Különös dolgok történnek a Twitter körül azóta, hogy kiderült, Elon Musk már szinte biztosan ráteszi a kezét az egyik legnépszerűbb közösségi média platformra. Ezt már azok a felhasználók is érzik, akik a jobboldali, konzervatív tartalmakat követik, többen kiszúrták ugyanis, hogy rehabilitáltak több jobboldali fiókot, ezek közül például a méltán híres Mad Liberals nevű felületet, amelyet a 2020-as amerikai elnökválasztás után tiltottak le tulajdonképpen ok nélkül. A kérdés már csak az, hogy miért tért vissza a híres Trump-párti mémgyáros két év után többedmagával együtt? Lesz vajon folytatása ennek a “trendnek”? Most akkor tényleg Musk kezébe kerül a Twitter? A legfontosabb kérdés viszont mégiscsak az, hogy visszatér-e Donald Trump? Valójában semmit nem tudunk, de érdemes eljátszani néhány gondolattal.
Hiszen több lehetséges válasz is létezik arra, hogy miért esélyes, hogy bizonyos jobboldali felhasználók újra pályára léphetnek, amennyiben ténylegesen a Tesla vezérének kevésbe került a Twitter. Ismeretes, hogy Elon Musk annak idején kijelentette, hogy új funkciókat kíván bevezetni a platformon, nyílt forráskódúvá kívánja tenni az algoritmusait, és támogatja a szólásszabadságot. Ennek tükrében pedig nem kizárt, hogy azok, akik eddig csak kevés buzgalommal végezték a munkájukat és beletörődtek a felsőbb körök döntéseibe, féltve a bőrüket a kirúgástól, most a jövendőbeli főnök lehetséges igényeit szem előtt tartva nekiláttak elbírálni a letiltásokkal kapcsolatos panaszokat. Így azokat is, amelyek a Mad Liberals nevű felhasználó miatt érkeztek és előre alkalmazkodván az új követelmények között meg is állapították, hogy valóban nem volt jogos a tiltás.
A másik lehetőség viszont az, hogy Elon Musk távolban felsejlő alakja miatt rengeteg haladó munkatárs hagyja el a céget, ami teret enged annak, hogy akik eddig tisztességesen akarták végezni a munkájukat, azoknak végre erre lehetőségük nyílik. Ezt az is alátámasztja, hogy Musk Twitter-vásárlásával kapcsolatos bejelentése után sok munkavállaló ellenezte, hogy az üzletembernek dolgozzon, akit az üzlet aláírása óta nyíltan gúnyoltak és kritizáltak a belső Slack-csatornákon.
Szintén hírértékű, hogy Joe Biden járványügyi intézkedéseit és a Covid-vakcinákat erősen kritizáló Alex Berensonnak is sikerült több, mint egy év után “visszapereskednie” magát a Twitterre, ami eddig teljesen esélytelennek tűnt, de az események hirtelen fordulatot vettek és mégis visszaengedték az újságírót, hogy továbbra is megossza gondolatait a publikummal.
Ez még természetesen nem nagy eredmény a szólásszabadság felé, de lehet valami remek dolognak a kezdete, nagy igény lenne olyanok visszatérésére is, mint Carpe Donktum, a másik híres mémgyáros, akit Donald Trump is rendszeresen újra osztott, és aki ugyan megnyerte a pert, miután rasszistának bélyegezték, de a Twitter továbbra sem volt hajlandó visszaállítani a fiókját.
Aztán itt van a méltán híres Project Veritas, akiket azért tiltottak le véglegesen, mert az egyik videójukban nem takarták ki annak az embernek a címét, akit kérdőre vontak egy üggyel kapcsolatban, miközben a CNN ezt szintén megcsinálta, az interjúalanyukat pedig azóta is zaklatják a balosok, de persze nekik lehet ilyet csinálni. Szerencsére a Libs of Tikok nevű csatorna folyamatosan osztja a Project Veritas más platformokra feltöltött tartalmait, így azokkal továbbra is találkozhatunk. Emiatt természetesen a Libs of TikTok is folyamatos korlátozásoknak van kitéve, viszont szintén meglepő azt látni, hogy az elmúlt időszakban a csatorna nem kerül különösebben a kispadra, amit szintén betudhatunk a változás új előszelének.
Hogy kiknek a visszatérésére lenne nagy igény, abba most nem mennénk bele, de még egy nevet mindenképpen említenünk kell, mégpedig Alex Jones-ét, akit szintén sokan szívesen látnának a platformon.
Donald Trump visszatérése egyébként a legbonyolultabb eset, egyrészt senki ne ringassa magát vágyálmokba ezzel kapcsolatban, másrészt Donald Trump már korábban kijelentette, hogy ha lehetne sem térne vissza a Twitterre, miután már a volt (és reméljük a következő) amerikai elnök megcsinálta a True Social nevű jobboldaliaknak szóló közösségi média platformot, így a Twitter már konkurenciának számít neki. De reméljük a véleményén már csak azért is változtatni fog, mert Trump Twitterről való letiltása rendkívül szimbolikus volt, ezáltal pedig a felületre való visszatérése is az lenne.
Ismeretes, a Tesla vezére még idén áprilisban tett ajánlatot a platformnak, miután korábban 2,64 milliárd dollárért megszerezte a vállalat részvényeinek 9,1 százalékát, és ezzel a legnagyobb részvényessé vált. Április 25-én a Twitter igazgatótanácsa egyhangúlag elfogadta Musk 44 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát. A milliárdos azonban július 8-án bejelentette, hogy felbontja megállapodást, mivel a Twitter nem lépett fel a hamis felhasználók ellen, amire válaszul a platform beperelte az üzletembert, hogy rákényszerítse a vásárlás folytatására. Ez a sztori már önmagában megérne egy misét, hiszen sokak szerint Musk nem a felsorolt okok miatt hátrált ki, hanem azért, mert azonnal ő lett az USA első számú közellensége, amikor bejelentette a valódi szabadságot és Donald Trump nevét. Rengetegen úgy vélik, az üzletember csak megijedt. Érdemes itt azonban észben tartani, hogy 2016-ban, még jóval Elon Musk ajánlata előtt, a Disney is meg akarta venni a Twittert, a két cég tárgyalásokat is folytatott, de végül a Disney is kifarolt az üzletből, mert nem tetszett a vállalatnak a hamis felhasználók aránya.
Hogy mit hoz a közeli jövő? Nem tudjuk, de hamarosan ez változni fog, már csak az a kérdés, hogy mi lesz Elon Musk terve a felülettel, és vajon várhatjuk-e a fordulatot egy olyan üzletembertől, aki microchipeket ültetne az emberi agyba, persze csak abban az esetben, ha ezzel sérült embereken segíthetne. Vagy nem.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS