Kevin McCarthy egy kaotikus januári héten kezdte útját az amerikai képviselőház elnökeként, és kilenc hónappal később egy történelmi bukással fejezte be, amikor ő lett az első házelnök, akit eltávolítottak a posztról. A republikánus többség vezetőjének eltávolítását a republikánusok konzervatív nézeteket valló Szabadság elnevezésű tömörülésének tagja, Matt Gaetz kezdeményezte. A floridai képviselő azután jelentette be, hogy él a házelnök elmozdításának kezdeményezésére vonatkozó jogával, hogy a Képviselőházban a demokraták szavazataival fogadták el az átmeneti költségvetést szombaton.
A kaliforniai republikánus politikus két döntése is hozzájárult a bukásához. Az elsőt az év elején négy napon át tartó, gyötrelmes 15 szavazás során hozta meg, amikor beleegyezett a képviselőházi szabályok olyan módosításába, amely lehetővé teszi, hogy a ház bármely tagja indítványozhassa a házelnök leváltását.
Ez a szűk, 221-212-es többséggel párosulva viszonylag könnyen lehetővé tette, hogy egyetlen jobboldali képviselő, Matt Gaetz képviselő kérje a leváltását.
A második szombaton történt, amikor McCarthy úgy döntött, hogy a kormányzat részleges leállását elkerülve egy átmeneti finanszírozási törvényjavaslatot terjeszt elő, amely több demokrata, mint republikánus szavazattal ment át. Gaetz ekkor már napok óta azzal fenyegetőzött, hogy lépéseket tesz McCarthy ellen, aki arra a következtetésre jutott, hogy bármit is tesz, lépéseket fognak tenni a leváltására.
Kedden nyolc párttagja 208 demokratával együtt 216-210 arányban megszavazta, hogy váltsák le McCarthyt a házelnöki posztról. A politikus azonban továbbra is a képviselőház rangidős tagja marad.
McCarthy úgy döntött, hogy nem indul újra a posztért, és a szavazás utáni sajtótájékoztatón rendkívül nyugodtan nyilatkozott:
Lehet, hogy ma elvesztettem egy szavazást. De amikor kisétálok ebből a teremből, szerencsésnek érzem magam, hogy az amerikai népet szolgálhattam. A legnagyobb megtiszteltetés volt számomra, hogy ezt tehettem.
Mindkét párttal voltak súrlódásai
Problémát jelentett tavasszal, hogy az Egyesült Államok veszélyesen közel került ahhoz, hogy 31,4 billió dolláros adósságállománya miatt nem tudja teljesíteni a fizetési kötelezettségét. Néhány hónappal később még az a veszély is fennállt, hogy leáll az állam működése. A republikánus keményvonalasok, akiket Donald Trump volt elnök buzdított, arra ösztönözték McCarthyt, hogy keményebben lépjen fel a demokrata többségű szenátussal és Joe Biden elnökkel szemben, és követelje a belföldi szociális programokra és más konzervatív prioritásokra fordított szövetségi kiadások csökkentését.
A demokraták eközben felháborodtak, miután McCarthy visszalépett a Bidennel kötött májusi megállapodásától, amelyet az október 1-jén kezdődő költségvetési év kiadásainak mértékéről kötött, és még dühösebbek lettek, amikor McCarthy vádemelési vizsgálatot indított Biden ellen. Ezt a lépést a demokraták szerint megtorlásnak szánták Trump történelmi jelentőségű két vádemeléséért, azonban mindkettő felmentéssel végződött.
Ki vezeti a kongresszust?
A képviselőház most kormányozhatatlanul sodródik a következő napokban, és november közepén akár le is állhat. Ez az epizód rámutatott arra a félelmetes kihívásra, amely az elmúlt években beárnyékolta a házelnöki posztot a republikánusok számára: John Boehner 2015-ben lemondott a posztról a lázadó konzervatívokkal folytatott küzdelem után. Boehner utódja, Paul Ryan, aki a konzervatívok gyakori célpontja volt, úgy döntött, hogy 2018-ban nem pályázik az újraválasztásra, mivel Trump a párt fókuszát Ryan fiskális prioritásairól a bevándorlási és kultúrháborús kérdésekre helyezte át.
Őszintén szólva el kell gondolkodni azon, hogy a Ház egyáltalán kormányozható-e vagy sem
– mondta Dusty Johnson republikánus képviselő újságíróknak McCarthy leváltása után. A törvényhozók több prominens republikánust is McCarthy lehetséges utódjaként emlegettek:
Steve Scalise többségi vezető, Tom Emmer republikánus frakcióvezető, Jodey Arrington, a képviselőház költségvetési elnöke és Kevin Hern képviselő, aki a konzervatív Republikánus Tanulmányi Bizottságot vezeti.
McCarthy hivatali idejének csúcspontja májusban volt, amikor kényszerítette Bident, hogy tárgyaljon az államadósságról szóló megállapodásról, amely megakadályozta a fizetésképtelenséget.
Az ő mesteri húzása volt, hogy Bident tárgyalóasztalhoz ültette, amikor áprilisban úgy döntött, hogy a republikánus adósságplafonról szóló törvényjavaslatot csak saját párttagjainak támogatásával hozza a parlament elé és fogadja el. A keményvonalasok azonban hamarosan arra használták fel befolyásukat, hogy a képviselőházi ülést a McCarthy által Bidennel elfogadott kiadási szint miatt tiltakozásul bezárják.
Forrás: Reuters; Kiemelt kép: MTI/AP/J. Scott Applewhite
Facebook
Twitter
YouTube
RSS