Egyre nagyobb gyakorisággal mutathatóak ki hormonhatású anyagok a környezetben – és nem elsősorban az ivóvízben -, ez azonban nemcsak a növekvő kémiai terhelésnek és a kényelmet szolgáló vegyi anyagok gyarapodásának köszönhető, de annak is, hogy fejlődik a technológia, így már igen kis mennyiséget is ki lehet mutatni, a módszerek érzékenysége miatt pedig gyakorlatilag bármilyen anyag kimutatható bárhonnan – derül ki az ÁNTSZ lakossági tájékoztatójából.
A tájékoztató, valamint a most közzétett ivóvíz kiskáté részletesen beszámol a hormonmaradványokkal kapcsolatos aggodalmak jogosságáról. Az ÁNTSZ szerint az ivóvízben megtalálható hormon- és gyógyszertartalom elenyésző mennyiségű az élelmiszerekben vagy a műanyagokban található mennyiség. Kifejtik: a WHO és az Európai Unió a közegészségügyi kockázat szempontjából a gyógyszer- és hormonmaradványokra még nem határozott meg határértéket, mivel ezzel kapcsolatban nem alakult ki konszenzus, ellentétben például a peszticidekre és más szennyező anyagokra vonatkozó szabályokkal és vizsgálati kötelezettséggel. Bár a WHO szerint elhanyagolhatóan kicsi annak a kockázata, hogy az ivóvízben esetlegesen előforduló hormon- és gyógyszermaradványok káros hatással legyenek az emberi egészségre, a kockázat felmérésének fontosságát már felismerték, és kutatási céllal vizsgálják is világszerte jelenlétüket. Rendszeres, széles körű felméréseket ezzel kapcsolatban Magyarországon nem végeznek a közegészségügyi hatóságok, erre ugyanis jogszabályi kötelezettség nem vonatkozik.
Kockázatot jelenthet azonban a nagy szennyvízterhelésnek kitett felszíni vizekből készülő ivóvíz, a vízkezelés viszont elég hatékony ahhoz ebben az esetben is, hogy a hálózati vízben már ne legyenek kimutathatóak gyógyszermolekulák. Az ÁNTSZ szerint 26 ezer éven át napi két liter vizet kellene meginnunk ahhoz, hogy annak gyógyszertartalma felérjen egyetlen ibuprofen tablettában található mennyiségű gyógyszeréhez. Az ÁNTSZ szerint fontos cél lenne mindezek ellenére is, hogy az ivóvíz előállítására szolgáló nyers vizekben csökkenjen a hormon- és gyógyszermaradványok jelenléte, amiben pedig a vízfogyasztóknak is fontos szerepük van.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS