Az alapvető jogok biztosítása nélkül nem lehet megfelelően harcolni a terrorizmus ellen – többek között ezzel próbálta megindokolni Jávor Benedek a 888.hu-nak, miért szavazott nemmel az Európai Parlamentben (EP) az új terrorellenes intézkedésekről szóló javaslatcsomagra. A hírportál csütörtökön számolt be róla, hogy Jávor mellett egy másik magyar EP-képviselő, Meszerics Tamás is nemmel szavazott a terroristák elleni intézkedéscsomagra, utóbbi azonban még arra sem vette a fáradtságot, hogy megmagyarázza, miért tette ezt.
Az intézkedéscsomag révén olyan tevékenységeket is büntetni lehet, mint a külföldi terrorista csoporthoz történő kiutazás és visszatérés, a toborzás, a kiképzés vagy a kiképzésben történő részvétel, a terrorizmus népszerűsítése és pénzügyi támogatása. A javaslatot 498 támogató és 114 ellenszavazattal fogadta el az Európai Parlament. A szavazás miatt a 888.hu megkereste a terrorellenes intézkedést leszavazó két magyar politikust, és döntésük okáról érdeklődött. Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője ezt válaszolta:
a javaslat a terrorizmus definíciójával és megfelelő biztosítékok hiányával nem tud megfelelően működni. Ez egy elhalasztott lehetőség volt az Európai Parlament részéről. Sok szempontból jó irányba történtek lépések, de a hatóságok visszaélhetnek a hatalmukkal a megfelelő biztosítékok hiánya miatt. A tagállami információcsere fontos és jó, de itt a jelentés nem elég erős, hiszen a tagállamoknak kötelező lenne az együttműködés. Az elmúlt hónapok eseményei is bizonyítják, hogy az önkéntes és esetleges együttműködés nem elegendő. A terrorizmus meghatározása pedig nem pontos a szövegben, hiszen a gazdasági kár okozásra hivatkozással a nemzeti hatóságok képesek a civil engedetlenségi mozgalmakat vagy civil szervezetek akcióit is akár terrorizmusnak bélyegezni.
Majd így folytatta mentegetőzését a liberális politikus:
Ha belekerült volna az emberi életek veszélyeztetésének kritériuma, akkor ez kiküszöbölhető lett volna. A külföldi utazást, melynek célja a terroristákhoz történő kiutazás vagy onnan visszatérés eddig is büntethető volt, amennyiben valóban fölmerült a gyanú. Így viszont csak a célországokból történt beutazás kriminalizálása történt meg, így ennek az <újításnak> lényegében nincsen hozzáadott értéke. Az alapvető jogok biztosítása nélkül nem fogunk tudni megfelelően harcolni a terrorizmus ellen
– magyarázkodott Jávor. Az ellenzéki párt politikusa tehát leginkább a civil szervezetek „megbélyegzésétől” tartott a terrorellenes intézkedés kapcsán. Az LMP-s Meszerics Tamás nem válaszolt a portál megkeresésére.
Forrás: 888.hu. Fotó: 24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS