Újabb drasztikus politikai döntés sújtja az ukránok mellett a kárpátaljai magyarokat is. Éppen aznap, amikor a barbár módon ledöntött Turul helyén felavatták a háromágú szigonyt, Ukrajna állami címerét, jött az újabb feketeleves. Kedden több órán át szünetelt az áramszolgáltatás, nem sokkal azután, hogy Viktor Mikita, a Kárpátaljai Regionális Katonai Közigazgatás vezetője bejelentette: rendőri erővel fogják ellenőrizni Kárpátalján, hogy takarékoskodnak-e az árammal a lakosok. Helyi forrásunk szerint az áramkommandó kiváló lehetőséget teremt, hogy otthonaikat átvizsgálják és ott bujkáló hadköteles férfiakat is keressenek. “Míg eddig csak utcákon, kávézók teraszán vadásztak itt Kárpátalján, most már az otthonainkba is ránk törnek bármikor” – mondta informátorunk. Hozzátette: arra számítanak, hogy a keddi nap után rendszeres lesz a napi több órás áramkimaradás, és ez még csak a kezdet.
Herman Haluscsenko ukrán energetikai miniszter a minap jelentette be, hogy a háborúban eddig az ukrajnai erőművek 30–40 százalékát, a hőerőműveknek pedig legalább a felét érte találat, ami 4000 megawatt teljesítménykiesést jelent. A miniszter a Reutersnek arról is beszélt, hogy nem fogják tudni energiaforrásaikkal kihúzni a telet; energiaimportra, gázimportra is szükségük lesz a télen. Hogy mekkora mennyiségben, illetve összegben, arról egyelőre nem nyilatkoztak az ukrán vezetők. Arról viszont igen, hogy nem elegendő számukra a nyugatról eddig kapott támogatás, még több anyagi támogatásra van szükségük. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetők Berlinben, Ukrajna újjáépítéséről tartott konferenciáján a helyreállítási pénzek kifizetését is sürgette.
Kijev egy centet sem kapott abból a 17 milliárd dolláros gyors helyreállítási alapból, amelyről az Európai Bizottság és a Világbank úgy határozott, hogy szükséges a helyreállítások első üteméhez
– jelentette ki Zelenszkij.
A Magyar Nemzet épp a minap írt arról, hogy Ukrajna havi 1,5 milliárd eurót kap Brüsszeltől, a támogatásban a Nemzeti Valutaalap is részt vesz, amelybe minden tagállam befizető, Magyarországtól és Lengyelországtól mégis visszatartják a jogos járandóságait, miközben az Ukrajnának nyújtott forrásokat tovább növelhetik. A költségvetést eleve úgy tervezték, hogy a minimális kiadások egyharmada hiányzik; a nyugatról érkező források nélkül az állami szektorban béreket, illetve nyugdíjakat, egyéb járandóságokat sem tudnak fizetni. Az Origo számolta össze, hogy háború kezdete óta összesen mintegy 12,7 milliárd dollárnyi külföldi segély érkezett az országba, Kijev pedig most – az év végéig – további 15 milliárdban reménykedik.
Mellesleg Magyarország még a július végi Magyar Közlöny adatai szerint addig az időpontig 3,5 milliárd forint összeget meghaladó humanitárius segítséget nyújtott Ukrajnának – az eredmény mégis az, hogy ukrán politikai vezetők Magyarországot támadják a szerintük putyinista politikáért, az uniós szankciók bírálatáért és a nem megfelelő kiállásért. Mindezek vezettek oda, hogy a magyarellenesség korábban nem tapasztalat szélsőségeit éli. Ennek tudható be Munkácson a Turul-emlékmű ledöntése is – polgármesteri vezénylettel.
A Sociological Group Rating friss közvélemény-kutatása szerint a magyar az egyik leggyűlöltebb nép az ukránok szemében. A kutatás szerint a legbarátságtalanabb ország Oroszország, ezt követi Belarusz, a harmadik Magyarország.
Nemcsak, hogy kimaradni nem tudunk mi, kárpátaljai magyarok ebből a konfliktusból, mi vagyunk az ukránok számára a túsz Magyarországgal szembeni vitáiban
– fogalmazott helyi forrásunk. Beszélgetésünk közben kapcsolták le az áramszolgáltatást – hogy mekkora területen, azt pontosan nem tudni, de Kárpátalja nagy részét érintette, ezt több forrásunkon keresztül ellenőriztük. Az áramszünet több órán át tartott és arra készülnek, hogy rendszeres lesz.
A hivatkozási alap az, hogy romokban az energiaellátó rendszer. A lakosságot takarékosságra kötelezték, amit rendőrökkel ellenőriznek a keddi naptól. Bármely házba, lakásba bemehetnek az ellenőrzést végzők, átvizsgálhatják az otthonokat, hogy kellően takarékosak-e. Az ellenőrzés – mivel felhatalmazzák az azt végzőket, hogy bárhová bemenjenek – arra is lehetőséget teremt, hogy hadköteles, besorozható férfiak után kutassanak az ukrán hatóságok.
A szolgáltatások korlátozása mindemellett kiváló zsarolási eszköz is a nyugat számára, hogy még több forrást biztosítson nemcsak a háborúhoz, hanem az energiaimporthoz is, miközben egész Európa éppen az Ukrajna miatt hozott szankciók miatt néz szembe soha nem látott energiaválsággal. A gazdagabb országoknak, ha egyelőre van is miből gazdálkodniuk, az igencsak képlékeny, hogy honnan lesz elegendő energiaforrása az év hátralévő részében.
Vezető kép: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS