Egyetlen nap van hátra az osztrák előrehozott választásig, az eredmény pedig egyáltalán nem mindegy a térség jövőjét, a migrációs folyamatok alakulását és a magyar külügyi kapcsolatokat illetően. A legfrissebb közvélemény-kutatások a közhangulattal karöltve azt mutatják, hogy Ausztriában valószínűleg hatalmas változások mennek majd végbe a hétvégén, az ország pedig szinte biztosan egy nagy jobboldali fordulat elé néz. Az is biztosra vehető, hogy véget ér a jól megszokott és nem túl előnyös nagykoalíciós kormányzás, az országot pedig egy új kancellár, valószínűleg a 31 éves Sebastian Kurz irányítja majd.
Vasárnap előrehozott választást tartanak Ausztriában, miután tavassal gyakorlatilag összeomlott az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és az Osztrák Néppárt (ÖVP) nagykoalíciója. A legfrissebb felmérések azt mutatják, hogy az osztrákok igencsak kiábrándultak az eddigi vezetésből, és bizony a migránsválságnak köszönhetően egy nagy jobboldali fordulatot fognak előidézni a szavazófülkékben, amely a szocialista vezetésű nagykoalíció vesztét okozza majd. A helyzet kísértetiesen hasonlít arra, ahogyan nemrég Martin Schulz hihetetlen tehetséggel mélypontra kormányozta az SPD-t.
A számok jobbra mutatnak
Az OE24 által készített legfrissebb felmérés szerint az osztrákok 30 százaléka támogatná az ÖVP-FPÖ vezetést, 16 százalék egy baloldali koalíciót szeretne, 13 az Őrvidéken (Burgenland) működő SPÖ-FPÖ összefogást látná szívesen, és csupán 11 százalék az, aki jelenlegi nagykoalíciót, az SPÖ-ÖVP összefogást preferálja.
Ez persze nem meglepő, Werner Faymann 2008-tól egészen 2016 májusáig állt a szövetségi kormány élén, majd rendesen elkalkulálta a 2015-ben kirobbant bevándorlási válságot: bebizonyosodott, hogy a fasisztázás és a határokat lezáró magyar kormány folyamatos szidalmazása nem tetszik az embereknek. A háttérben persze nem csak a migráció, hanem egyéb belpolitikai feszültségek is vannak. Bár Faymann lemondása után az új kancellár, Christian Kern valamelyest tudott javítani a helyzeten, nem tudta megállítani a mindössze 31 éves Sebastian Kurz népszerűségének szárnyalását és ezzel együtt az Osztrák Néppárt erősödését. A fiatal politikus és pártja leginkább a bevándorlásügyben képviselt álláspont miatt sikeres, mely szerint korlátozni kell a migrációt. A Christian Kern kancellárnak az sem tett egyébként túl jót, hogy augusztusban Izraelben pénzmosás miatt letartóztatták kampánytanácsadóját, Tal Silbersteint.
A OE24 felmérése azt is mutatja, hogy három kisebb párt is bejuthat a parlamentbe, a NEOS hat százalékon áll, míg a Zöldek, és a tőlük kilépett, és saját pártot alapított Peter Pilz öt-öt százalékos támogatottsággal bírnak. Az ÖVP egyébként jelenleg 33 százalékon áll, az FPÖ előnye a második helyen (akiktől Kurz tudatosan szívja el a levegőt a migráció témájában), a Szabadságpárt, 27 százalékon, az SPÖ pedig 23 százalékon. A harc tulajdonképpen a második helyért zajlik.
Már szélsőségekkel riogatnak és eléggé félnek
Christian Kern leköszönő osztrák kancellár, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) vezetője pártjának szombati kampányzáró rendezvényén óvott attól, hogy a vasárnapi parlamenti választások eredményeként a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) és az attól jobbra álló Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) koalíciója jöjjön létre. Kern arról beszélt, hogy egy ilyen koalíció a szociális vívmányok leépüléséhez vezetne. Kern véleménye szerint egyébként jók a pártja esélyei, mert azt érzékeli, hogy most, közvetlenül a választás előtt a közhangulat számukra kedvező irányban változott. Sebastian Kurz ennél jóval bölcsebben cselekszik a hajrában, ő péntek délben még gyorsan egy 36 órás folyamatos kampánykörutat kezdett, hogy megerősítse a szavazókat a döntésükben. Kurz egyébként fontos szövetségese Magyarországnak, ami a külső határok védelmét illeti, ezért nagyon fontos hazánknak is az Ausztriában zajló választás eredménye.
Még semmi nem dőlt el
Természetesen a felmérések és a közhangulat ellenére sem dőlt még el a parlamenti választás, nem tudni, hogy milyen ténylegesen megvalósítható koalíciós megoldások kínálkoznak majd – erről osztrák lapok írtak egy nappal a választás előtt. A Der Standard című liberális napilap például megjegyezte, hogy a közvélemény-kutatásokban is tapasztalható még némi elmozdulás a vezető pártok között. A korábbi évek rutinjával ellentétben azonban egy dolog most biztosnak tűnik: nem az lesz a helyzet, hogy a szociáldemokraták és a néppártiak véres harcokat vívnak a kampány során, aztán újra a legnagyobb barátok lesznek, amikor kormányzásra kerül a sor.
A vasárnapi parlamenti választáson csaknem 6,5 millió, 16. életévét betöltött szavazópolgár járulhat az urnák elé, hogy megválassza a Nemzeti Tanács (képviselőház) 183 képviselőjét. A parlamentbe való bejutáshoz 4 százalékos küszöböt kell elérni.
MTI, OE24, Der Standard; Vezető kép: Politico
Facebook
Twitter
YouTube
RSS