Nem járnak messze az igazságtól az illegális bevándorlást ellenzők, amikor azt állítják: embercsempészek miatt árasztják el az öreg kontinenst migránsok százezrei.A menekülést kiváltó ok a háború és a nyomor, de a vándorok útját bűnbandák egyengetik. A fő szervezet irányítása pedig a világ immár legkeresettebb embercsempészének kezében fut össze – írja a Blikk.
A lap megjegyzi, hogy az észak-afrikai hálózat vezérére, Ermias Ghermayre az európai hatóságok már két éve vadásznak. A 40 év körüli, etiópiai férfiról még fotó sincs, csak fantomkép. Ghermay alacsony, modora megnyerő, de nem túl iskolázott figura, viszont valóságos zseni. Az elmúlt két évben 30 milliárd forintnak megfelelő összeget is zsebre vághatott sok tízezer migráns Európába csempészésével. A bandavezér tanyája a majdhogynem anarchiába süllyedt Líbia fővárosa, Tripoli. Természetesen a helyi iszlamista vezetéssel jóban van és szervezetét katonás rend szerint irányítja. Helyettese pedig honfitársa és barátja, Mered Medhanie, fedőnevén a Tábornok.
Ennek ellenére Ghermayt nem valamiféle diktátorként kell elképzelni. Számos telefonbeszélgetését sikerült már lehallgatni, s ebből éppen az ellenkezője derült ki. Az egyik legsúlyosabb kompbaleset, a 366 halottal járó lampedusai tragédia kapcsán például egyik embere azt mondta neki, hogy az ilyen sikertelen utak elbizonytalanítják az újabb migránsokat. Ezért a főnök úgy döntött: kevésbé zsúfolt hajókkal kell nekivágni a tengernek, és lehetőleg nyugodt időben.
A lap úgy jellemzi a férfit, mint akinek nem drága az emberélet. Például egy másik beszélgetés alkalmával jókat kacarászott egy hasonló tragédián, illetve elintézte a szerencsétlenséget azzal, hogy az utasoknak volt sürgős az indulás. Az embercsempészek szigorú tarifákat szabnak, s ebben Ghermay sem engedékeny. 4–5000 dollár (1,1–1,4 millió forint), ha valaki Szudánból, Eritreából el akarja érni a Földközi-tengert. Az átkelés újabb 1000–1500 dollár (280–420 ezer forint), s újabb sok tízezer forintnak megfelelő összeg elérni a célországot az EU-n belül.
Forrás: Blikk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS