Az ukrán ellentámadás vitathatatlanul eredményes Harkov térségében, azonban azt, hogy ezek az eredmények mennyire tarthatók nehéz megjósolni. Igazi fordulatot valószínűleg az offenzíva nem fog hozni, azonban propagandacélokra egyértelműen felhasználható a térségi győzelem. Erre utalhat az is, hogy a német diplomácia vezetője váratlanul Kijevbe érkezett, hogy további támogatásáról biztosítsa az ukrán elnököt, ez pedig arra utal, hogy stratégiai téren bármilyen kevéssé is jelentős az ellentámadás, a siker jól eladható Ukrajna szövetségesei számára.
A Guardian szerint Oroszország pénteken jelentette be, hogy megerősíti a Harkov környékén harcoló alakulatait, ahol Kijev jelentős taktikai sikereket ért el az ellentámadásával. Zelenszkij bejelentése szerint az ukrán hadsereg harminc falut vont ellenőrzése alá, amit egyébként az orosz források is megerősítenek, ebben a térségben a herszoni offenzívával ellentétben valóban jelentős területeket sikerült visszafoglalniuk.
Az eredmények arra mindenesetre elegendőek voltak, hogy Ukrajna nyugati partnereit meggyőzzék a további támogatásról: az EU külügyminiszteri tanácsa ötmilliárd eurónyi anyagi támogatás további folyósításáról döntött Kijev számára, aztán szombaton váratlanul Kijevbe érkezett Annalena Baerbock, a német diplomácia vezetője, hogy “megmutassa”, Ukrajna “számíthat” Berlin támogatására.
Azért mentem ma Kijevbe, hogy megmutassam, továbbra is számíthatnak ránk. Ukrajnát továbbra is támogatni fogjuk, ameddig csak szükséges, fegyverek szállításával, humanitárius és pénzügyi segítséggel. Számomra világos, (Vlagyimir Putyin orosz elnök) arra számít, hogy belefáradunk Ukrajna szenvedésébe
– jelentette ki a politikus, azt is hangoztatva, hogy “Németország ki fog állni az ukránok mellett, nemcsak azért, hogy megvédjék a békéhez és szabadsághoz való emberi jogukat, hanem azért is, hogy megvédjék az európai béke rendjét”.
Németországnak a háború kitörése után Moszkvával szemben tanúsított hosszú ideje tartó langyos magatartása, valamint Berlin kezdeti katonai támogatásának hiánya feldühítette Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kormányát. A helyzet azóta javult. Olaf Scholz német kancellár azt mondja, hogy országa “különleges felelősséget” akar vállalni Ukrajna tüzérségi és légvédelmi rendszerének megerősítésében, a németek nagyobb jóindulatához valószínűleg hozzájárult az is, hogy Kijev ostroma óta az ukránok először mutattak fel katonai sikert az orosz féllel szemben. A kétoldalú kapcsolatokban most egy új, kevésbé feszült korszak látszik megnyílni, amit az új ukrán nagykövet közelgő berlini érkezése is mutat. Elődje, Andrij Melnyik hónapokon át hevesen támadta Németország Oroszországgal szembeni félénk hozzáállását.
Az ellentámadás eredményeiről szóló híreket az orosz védelmi tárca is megerősítette, kiegészítve azzal, hogy az orosz erők Mikolajiv megyében, Kaluha település közelében leromboltak egy radarállomást, továbbá hat fegyver-, illetve rakétaraktárat szerte a megyében. Az orosz légvédelem lelőtt tizenhárom ukrán drónt Herszon és Zaporizzsja megyében, illetve a “Donyecki Népköztársaság” területén, valamint öt HIMARS rakétát a levegőben a Herszon megyei Nova Kahivka közelében. Az orosz források az ukrán erők körülbelül 5000 főt vesztettek az ellentámadás során.
Kijev-barát részről a veszteségekről továbbra sem érkezett jelentés. Azonban újabb előretörésről számoltak be Liman térségében, ahol heves harcok alakultak ki. Nem kormányzati források szerint az ukrán hadsereg Piszki-Radkivszki irányába folytatja majd az előrenyomulást, ami siker esetén elzárhatná egyes orosz egységek utánpótlását. Az ukrán orgánumok ugyanakkor latolgatni kezdték Putyin reakcióját is. Valószínűsítve, hogy Oroszország teljeskörű mozgósítást rendel el, és bejelenti a hadiállapotot válaszul az ukrán sikerekre. Az ukrán erők jelenleg folyamatos felderítést végeznek, főleg drónok használatával a frontvonal teljes vonalán, amivel nyomon követik az oroszok visszavonulását.
Forrás: Guardian, MTI; Fotó: MTI/AP/Marienko Andrew
Facebook
Twitter
YouTube
RSS