Terjedelmes cikket közölt a balliberális 444.hu portál a közelgő országgyűlési választások kapcsán, amelyben A főnökök tanácsa című részben kiteregetik az ellenzéki összeborulást szétfeszítő ellentéteket. A cikkből kiderül, hogy Jakab és Márki-Zay nincsenek beszélőviszonyban egymással; viszonyuk annyira elmérgesedett már, hogy a közös rendezvényeken Z. Kárpát Dániel képviseli a Jobbikot a pártelnök helyett. A cikkből az is kiderül, hogy paprikás hangulat övezi a jelöltállítást, és még arról sincs konszenzus a ballib körökben, hogy állítsanak-e közös köztársaságielnök-jelöltet. Olvasva a fideszes elfogultsággal igazán nem vádolható szélsőliberális portál anyagát a rengeteg torzsalkodásról, karrierharcról, belegondolni is rémisztő, mi lenne, ha ezek kormányra kerülnének.
A portál információi szerint az igazán érzékeny vitákban a hetente ülésező pártelnöki értekezlet illetékes dönteni (ezen jellemzően Márki-Zay is részt vesz), de ott sem sikerül mindig minden konfliktust lezárni. A pártelnöki értekezletek hangulatát ráadásul kicsit elrontja, hogy Jakab Péter és Márki-Zay Péter beszélőviszonyban sincsenek már egymással. Már az előválasztás előtt megromlott a kapcsolatuk, miután Márki-Zay nyilvánvalóvá tette, hogy önállóan, az MMM színeiben indul az előválasztáson, mert a kérdés innentől az lett, hogy az ellenzéken belül melyikük képviseli a hiteles jobboldalt. A vita mostanra személyessé vált. Nem véletlen, hogy Jakab nem szokott részt venni a pártelnökök közös rendezvényein; maga helyett Z. Kárpát Dániel alelnököt küldi nyilvános eseményekre. Gyurcsány Ferenccel sem teljesen kiegyensúlyozott Márki-Zay viszonya, főleg, miután december elején többen is úgy értették a DK elnökének egyes mondatait, hogy teszteli a többi pártelnököt, látnak-e módot a miniszterelnök-jelölt lecserélésére. Azóta ezt az ügyet tisztázták, és az új évet már úgy kezdte mindenki, hogy ilyesmikről senki se spekuláljon.
Nincs konszenzus semmiben
Pártelnöki körben kellene dönteni az országos listáról is. Január legelején többen is úgy vélték a pártok vezető politikusai közül, hogy napokon belül megszülethet a megállapodás, miután Márki-Zay Péter elfogadta: nem lehet frakciója, nem tehet a listára saját jelölteket. Ehhez képest továbbra sincs megállapodás. Többen is úgy látják, a DK és a Jobbik blokkolja az alkut, állítólag azért, hogy minél hosszabb ideig maguk mellett tartsák az LMP-t. Az LMP-nek annyira kevés egyéni jelöltje lesz – pláne győzelemre esélyes körzetekben –, hogy méretéhez képest bőven kellene kompenzálni listás helyekkel. Elvi ígéret ugyan van arra, hogy lesz mind a hat pártnak frakciója, de ahhoz, hogy az LMP teljesen biztosra mehessen, még hiányzik a DK és a Jobbik határozott támogatása. Az MSZP és a Momentum politikusai úgy látják, a DK és a Jobbik amúgy is előre egyeztet a fontos döntések előtt, és amíg az LMP helyei nincsenek leütve, addig a zöldpárt is velük szavaz, és ezzel már elég erősek, hogy átvigyék az akaratukat.
Feri, Szaszi és Peti előre megállapodnak az ülések előtt
– vélekedtek többen is az ellenzéki politikusok közül, utalva ezzel Gyurcsány Ferencre (DK-elnök), Szabó Gáborra (a Jobbik választmányi elnöke) és Ungár Péterre (az LMP titkára). Nincs még egységes vélemény arról sem, hogy jelöljön-e az összellenzék köztársasági elnököt. Márki-Zay szerint felesleges ezzel sokat foglalkozni, mert a Fidesz úgyis megválasztja Novák Katalint. Mások viszont jó ötletnek tartják, hogy legyen az ellenzéknek is jelöltje, és Karácsony Gergelyt fel is kérték, hogy keressen meg néhány párton kívüli, köztiszteletben álló személyt, hogy vállalná-e a felkérést. Az első körben megkeresettek nem akartak élni a lehetőséggel.
Forrás:444-hu; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS