Előfordulhat, hogy a CEU-t is érintő felsőoktatási törvény módosításának kérdésében nyomásgyakorlással érik el a kompromisszumos megoldást, de az nem valószínű, hogy az Európai Néppárt (EPP) kizárná soraiból a Fidesz-KDNP-t – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Törcsi Péter az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója. Már csak azért is kétséges, hogy ez lenne a végkimenetele a mai EPP-s kongresszusnak, mert a Manfred Weber frakcióvezető pár napja a megfogalmazott kritikák mellett, kiállt a magyar kormány mellett. Törcsi Péter ugyanakkor hozzátette, a jövőben komoly politikai támadások várható a magyar kormányra nézve a Európai Parlamentben (EP) és az EPP-ben ülő Soros-barát képviselőktől. Hogy kik ők, arról egy pár napja kiszivárgott listából lehet szemezgetni.
Magyarország kormányát 3 ügy miatt támadják Brüsszelben. Az egyik a CEU-t is érintő felsőoktatási törvény módosítása, az „Állítsuk meg Brüsszelt!” nemzeti konzultáció illetve a civil törvény. Az első kettő kapcsán Manfred Weber a Fideszt is magában foglaló Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője szerdai felszólalásában maga is kritikákat fogalmazott meg. Beszédében elmondta, az elmúlt 25 évben a Közép-európai Egyetem mindig is két diplomát adott ki Budapesten, a magyar diákok ennek előnyét élvezték.
Nem értjük, hogy ezt az előnyt miért veszik el a diákoktól
– tette hozzá.
A tudomány szabadsága az EU alapértéke, ezt be kell tartani és meg kell védeni. Az egyetem csak a munkáját végzi – mondta Weber, és arra kérte Orbán Viktort, hogy fontolja meg, hajtsa végre az Európai Bizottság által javasolt módosításokat. Weber Európa elleni „hangulatkeltésnek” nevezte a Brüsszelről szóló nemzeti konzultációt. Hozzátette ugyanakkor: Orbán Viktor mindig részt vett a vitában, mindig reagált és sokszor változtatásokat eszközölt, míg például a romániai korrupcióról szóló vitára a szocialista miniszterelnök nem ment el.
Kulcsfontosságú momentum ugyanakkora, hogy Weber a civil törvény esetében megvédte a magyar álláspontot és a pártcsaládjához tartozó magyar kormányt valamint Orbán Viktort. Számon kérte ugyanis a zöldeken, hogy milyen alapon kritizálják a lépést, amikor ők maguk is mindig, mindenben átláthatóságot követelnek – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Törcsi Péter az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója. Weber továbbá egy ennél globálisabb kérdésben is állást foglalt, amikor azt mondta, hogy a magyar kormány elmúlt években nyújtott konzervatív teljesítménye, hozzáállása és politikája, részét képezi az Európai Néppártnak, egyébként pedig a balliberális frakcióban ülök közül, miért akarja bárki megmondani, hogy ki lehet a tagjaik közt.
Nem hagyjuk senkinek, hogy tanácsokat osztogasson, ki tartozhat az Európai Néppárthoz és ki nem
– fogalmazott Weber.
Törcsi Péter szerint, ez egyértelműen azt jelenti, hogy Weber úgy tekint a Fidesz-KDNP kormányzópártra, amely immanens részét képezi az Európai Néppártnak. Amit mondott, ebben a helyzetben különösen fontos, hiszen az európai-és a magyar baloldalnak és a liberálisoknak az az érdeke, hogy minél sikertelenebb legyen a Néppárti politizálás, minél kevesebben legyenek a Néppártban – tette hozzá a kutatási igazgató.
Törcsi Péter kizártnak tartja, hogy az Európai Néppárt a mai kongresszusán úgy döntsön, hogy kizárja soraiból a Fideszt, hiszen akkor Manfred Weber miért állt volna ki pár napja a magyar párt mellett és szögezte le, hogy ebben a kérdésbe kívülről senki nem szóljon bele. A kutatási igazgató szerint azért is életszérűtlen, mert sokkal jobb a Fidesz és a Néppárt illetve a többi tagpárt között, mint ahogy az elmúlt napokban, hetekben látszódott, mindemellett pedig nagyon megbízható szövetséges a Fidesz az EPP-n belül.
A legkritikusabb külföldi támadás a magyar kormánypárttal szemben az az Oroszországgal való jó, stabil kapcsolat, ennek ellenére a Fidesz delegáció minden alkalommal, amikor az orosz szankciókról kellett szavazni, egyhangúlag megszavazta.
– fogalmazott az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója.
Véleménye szerint, a mai EPP zárt ülésen bár politikai szinten fogalmazódtak meg a már említett 3 kérdésben – felsőoktatási törvény, nemzeti konzultáció, civil törvény – kapott kritikák, azokat jogi irányból megközelítve fogják orvosolni. Úgy látja, kompromisszumra jutni az Európai Bizottsággal is csak a jogi út mentén lehet.
Törcsi Péter szerint a mai EPP találkozón előfordulhat, hogy nyomásgyakorlással – kötelezettség szegési eljárás indításával – érhetik el, például a CEU-t is érintő felsőoktatási törvény esetében, hogy a magyar kormány vonja vissza a jelenlegi módosítást, vagy az Európai Bizottság javaslati által módosítsa azt.
Egyébként pont a napokban szivárgott ki egy lista, amely azokat az EPP-s illetve Európai Parlamenti képviselőket fogja össze, akik Soros György „nagyon jó barátai”. A Fidesz-KDNP ezektől a politikusoktól számíthat a jövőben komoly támadásokra – tette hozzá.
Ez látható volt a parlamenti vitában is, amikor Frank Engel luxemburgi EPP képviselő, határozottan kritikus hangnemben szólalt föl a magyar kormánnyal szemben. Bár ez nem újdonság tőle, mert mindig megtette, amikor felületet kapott erre.
– mondta Törcsi Péter, hozzátéve, a napvilágot látott sorosista listában Frank Engel kitüntetett helyen szerepel, olyan kommentárral, hogy „lélekben haladó, szocialista, de bármikor hajlandó saját pártjával szembe fordulni akár tevőlegesen is”.
Nem ő az egyetlen politikus az Európai Néppárton belül, aki Soros György bűvkörében van és a jövőben komoly politikai támadásokra lehet számítani tőle. ezek jogilag teljesen megalapozatlan támadások, mögötte csupán ideológiai alapú kritikák húzódnak, mellőzve a valóságot
– fogalmazott a kutatási igazgató.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS