Karácsony Gergely és stábja Londonban járt, hogy tanuljon az igen tisztelt Sadiq Khantól, a brit főváros muszlim városvezetőjétől, aki szerint egyébként a nagyvárosok velejárója a terror. A 2016 óta hivatalban lévő, pakisztáni származású polgármester regnálása alatt hihetetlenül elszabadult az erőszak Londonban, a savas és késes támadások mindennaposak, de a terrorcselekmények is folyamatos részévé váltak a multikulti életérzésnek. Karácsony Gergely, Dorosz Dávid és úttörőcsapatuk tehát hova máshova is mehetnének tanácsért és remek példák elsajátítása, megtanulása végett, mint Khanhoz. Karácsony Facebook-posztban méltatta büszkén a találkozást, egy apró részlet pedig mindent elmond arról, hogy ki hogyan képzeli egy főváros működését, Budapest főpolgármestere ugyanis többek között ezt a gondolatot osztotta meg a nagyérdeművel: “London fontos példa számunkra, hogy hogyan tehető élhetővé egy nagyváros”. Nézzük meg, mit jelent az élhető London és Budapest közötti különbség, mert bizonyos dolgokban London tanulhatna a magyar fővárostól és nem fordítva.
Késelés, terror, káosz, London
Karácsony képes volt leírni posztjában a fenti elképesztő mondat mellett, hogy évek óta nagy tisztelettel követi Sadiq Khan tevékenységét, és úgy tűnik, hogy ez nem irónia, nem vicc, hanem komolyan gondolja. Ebben az esetben a budapestiek felkészülhetnek egy egészen másképpen működő nagyvárosi kultúra meghonosítására, ahol az erőszak az úr, ahol a késelés olyan természetes egyes kerületekben, mintha a pékhez ugrana be valaki egy kifliért. Nyilván olyan élhető helyre vágynak a magyar főváros lakói, ahol az afrikai bevándorlók hazaküldik Szomáliába és egyéb rendkívül biztonságos afrikai országokba nyáron a gyermekeiket, mert London annyira veszélyes, hogy ott is jobb helyen vannak. Ez lenne Karácsony Gergelynek a követendő példa? Ez lenne az élhető nagyváros, és Sadiq Khan lenne az a polgármester, akinek tisztelettel kell figyelni a tevékenységét?
Sadiq Khan, a példakép
Lehet, hogy Karácsonyék szeretik a posztapokaliptikus környezetet, ahol fényes nappal harmadik világbeli események zajlanak, ahol a késelés, lövöldözés, savas támadások és időnként egy-egy robbantás izgalomban tartja a lakosokat, edzésben a túlélési ösztönöket. Lehet, hogy a budapesti városvezetés nem szeretné, ha nagyon elpuhulnának a fővárosiak? De ha valóban ez a követendő példa számára, akkor kérje ki előtte a budapestiek véleményét is, mert vélhetően ők ezt máshogy gondolják; legyen bár maradi és túl konzervatív ez a gondolkodás, de jobb a békesség. Természetesen a magyar főváros sem tökéletes, de mégsem Londont, hanem Budapestet választották 2019-ben Európa legjobb úti céljának. Ezt a rangos, nemzetközi elismerést se lenyelni, se kiköpni nem tudta a baloldal, arról pedig főleg mélyen hallgattak, hogy a díjat kiosztó European Best Destination (EBD) európai turisztikai szervezet vezetője elmondta Tarlós Istvánnak, hogy annak a munkának köszönhetően vehette át a díjat, amely tíz évvel ezelőtt kezdődött el Budapesten.
Szavak, szavak, szavak
Karácsony posztjában kitért arra is, hogy a behajtási díj bevezetési kísérlete vagy az alacsony kibocsátású zónák kialakítása is jó példa lehet, amelyben a magyar főváros a londoni irányt követheti, de a tisztelet mellett a cinkos összekacsintás is megjelent, hiszen Khan sincs túl jóban a konzervatív brit kormánnyal; erről így fogalmaz a magyar főpolgármester:
Kollégámmal, akinek tevékenységét évek óta nagy tisztelettel követem, egyetértettünk abban, hogy a méretbeli különbségek ellenére hasonló kihívásokkal szembesülünk, ilyenek a klímavédelmi törekvések, a lakhatási problémák, a közösségi közlekedés szervezésének újragondolása, és közös élményünk az országaink kormányaival ápolt kutya-macska barátság is.
Úgy látszik, hogy a szép szavak politikája tettek nélkül még mindig tart, hiszen a klímavédelem, újragondolás szavak járják át a gondolatsor szövetét, de arra az örök értékű igazságra is rájött Karácsony, hogy
városaink sorsa nagyon meghatározó abból a szempontból, hogy ha mi sikeresek vagyunk, akkor az országunk is az.
Mi kell Budapestnek?
Ennek érdekében talán egyszerűbb lenne, ha nem Gyurcsány embereinek pozícióba helyezésével foglalkozna csupán a zöld és szabad vízió főguruja, hanem valódi munkát is láthatnánk, nem csupán buszmegállók tetejére tervezett méhkaptárakat, ami tökéletesen bemutatja a mélyzöld gondolkodás alaposságát. A közlekedés is fontos szegmens; Karácsonyék csak azt felejtik el, hogy London a második legzsúfoltabb város Európában, megoldást pedig még nem igazán találtak a problémára. De van még ötlet, hogy miben kéne követni a brit fővárost, hiszen a londoni ingatlanok óriási áremelkedése körül pénzmosási ügyek rejlenek, de lehet, hogy ez nem lesz túl nagy újdonság a baloldal számára.
A meglévő problémákra pedig London muszlim polgármesterének még mindig van egy igazi aduásza, ha kifogy az ötletekből: a még több bevándorlás. Karácsony, Dorosz és a többi csapattárs nagyot okulva érhetett haza Budapestre, hogy a londoni álmot itt is megvalósíthassák, de vajon ez a budapestiek akarata is? Angolul tudóknak a londoni káoszt Paul Joseph Watson, az Infowars egyik emblematikus figurája foglalta össze még egy tavalyi videójában.
Forrás: PS, bbc.com, cbs.com, standard.co.uk, wired.co.uk, Paul Joseph Watson Youtube-csatornája; Vezető kép: Stefan Rousseau/PA Wire/Zuma Press/TNS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS