A NATO korszerű fegyverekkel védett erődítménnyé alakította Vilniust, hogy megvédje Joe Biden amerikai elnököt és a szövetség más vezetőit. Jövő héten fognak találkozni, mindössze 32 km-re Litvánia és az orosz szövetséges Fehéroroszország szögesdróttal megerősített határkerítésétől. Tizenhat NATO-szövetséges ország összesen mintegy ezer katonát küldött a július 11–12-i csúcstalálkozó védelmére, amely mindössze 150 km-re lesz megtartva Oroszország határától. Sokan fejlett légvédelmi rendszereket is biztosítanak, amelyekkel a balti államok nem rendelkeznek – számolt be a Reuters.
Több mint felelőtlenség lenne, ha a légterünk védtelen lenne, amikor Joe Biden és további 40 ország vezetői megérkeznek
– mondta Gitanas Nausėda litván elnök. Nausėda szerint a szövetségesek erőfeszítései a vezetői találkozó idején a légi biztonság biztosítására azt jelentik, hogy a NATO-nak sürgősen állandó légvédelmet kell felállítania a balti államokban.
Gondolkodunk azon, hogy mi történik a csúcstalálkozó vége után. A szövetségesekkel együtt fogunk dolgozni egy állandó légvédelmi feladatokat ellátó egység létrehozásán
– fogalmazott az elnök.
A balti országok, Litvánia, Észtország és Lettország gazdasága több mint 2%-át költik védelemre, ami nagyobb arány, mint a legtöbb NATO-szövetséges országé. A mintegy 6 millió lakosú régió számára azonban ez nem elég ahhoz, hogy nagy hadsereget tartson fenn, saját vadászgépekbe vagy fejlett légvédelembe fektessen be. Németország 12 Patriot rakétakilövő-rendszert telepített, amelyeket ballisztikus és cirkálórakéták vagy harci repülőgépek elfogására használnak. Spanyolország egy NASAMS légvédelmi rendszert, Franciaország pedig Caesar önjáró lövegeket küldött. Franciaország, Finnország és Dánia katonai repülőgépeket állomásoztat Litvániában, az Egyesült Királyság és Franciaország pedig drónelhárító rendszereket szállít. Lengyelország és Németország helikopterekkel megerősített különleges műveleti erőket küldött. Mások olyan rendszereket küldenek, amelyek az esetleges vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris támadásokkal szembeni védekezésre lehet használni.
Forrás: Reuters; Fotó: Twitter
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS