.00
női kisöbű szabadpuska összetett, alapverseny (Dénes Eszter, Mészáros Eszter) 10.45
női sportpisztoly döntő 12.00
női kisöbű szabadpuska összetett, döntő 14.30
TEKVONDÓ (Krynica-Zdrój)
selejtezők 9.00
női 73 kg (Füredi Rebeka)
+73 kg (Padla Orsolya)
férfi 87 kg (Bailey Kelen)
negyeddöntők, vigaszág, elődöntők 14.00
bronzmérkőzések, döntők 19.00
TOLLASLABDA (Tarnów)
csoportmérkőzések 9.30:
férfiak, E csoport:
Pytel Gergő–Matthew Abela (máltai) 3-as pálya, második mérkőzés
nők, E csoport: Sándorházi Vivien–Nella Nyqvist (finn) 3-as pálya, harmadik mérkőzés
VÍVÁS (Krakkó)
női párbajtőr – csoportmérkőzések (Kun Anna, Wimmer Dorina, Tóth Jázmin, Muhari Eszter) 9.00, főtábla 11.20, elődöntők, döntők 18.00
férfi tőr – csoportmérkőzések (Dósa Dániel Márk, Tóth Gergely, Bagdány Albert, Szemes Gergő) 11.00, főtábla 12.30, elődöntők, döntők 18.00
Forrás: MTI, Eurosport; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS