Jogellenes és tisztességtelen, hogy nyilvánosságra hoznák a baloldali előválasztáson részt vevők neveit, mivel az különleges adatnak minősül. Egy ilyen jellegű megméretésen biztosítani kell az adatvédelmi tájékoztatást, az adatbiztonsági előírásokat, és tisztázni kell az adatkezelő személyeket, szervezeteket – mondta a Magyar Nemzetnek Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke a lapnak kifejtette, hogy adatvédelmi aggályokba ütközhet a baloldali előválasztás, mivel a 18 év alattiak szavazáson való részvételéhez szülői hozzájárulás szükséges.
Péterfalvi Attila a lapnak elmondta, hogy az előválasztásra nincs magyar jogi szabályozás, ezért ebben az esetben az Európai Adatvédelmi Rendelet (GDPR) szabályait kell figyelembe venni, a korhatárra vonatkozóan pedig a magyar cselekvőképesség szabályai alkalmazandóak.
A szülői hozzájárulás miatt ugyanakkor pikáns esetek is előfordulhatnak, ha a törvényes képviselő nem írja alá ezt a dokumentumot. Ha a szülő és a gyermek közt érdekellentét alakul ki, a gyámhatósághoz kell fordulni. Ha a jövő évi választáson egy jelöltet több párt támogat, akkor az elején tisztázni kell, hogy ki minősül adatkezelőnek, hányan vannak, valamint meddig terjed ki a hatásköre. Több adatkezelő esetén a feleknek szerződést kell kötniük egymással
– szögezte le Péterfalvi Attila, aki szerint a szervezőknek azt is tisztázni kell, hogy igénybe vesznek-e a megméretésen technikai részletekkel foglalkozó adatfeldolgozót, aki a rendszert és az infrastruktúrát is biztosítja, és a regisztráció során ellenőrzi a megadott személyes adatok hitelességét.
Ha valaki szerződésben van egy adott párttal, az nem lehet adatfeldolgozó, hanem az az adatkezelő munkavállalója
– ismertette, majd kiemelte: arról is számot kell adnia az előválasztást lebonyolító szervezeteknek, hogy ki biztosítja a megmérettetésben részt vevők jogait.
Az előválasztáshoz kapcsolódóan vagy attól függetlenül is lehetnek politikai akciók, amelyeket adatbázisgyűjtésre használnak a pártok, jelölőszervezetek. Ezekre nincs nemzeti szabály, így itt is a GDPR rendelkezéseit kell figyelembe venni
– jelentette ki a NAIH elnöke. Jelezte: ha az ajánlóívekkel egy időben nemcsak ajánlásokat, hanem szimpatizánsokat is gyűjtenek, az erre szolgáló íveket el kell különíteni, mert kettős célú adatkezelésnek minősül, így önálló adatvédelmi tájékoztató és aláírásgyűjtő ív kell hozzá.
Az előválasztáson részt vevők szavazata ráadásul különleges adatnak minősül, mivel a jogszabályok szerint politikai véleményt fogalmaznak meg döntésükkel
– fogalmazott. Az online szavazás egy olyan adatkezelési forma, amelyhez hatásvizsgálat is szükséges; ilyenkor tisztázni kell az online szavazáshoz szükséges adatbiztonsági megoldásokat, és biztosítani kell a névtelenséget, hogy ne lehessen beavatkozni a megméretési rendszerbe. Jogellenesnek és tisztességtelennek nevezte Mérő László matematikusnak azt a javaslatát, miszerint nyilvánosságra kell hozni azok nevét, akik részt vesznek az előválasztáson.
A különleges adat nem lehet feltétele az előválasztáson való részvételnek, csupán akkor, ha maga az érintett hozza nyilvánosságra szenzitív adatait
– tette hozzá Péterfalvi Attila, aki kizártnak tartja, hogy – a baloldali Republikon Intézet által javasolva – állami informatikai szolgáltatási rendszert vegyenek igénybe az előválasztás során. A hivatalos okmányok igénylésére is specializálódott Ügyfélkapu például ilyen jellegű funkciót nem láthat el. A NAIH korábban már kérte a baloldali pártokat, hogy reflektáljanak az általuk megfogalmazott hatósági ajánlásra, ezt viszont csak a Párbeszéd teljesítette.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS