Úgy tűnik, az Európai Néppárt szerint Orbán Viktor mégsem rombolta le a Magyar Tudományos Akadémiát, ha egy szava sem volt ehhez – minderről Jan-Werner Müller, a Princetoni Egyetem oktatója kesergett a Süddeutsche Zeitungban. A szerző azt is sérelmezi, hogy az EU-ban nincs politikai akarat a magyar és a lengyel kormánnyal szembeni fellépésre, sőt, még Ursula von der Leyen is toleránsnak mutatkozik velük szemben – írja a Privátbankár, a lap ugyanis szemlézte az ominózus interjút.
Az amerikai Princetoni Egyetemen tanító Jan-Werner Müller nem győzi hangsúlyozni azt, hogy az EU-ban hiányzik a politikai akarat az olyan kormányokkal szembeni fellépésre, amelyek károsítják országuk demokráciáját, és ez Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság új elnökének megválasztásánál is megmutatkozott. A kissé terjengősre sikeredett írásban arra is kitért, hogy mit jelenthet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság új elnöke az EU-val konfliktusban álló országok, elsősorban Magyarország és Lengyelország számára. Müller úgy véli, hogy Ursula von der Leyen „laza-toleráns álláspontot” képvisel uniós ügyekben. A szerző emlékeztet: a Fidesz és a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság egyaránt azzal büszkélkedik, hogy ők segítették hozzá von der Leyent a megválasztásához szükséges vékonyka többséghez. Ezek után az új elnök minden döntésénél felmerül majd a gyanú, hogy túlzottan is megértő ezekkel az államokkal szemben.
De nemcsak ez a probléma, hanem a politikai akarat hiánya is. Ezzel kapcsolatban Müller megjegyzi azt is: Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) korábbi csúcsjelöltje valójában évekig elnéző volt Orbán Viktorral szemben, és ezzel döntő mértékben hozzájárult ahhoz, hogy „Budapesten egy puha autokráciát lehetett felépíteni”. Most pedig már odáig fajult a helyzet, hogy az EPP szó nélkül hagyta azt, hogy „Orbán lerombolta a birodalmában még megmaradt néhány független intézmény egyikét, a Magyar Tudományos Akadémiát”.
Az orbáni birodalom fura víziójával terhelt szerző végül közli, hogy márpedig az unió nem hagyhatja, hogy „szisztematikus módon megpróbálják lerombolni az igazságszolgáltatás függetlenségét, manipulálni próbálják a választást, és gyengíteni próbálják a médiapluralizmust”. Mert itt bizony nem provinciális problémácskákról vagy az alulfejlettség jeleiről van szó (…), hanem alapvető politikai konfliktusokról, amelyek előidézői az EU lényegét veszik célba.
A teljes írást a Privátbankár oldalán találják meg a téma iránt érdeklődő olvasóink.
Jan-Werner Müllerről Lovas István jegyzetét is figyelmükbe ajánljuk, melyet itt érhetnek el.
Forrás: Privátbankár
Facebook
Twitter
YouTube
RSS