Kétszer nyert bajnokságot a Bolognával Weisz Árpád még a futball hőskorában, nem csoda, ha jó szívvel emlékeznek rá. Az olasz klub stadionjának egyik tribünjét most a futballedzőről nevezték el, és egy egészen színvonalasnak tetsző képregényt is megjelentettek tragikus történetéről.
Nem ma volt, de egykor a magyarok tanították a futballt a világnak, különös tekintettel Itáliára. Weisz Árpád például mind az Internazionale csapatával (akkor még máshogy hívták), mind a Bolognával bajnok lett. Utóbbi klubnál most is a legnagyobb edzőlegendák egyike, ezért nem meglepő, de szép gesztus, hogy e héttől Weisz nevét viseli a bolognai labdarúgó-stadion egyik tribünje. A Curva San Luca elnevezésű lelátórészt keresztelték át a Renato Dall’Ara Stadionban. Sőt, kiadtak egy róla szóló, meglehetősen igényesnek tűnő képregényt:
Weisz Árpád hatszor szerepelt a magyar válogatottban, majd sok-sok honfitársához hasonlóan ő is szerencsét próbált a világban. A húszas évek közepén Olaszországba igazolt, először Padovában, majd az akkori Interben játszott. Utóbbi klubnál edzőként folytatta, és 1929–1930-ban megnyerte az olasz bajnokságot. Komoly meglepetés volt, és Weisz mindössze harmincas évei közepén járt akkor. Később leigazolta a Bologna, és ehhez kapcsolódik az az újságcikk, amely mindent elárul akkori futballunkról, a magyar edzők tudásáról, elismertségéről. Weisz ugyanis honfitársát váltotta.
„Mint értesülünk, Kovács Lajos dr. helyett Weísz Árpád (Csili) lett a Bologna trénere. Weisz Csili, az Ambrosiana és a Novara volt mestere február elsején veszi át >hivatalát<. Új klubja is nagy várakozással tekinthet működése elé, mert nagyösszegű lelépési díjat fizettek érte.” – így a korabeli cikk.
Csalódniuk nem kellett: Weisz vezetésével kétszer is aranyérmesek lettek, s bár a 1938–1939-es bajnokságot is megnyerték, azt már nem a zsidó származású magyar szakember irányításával fejezte be a csapat. Más idők voltak már azok.
Zsidó származása miatt ott kellett hagynia a Bolognát, helyette a német Hermann Felsner vette át a csapatot.
(Ekkoriban Orth György Nürnbergben edzősködött – lásd cikkünket: Homályos évek: miért edzősködött az MTK-legenda Orth György a Harmadik Birodalomban? )
Weisz Párizsba, majd Hollandiába menekült, de végzetét nem kerülhette el, 1942-ben családjával együtt lágerbe vitték, Auschwitzban hunyt el, 1944. január 31-én.
Hatása az olasz futballra óriási, ő vitte tovább azt az Angliából importált WM-rendszert, amelyet Magyarországon és Közép-Kelet-Európában tökéletesítettek. Ez volt a híres dunai iskola. Több rekordja ma is él, ő a legfiatalabb edző az olasz bajnokságban, aki háromszor is megnyerte a bajnoki címet. Az olasz szakírók (például itt) kora José Mourinhójának nevezik.
Vagy inkább Mourinho a jelen Weisz Árpádja?
Ki tudja, mire vitte volna, ha nem szólt volna közben a sors és a fajelmélet.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS