Fürjes Balázs kiemelt beruházásokért felelős kormánybiztos szerint a vasárnap zárult vizes világbajnokság nem a kormány, hanem Budapest és Magyarország sikere, amely megerősítette a magyarok önbizalmát és összetartozását, összekovácsolta a nemzetet. Mint mondta, a létesítmények elkészültével kapcsolatos, számos álhír és hazugság csak fokozta az elszántságukat.
A kormánybiztos elmondta, éjt nappallá téve dolgoztak a célon, hogy Budapest méltó házigazdája legyen a világ harmadik legnagyobb sporteseményének, és a sportolók, a nemzetközi szövetség, a FINA vezetői, a szurkolók, mindenki szerint ez legyen minden idők legkiválóbb vizes világbajnoksága. A sikerről úgy vélekedett, az nem egy személyé vagy a kormányé, hanem valamennyiünk, a magyar emberek, Budapest és Magyarország sikere. A világbajnokság szerinte az összefogásról, az adott szó megtartásáról és a magyar tehetségről szól:
Az összefogásról, mert az Országgyűlés 97 százalékos, elsöprő többséggel fogadta el a Dagály-törvényt, mely gyorsítópályára tette a vb-hez szükséges beruházásokat, de hatalmas köszönet jár Seszták Miklósnak, a szervező bizottság elnökének, Tarlós István főpolgármesternek és Tóth Józsefnek, Angyalföld polgármesterének is. Szól az adott szó megtartásáról, mert rendkívüli körülmények között vállaltuk el, hogy megrendezzük a világbajnokságot. Két évünk volt a felkészülésre, miközben más házigazdának öt-hat év áll rendelkezésére. És a vizes vb sikere szól a magyar tehetségről.
A nyári kánikulában is a hidegtől félnek
Fürjes kiemelte, hogy első városépítő feladatát, a Papp László Sportaréna megépítését angol, amerikai, francia szakemberek részvételével valósították meg, a másfél évtizeddel később, költségkereten és határidőn belül elkészült Duna Arénát viszont már magyarok tervezték, magyarok építették, száz százalékban magyar teljesítmény. Beszélt a vádról is, miszerint kifelejtették a fűtést a Duna Arénából. A nyári kánikulában is ilyesmin aggódó, fázós vádaskodóknak talán érdemes lenne kifeküdniük a napra, Fürjes ugyanis elmondta, hogy csak a szeptembertől lebontandó, ideiglenes lelátón nincs fűtés – abba hűtést építettek be –, a megmaradó alapépületben viszont természetesen lesz.
Mennyibe került?
A vizes vb költségeiről kijelentette, ide csak azok a tételek, kiadások sorolhatók, amelyek kizárólag a világbajnokság miatt merültek föl, és kizárólag a vb célját szolgálták. A valódi költségeket a nyitó- és záróünnepség, a szervezés és az ideiglenes létesítmények teszik ki – hangsúlyozta. – Az összköltség így 46,4 milliárd forint volt, amely három évre lebontva az állami költségvetés egy ezrelékét teszi ki évente, és a magyar gazdaság növekedése bőven fedezte. Felhívta a figyelmet, hogy ugyanakkor számos olyan tétel van, amelyeket a vizes vb számlájára írnak, de nem ide sorolhatók, ezek ugyanis évtizedekre jobbá teszik a budapestiek életét. Az uszodák felújítását, a Margitsziget rendbetételét, a Dagály strand újjáépítését, a pesti rakpart átépítését, az árvízvédelmi gát megépítését gyorsította a vizes vb, de ezek maradandó fejlesztések, és egyébként is szükség volt rájuk.
Fürjes Balázs a vizes vb hasznának tartja, hogy az olimpiákhoz vagy a tavalyi labdarúgó Eb-szerepléshez hasonlóan összekovácsolta a nemzetet, erősítette a közösséget, a magyarok önbizalmát, és lökést adott a sportéletnek. Emellett kiemelte az ország- és városimázs-építő erejét, hiszen világszerte több százmillióan ismerkedtek meg Budapest legszebb arcával.
Ha mindezt a reklámot meg kellett volna vásárolnunk, dollár tízmilliókról beszélnénk
– jelentette ki.
Budapest igazolta, hogy az olimpiára is képes lenne
A vizes vb sikere kapcsán elmondta meggyőződését, hogy Budapest elnyerte volna a 2024-es vagy 2028-as olimpia rendezési jogát a limai eredményhirdetésen. Úgy vélekedett, hogy a vb utolsó napjaiban párhuzamosan zajló, mogyoródi Forma-1-es futammal és a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivállal Budapest olimpiai terhelést kapott, és jelesre vizsgázott.
Ezek a tapasztalatok is azt mondatják velem: az álomrombolók történelmi lehetőségtől fosztották meg Budapestet
– jelentette ki Fürjes Balázs.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS