Politikai ügynek tartja az amerikai kitiltási botrányt a Fidesz ügyvezető alelnöke. Kósa Lajos szerint ha az Egyesült Államok valóban a korrupció ellen küzd, akkor az információk átadásával segítenie kellene Magyarországot az ügy felderítésében.
„Ez sokkal inkább politikai ügy. Ha korrupcióról szólna, nem feltételezem, hogy az Egyesült Államok bűnpártolást szeretne csinálni Magyarországon” – mondta Kósa Lajos a Hír TV Magyarország élőben című műsorában. A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint az amerikaiaknak nem kellene titkolózniuk a kitiltási ügyben, inkább közösen kellene fellépni a korrupció ellen, amit a két ország közti szövetség is megkövetel. „Sosem verifikáltak semmit, nem mondtak konkrétumot, azt mondták trafikügy, jó reggelt kívánok, az mikor volt: három évvel ezelőtt?” –fogalmazott Kósa Lajos.
Az Egyesült Államok ideiglenes ügyvivője a héten utalt arra, hogy az ügy hátterében egy áfacsalási ügy állhat. Elszenvedője a világ egyik legnagyobb olajosmag-feldolgozója, a Bunge lehet. A társaság leányvállalata, a Bunge Növényolajipari Zrt., amely a Vénusz étolajat is gyártja. Ez a cég 2011-ben és 2013-ban is megkereste a NAV-ot csalás gyanúja miatt. Az ügyben eljárás indult, amely azóta is tart.
„Ez a bűnszervezet áfa befizetés nélkül különböző élelmiszeripari termékeket, többek között cukrot, étolajat, kávét hozott be Szlovákiából, Csehországból, Ausztriából…” – A fejleményekről a héten számolt be a nemzetgazdasági miniszter – nyolcan kerültek vizsgálati fogságba, négyen pedig előzetes letartóztatásban vannak. De állítólag az adóhatóság a Bunge Zrt.-t és két másik részben amerikai tulajdonú gabonakereskedelemmel foglalkozó céget is vizsgál – adócsalás gyanúja miatt – 2011 óta. A gyanú szerint a cégek olyan adóminimalizáló vállalkozások, amelyeket alacsony tőkével alapítottak, de ennek ellenére jelentős forgalmat bonyolítanak. A Bunge ellen egyébként már Argentínában is vizsgálat indult – szintén 2011-ben – a gyanú ott is áfacsalás, több száz millió dollár értékben.
Forrás: Hír TV
Fotó: Nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS