Hálát adhat az Orbán-kormány két a működésétől független világpiaci eseménynek, de mostanra beérett az elmúlt évek adóemelése és az eddig visszafogott költekezés is: bőven van pénz az állami kasszában – írja a Népszabadság Online, hozzátéve, hogy az eszeveszett vállalati béremelések is a kormány kezére játszanak.
A NOL cikke leírja, hogy a kormány által 2011-12-ben véghezvitt adóemelések, a 2012 őszén, gyors egymásutánban bevezetett három megszorítócsomag, valamint az online pénztárgépek és a teherautók közúti fuvarozását regisztráló EKÁER révén megnövekedett adóbeszedési hatékonyság hatása beérett, az előző uniós ciklusból Magyarországnak járó pénzek is megérkeztek, ráadásul a munkaerőhiány miatt emelkedő bérek megnövekvő járulékai is a büdzsét hizlalják, így van miből költekezniük Orbánéknak. Hozzáteszi, hogy a kormány gatyába rázta a költségvetést, ám szerencséje is volt, hiszen két, tőle független fejlemény is a kezére játszott. Az egyik az olajár komoly csökkenése, ami felpörgette a gazdaságot, a másik pedig az, hogy az állampapírok hozama, kamata a világon és idehaza rég nem látott szintre süllyedt, magyarán sokkal kevesebbet kell az államadósság után törleszteni. Azt nem említi a cikk, hogy a jegybanki alapkamat Magyarországon Matolcsy György jegybankelnöksége során csökkent le a mostani 0,9%-ra.
A cikk sorra veszi, mire költöttek az utóbbi időben Orbánék: béremelés volt a háziorvosoknál és a kormányhivatalokban, autókat kaptak a kéményseprési feladatokat megöröklő katasztrófavédelem munkatársai, tízmilliárdok mentek a családi otthonteremtési kedvezménytől és az új lakások áfájának csökkentésétől megrészegült családoknak. Közben havi ötezer forint adóbevételről mond le az állam a két gyereket nevelő szülők számára, és a tojás áfájának csökkentése is mínuszt jelent a büdzsének.
A jól pörgő gazdaság eredménye: jóléti költések
Ha nincs különleges osztogatás és költekezés, akkor növekvő gazdaságú országban a költségvetési hiány egyre lejjebb és lejjebb kerül. Ez megfigyelhető volt nálunk is, az államháztartási deficit rekordalacsony szintre, 1,9 százalékra apadt tavaly év végére. Olyan fokon stabilizálódott a költségvetés, hogy a kilátások is fényesek lettek. 2020-ra megvalósult volna a nullás költségvetés, azonban a kormány ehelyett jókora költségvetési lazítást tervez, vagyis a lakosság jólétének növelésére is sokat áldoz a gazdasági teljesítmény eredményéből. Ez többek között lassú ütemű, majd 2017 végén komoly nyugdíjemelést is jelent majd.
Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősség Intézet Budapest vezetője szerint azonban nem jó ötlet a jóléti költés a választások előtt: „A kormány nem engedhetné meg magának a költekezést”, inkább tartalékolnia kéne. „Nem lőhetné el a puskaport most a kabinet, mert rosszabb idők jönnek.” Az államháztartási hiány azonban még a költségvetési lazítás után is a három százalékos határ alatt maradhat.
Tény, hogy valóban meglepő egy ilyen hangvételű cikk a Népszabadságban, ennél azonban sokkal figyelemre méltóbb az a magatehetetlen dühből fakadó gúnyolódás, amivel az Index.hu reagált az ellenzéki sajtóban megjelenő tárgyilagos cikkre.
forrás: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS