Magyarországon már megszoktuk, hogy a karácsony közeledtével csillogó díszekbe öltöznek az utcák, egymást érik az irodai és iskolai karácsonyi bulik, a postának pedig – még az internet korában is – szokatlanul sok dolga van az ünnepi képeslapokkal. A sok giccses dekoráció ellenére, a többség számára az év legvarázslatosabb időszaka ez.
Nem hiába értetlenkednek számos nyugati, keresztény többségű ország lakosai a karácsony megkurtítása láttán. Az utóbbi években ugyanis mindinkább bevált jelenség lett, hogy az iskolákban elmarad a karácsonyi ünnepség a vallásilag sokszínű diáksereg miatt, az utcai ünnepségek egyszerűen mellőzik a nevükből az angol „Christmas” szót, és inkább „Winter Wonderland”, azaz téli csodavilág néven működnek, illetve egyre több nemzetközi repteret találunk csupaszon, karácsonyfák és ünnepi dekoráció nélkül. Az orosz RT televízió összegyűjtötte a politikai korrektség nevében elkövetett karácsonyellenes „támadásokat”, amelyek valóban egy változó világról tanúskodnak.
Az amerikai Minnesotai Egyetem dékánja például levélben adta a diákok tudtára, hogy jobb lenne, ha az idei ünnepi időszakban nem használnának olyan vallási töltetű szimbólumokat, mint a karácsonyfa, a csengők, a zöld és piros színek, illetve a betlehemi csillag. Az egyetem vezetése azt is leszögezte: a bulimeghívók címzése is vallásmentes kell, hogy legyen, sőt, a partikon felszolgált ételek sem tükrözhetik a vendéglátók vallási hovatartozását. Dánia egyik, Græsted nevű kisvárosának iskolájában idén a multikulturális gyakorlat és a muzulmán diákok miatt marad el a tradicionális karácsonyi ünnepség, amit egyszerű cinizmussal úgy indokoltak, hogy számukra senki nem írta elő a kötelező ünnepi műsor megtartását. Az Egyesült Királyságban már korábban is cikkeztek a karácsony ünneplésétől megriadó cégekről, amelyek a tolerancia nevében inkább lemondtak a közös ünneplésről, és a karácsonyi képeslapozás gyakorlatára is fátylat borítottak. A legnagyobb visszhangot mégis az anglikán egyház ünnepi reklámjának tilalma kapta, amelyet 2015-ben azért nem játszottak a brit mozikban, nehogy azt a más vallású vagy vallás nélküli kisebbségek sértőnek tartsák. A mindössze hatvan másodperces videóban a társadalmi ranglétra más-más fokán élők mondtak közösen imát.
Szerencsére ellentétes irányban is találunk törekvéseket, Donald Trump amerikai elnöknek például nem titkolt szándéka újra divatba hozni a karácsonyt.
Az emberek többé nem használják a karácsony szót, mert az politikailag nem korrekt. […] Tudják mit? Mi újra kimondjuk majd, hogy boldog karácsonyt!
– fogalmazott a republikánus elnök egy októberi rendezvényen. Szakértők szerint Trump ezzel a lépéssel is elődjét, Barack Obamát szeretné rossz színben feltüntetni, hiszen az Obama házaspár szinte kivétel nélkül a „Kellemes ünnepeket!” kifejezést használta a karácsonyi időszakban.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS