Leáldozott a taxis-merdzsók kora, viszont az elektromos taxiknak talán még nem jött el az ideje – állapítható meg körképünkből, amelyben a közösségi villanyautózás jövőjét vizsgáltuk. Mint megtudtuk, a szakszervezet szerint is túl sok a taxis a fővárosban és azok is inkább maradnak a jól megszokott dízeleknél, míg az elektromos-taxisok szerint az okosautóké a jövő, ahol az utas nyomon követheti merre jár vele az autó, így lehetetlen átverni.
Fél éve jelentek meg nagyobb számban elektromos taxik a fővárosban. Egy korábbi interjúban Fónagy János arról beszélt, Budapesten jelenleg túlkínálat van taxikból, hiszen a 16 milliós Londonban is 3500 taxis jár, míg a fővárosban hivatalosan 3200. Arra egyelőre nincsenek számítások, mekkora terhelést jelentenek a taxik a forgalomra, a zajártalomra vagy a légszennyezésre, ezek nélkül azonban fel sem mérhetjük, milyen hatással vannak például az egészségünkre. Cikkünkben arra próbáltunk választ kapni, van-e létjogosultsága az alapvetően drágának tartott elektromos autóknak a személyszállítási piacon, és várhatunk-e környezettudatos innovatív szemléletet a taxisoktól, ha erre semmi nem kötelezi őket.
Ötezer taxiból 67 elektromos
Érvényes taxiállomás-használati hozzájárulással jogszerűen 5293 taxi rendelkezik Budapesten – tudtuk meg Huber Szebasztiántól, a Budapest Közút Zrt. kommunikációs vezetőjétől, aki hozzátette, a formális nyilatkozatok alapján egy gépkocsi mintegy 30.000 km tesz meg évente Budapest utcáin.
Huber Szebasztián elmondta, a fővárosi taxisrendelet többek között előírja, hogy taxi csak 10 évnél nem öregebb autó lehet, amely legalább 55kW teljesítményű, és Euro4 környezetvédelmi besorolású. Megtudtuk azt is, jogszerűen 67 elektromos üzemű taxi járhat Budapesten, azaz az összes taxi 1,26 százaléka.
Az adatokat tekintve a fővárosi fuvarszám havonta nagyságrendileg egymillió. A hasznos futással számított út fuvaronként átlagosan 4,5 kilométer, tehát a hasznos futás gépkocsinként évente: 1.000.000 x 4,5 km x 12 hónap / 5293 db taxi = 10.202 km hasznos futásteljesítmény. A szolgáltatással összefüggésben átlagosan évi 20 ezer kilométert futnak a járművek, a többi futás nem a szolgáltatással, hanem pl. magánhasználattal függ össze és többnyire nem a főváros közútját terheli.
Környezetkímélő és nem veri át az utasokat
Portálunk megkereste a GreenTaxit-is, hogy féléves működésük tapasztalatairól érdeklődjünk. Kérdésünkre, miszerint egy a budapestihez hasonló telített piacra hogyan lehet betörni, Vágvölgyi Mihály, a GreenTaxi szóvivője elmondta, ugyan Bécshez hasonlóan Budapesten is sok taxi van, de a fővárosban társaságuk az egyetlen zöld, kizárólag nulla-emissziós elektromos autókkal dolgozó cég.
Vágvölgyi Mihály szerint közönségüket nem csak az új formátumú taxi és az érdekes utazási élmény vonzza, de az a tény is, hogy flottájuk okos autókkal van felszerelve, azaz lehetetlen átverni az utasokat. Akár saját készülékükön nyomon követhetik az útvonalat és a tarifát. Hozzátette, Magyarországon ugyanúgy elkötelezettek az emberek a környezetvédelem iránt, de tapasztalható, hogy a zöld termékek drágasága miatt kevesebben választják azokat. A fix taxis tarifa Budapesten igen egyedi helyzetet teremt, hiszen az utasok ugyanazért az árét választhatják a nem-szennyező utazási módot. Tapasztalataik szerint az utasok leginkább a környezetbarátsága miatt keresik az e-taxit, de sokan vannak, akik a még sosem ültek elektromos autóban. Gazdasági szempontból is megéri az elektromos taxik üzemeltetése, még a rövidebb megtehető távolság ellenére is – állította Vágvölgyi Mihály. Véleménye szerint a technológia fejlődése és a kiszámíthatatlan benzinárak mellett van létjogosultsága az e-taxiknak a piacon, akkor is, ha a társaság nem részesül semmilyen állami támogatásban.
A GreenTaxi a bizonyíték arra, hogy bizonyos felhasználóknak ma már piaci alapon is megéri a kipufogógázról elektronokra váltani
– hangsúlyozta.
Hozzátette, megtakarításaik jelentős részét nem az olcsóbb üzemanyag adja, hanem a benzines autók teljes működtetési költségének harmadát kitevő karbantartás, mivel egy e-autón nem kell például olajszűrőt cserélni, vagy sebességváltót javítani.
Két működő villámtöltőn osztoznak
Vágvölgyi Mihály szerint mivel ma csupán két működő nyilvános villámtöltő van, ahol félóra alatt közel teljes töltöttséget lehet elérni, így a legtöbbször a saját csepeli telephelyükre kell visszatérniük. “Nekünk nem az áram díja fáj, hanem az időveszteség, amit az oda-vissza autózás okoz” – hangsúlyozta. Hozzátette, a gyors töltőhálózat terjedésre azért nem lehet számítani, mert a jelenlegi törvényi szabályozás mellett nem lehet kiszámlázni a tankolt áramot, így nincs meg a fejlesztésre az üzleti motiváció.
A GreenTaxi szóvivője elmondta, hogy az Uber melletti kiállásuk alapvetően annak szólt, hogy megjelentek a modern technológiák a piacon, például az Uber által is használt központi mobil alkalmazás, amit a taxis nem tud megbuherálni, megkárosítva az utast. Hozzátette, a sharing economy elvén alapuló rendszerek alapvetően arra is jók, hogy valaki részmunkaidős állást vállalhasson, ami Magyarországon nehezen megvalósítható. A valóságban azonban leginkább közönséges gazdasági vállalkozásként működnek sokan a rendszer segítségével, és sem a taxira, sem a sofőrre, sem az adózásra vonatkozó szabályokat nem tartják be. Ez nyilván elfogadhatatlan, ennél már csak az a megdöbbentőbb, hogy a hatóságok ezt tétlenül nézik.
Túl sok a taxis
Budapesten a jelenlegi fővárosi szabályozásnak köszönhetően kizárólag Euro4-es vagy annál magasabb besorolású taxik járhatnak, 2018 januárjától a technikai paraméterek szigorítása miatt Euro5-ös besorolású autók vesznek majd részt a forgalomban – mondta el portálunknak Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség elnöke. Megjegyezte, ez a szabályozás a taxisokra vonatkozik, az Uber sok egyéb mellett ezeket a követelményeket sem tartja be.
Elmondása szerint nehéz meghatározni, milyen károsanyag-kibocsátással jár a taxizás, ez függhet az az autó típusától, a megtett távolságtól, vagy hogy melyik napszakban vagy folyamatos forgalmi dugóban araszolva használják az autót. Sőt még attól is, milyen életkorú, habitusú a sofőr. Érdekes, hogy a Budapest Közút Zrt. adataihoz képest Metál 40-60 ezer kilométerre becsüli a taxisok által megtett utat egy évben.
A budapesti taxik magas számával kapcsolatban Metál Zoltán elmondta, a technikai szigorításoknak köszönhetően rövid időre csökkent a taxik száma, a pozitív tendencia azonban hamar megfordult. Hozzátette, 3800-4000 taxis elég lenne Budapestnek, ugyanakkor úgy tűnik, egy korábbi alkotmánybírósági állásfoglalás miatt nem sikerült érdemben szabályozni a taxik számát.
Csak társaságok alkalmaznak elektromos autókat
Metál Zoltán elmondta, jelenleg három taxi-társaság alkalmaz Budapesten elektromos autókat (a Budapest-taxi, a TaxiPlusz, és a Greentaxi), ugyanakkor ezeket az autókat alkalmazottak vezetik. Az egyéni vállalkozók nem véletlenül nem kapkodnak az elektromos autók után, hiszen egy 10-12 munkaórás műszak alatt előfordulhat, hogy a töltöttség miatt bizonyos fuvarokat nem tud elvállalni a taxis. Ezt pedig csak egyszer játszhatja el, mert utána egy életre elmegy a kedve a zéró emissziótól – emelte ki. Hozzátette, Magyarországon 9500 taxisból 7000 az egyéni vállalkozó, és egyikük sem jár elektromos autóval. Ugyanakkor, bár a jelenlegi technika nem elég rugalmas, nem versenyképes, de a jövőben a piac igazodni fog az új fejlesztésekhez.
Lassan kikopnak a taxis-merdzsók
Az OTSZ elnöke elmondta, a korábbi gyakorlattól eltérően mára a taxisok fokozatosan leszoknak a nagy Mercedes-ek és Audi-k használatáról. Nem véletlen az új autó beszerzésénél, hogy a technikai elvárásoknak is megfelelő hibrid Toyotákat, illetve az Euro6-os besorolású, alacsony fogyasztású dízel- vagy benzinmotoros Skodát, Citroent és Opelt választják. Használt autó beállításánál a népszerűbb és igen megbízható német illetve az olcsóbb francia autókat preferálják. Ezek az autók felelnek meg leginkább a taxizás feltételeinek. Hozzátette, a 2018-as szigorítások után sem hiszi, hogy a jelenlegi kínálatban fellelhető elektromos autók mérete, ára és a teljes feltöltöttséget alapul vevő hatótávolság miatt versenyképesek lennének a fentebb említett autótípusokkal.
Átlagosan 1,4 ember utazik egy autóban
Portálunk természetesen megkereste az Uber-t is azzal kapcsolatban, hogyan tudják ellenőrizni, hogy az előírt technikai követelményeknek megfelelő autókat közlekedtessenek. Az Uber kommunikációs ügynöksége közölte, kötelékükben csak 2006-os vagy azután gyártott, érvényes magyar forgalmi engedéllyel és műszaki vizsgával rendelkező autók közlekednek. Az Uber rendszerét használó autóspartnerek rendelkeznek személyszállítói engedéllyel vagy éppen ennek a beszerzését intézik. Az engedély beszerzéséhez az autóikat a Nemzeti Közlekedési Hatóság személyszállításra levizsgáztatja, így elmondható lesz, hogy ezek a járművek megfelelnek a Magyarországon hatályos szabályoknak. Hozzátette, a rendszerben használt típusok listája nagyon sokrétű, viszont örömmel látják, hogy egyre több a hibrid hajtású jármű, illetve már elektromos autók is meg-megjelentek az Uber platformján.
Az Uber kommunikációs ügynöksége közölte, az Uber folyamatosan hangsúlyozza a Budapest útjain közlekedő autók jobb kihasználásának szükségességét. Jelenleg az autók átlagosan 23 órát állnak naponta, míg a maradék egy órában mindössze 1.4 személy utazik bennük átlagosan. Az utak és a város tehermentesítéséhez és a meglévő autópark jobb kihasználásához aktívan hozzájárulhatnak olyan autó- és fuvarmegosztó rendszerek, mint az uberX. Továbbá azt is fontos elmondani, hogy az Uber számos városban elindította már UberPOOL elnevezésű carpooling (városi telekocsi) szolgáltatását, ami tovább csökkenti az autók számát az utakon és a növeli a közlekedő autók jobb kihasználtságát.
A közösségi funkciókat kell támogatni
“Véleményünk szerint, ha a villanyautózást akarja az állam előmozdítani, elsősorban a közösségi funkciókra használt, viszonylag nagyobb futásteljesítményű e-autók használatát kellene támogatnia (autómegosztás, taxi, egyes közszolgáltatások gépkocsijai)” – hangsúlyozta Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke. Ugyanakkor határozottan ellenzik, hogy közpénzekből magán e-autókat támogassanak, mivel ez csak a gazdagabb rétegnek nyújtott támogatás lenne.
A járművek károsanyag-kibocsátásával kapcsolatban elmondta, sok problémát okoz az az elterjedt szokás, hogy a tulajdonosok kiiktatják a részecskeszűröket, mivel ezek cseréje több százezer forint is lehet. Az elektromos taxikkal kapcsolatban továbbá megjegyezte, valóban óriási hátrány a korlátozott hatótávolság, azonban mivel az akkumulátortechnika rendkívül gyorsan fejlődik, nem lehet tudni, 2018-ban – az újabb szigorítások után – milyen autótípusok dominálnak majd a taxisok körében.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS