A 23 éves iráni rapper, Mohszen Sekari kivégzése után sem csillapodnak a tüntetések Iránban. Most egy huszonnégy nevet tartalmazó lista kering az interneten olyan személyekről, akikre szintén kötél általi halál várhat az Iszlám Köztársaságban.
Az Etemad iráni napilap is lehozott egy névsort 25 tüntető nevével, akiket kivégezhetnek „Allah-ellenes háborús bűncselekmények” miatt. Az iráni törvények értelmében ezért a halálbüntetés kiszabását kérheti az ügyész. Mohszen Sekarit azért végezték ki, mert a teheráni tüntetések alatt késsel megsebesítette a Forradalmi Gárda egyik katonáját.
A közel-keleti országban már három hónapja tartanak a zavargássá fajult tüntetések a 22 éves Mahsza Amini halála miatt. A fiatal nőt az azóta feloszlatott erkölcsrendészet vette őrizetbe, mert nem helyesen viselte a fejkendőjét (hidzsáb). A lányt egy iszlám oktatóközpontba vitték, ahol a biztonsági kamerák képei szerint egy előadás alatt összeesett, majd nem sokkal később, a kórházban szívleállás miatt elhunyt.
Sokan az erkölcsrendészetet hibáztatták és országos tüntetések törtek ki Amini halála miatt. Iránban a nőknek kötelező hidzsábot viselniük. A törvények már sokban enyhültek az Iszlám Forradalom óta. Már nem kötelező az egész testet eltakaró, fekete csador viselése, elég a fejkendő és egy hosszított blúz, az úgynevezett „manto”. A nők már sminkelhetik is magukat, és ottjártamkor tapasztaltam, hogy a kendőt is már csak lazán, hajcsattal felerősítve viselik, hajuk egy jó része már látható. Nőjogi szervezetek már többször tüntettek a hidzsáb ellen, ám az államvezetés nem akarja eltörölni.
Pontos számokat nem lehet tudni, hogy hány tüntető vesztette életét, ellenzéki információk szerint 470 embert lőttek agyon a rendőrök és a forradalmi gárdisták. Az őrizetbe vett személyek számát 18 ezerre teszik. A tüntetők erre a hétvégére is országos demonstrációkat szerveznek, „Bosszút állunk” szlogennel. Iránban rengeteg üzlettulajdonos is szimpatizál a tüntetőkkel és zárva tartják boltjaikat. A legfőbb vallási vezető, Ali Hamenei húga, Badri Hosszeini Hamenei a Twitteren bírálta bátyja politikáját és együttérzését fejezte ki az elhunytak családjaival.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS