Egyre valószínűbb, hogy a Mol és az ukrán vezetékhálózatot üzemeltető fél tárgyalásain, amely a jövőbeni tranzitdíjak mértékéről szólt, az ukránok úgy hivatkoztak Ursula von der Leyen kabinetjére, hogy annak nem volt erről tudomása – írja az Index. A lap tegnap közölte azt az értésülését, amely szerint ezek a tárgyalások megrekedtek, mert a magyar vállalat az ukrán cég egy levelét zsarolásként értelmezte.
Mint arról több forrás alapján szerdán beszámoltak, az Index úgy értesült, zsákutcába jutottak a Mol tárgyalásai az olajvezetékek működtetésével foglalkozó ukrán Ukrtransznafta céggel az orosz olaj behozatalánál esedékes tranzitdíjakról. A tárgyalások egy pontján állítólag az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó korlátozások is szóba kerültek, amit egy, a Molnak elküldött levél szerint az ukrán cég vezetője, Volodimir Cependa túl szigorúnak tartott, és azt állította, hogy Ursula von der Leyenéktől korábban azt az üzenetet kapta, hogy amennyiben a magyarok nem hajlandóak az elsősorban ukrán gabonára vonatkozó szabályozásokon enyhíteni, akkor nyugodtan állítsák le a kőolajszállítást Magyarország felé. A Mol az ügy miatt segítséget kért a magyar külügyminisztériumtól. Menczer Tamás ezzel kapcsolatban az Index kérdésére megerősítette, hogy a magyar olaj- és gázipari vállalat valóban segítséget kért a magyar kormánytól.
Azt tudom megerősíteni, hogy a Mol segítséget kért az ügyben. A kijevi nagykövetség természetesen felvette a kapcsolatot az ukrán külügyminisztériummal és lehetőséget kért az ügy tisztázására
– válaszolt Menczer Tamás a lap kérdésére. Az államtitkár elmondta: a Mol segítséggel fordult hozzájuk, de a jelenlegi helyzetben nem mondhat többet. Arra a kérdésre, hogy az ukrán külügyminisztériumtól érkezett-e már válasz, csak annyit válaszolt, hogy „még itt nem tartunk”, de „a jelzés tőlünk elment ezzel az igénnyel kapcsolatban és várjuk a visszajelzést”.
Forrás: Index; Fotó: MTVA/Bizományosi/Róka László
Facebook
Twitter
YouTube
RSS