A Nemzeti Választási Bizottság minapi ülésén jogsértőnek mondta ki, hogy a szocialista kispesti önkormányzat letakarta a Fidesz választási plakátjait. A bizottság ellenzéki tagjai viszont – lényegében egyetértve Gajda Péter szocialista polgármesterrel – a plakátokon ábrázolt Soros György védelmére keltek, mondván, azok sértik a bevándorláspárti milliárdos személyiségi jogait. A PS által megkérdezett jogász, Szánthó Miklós szerint az ellenzék érvelése teljesen szürreális.
Az NVB keddi ülésén döntött arról, hogy a szocialista vezetésű kispesti önkormányzat jogellenesen ragasztotta, illetve takarta le a Fidesz „Együtt bontanák le a határzárat” feliratú plakátjait. Cikkünket ITT olvashatják az ügyről. Korábban ugyanis a helyi képviselő-testület egy olyan rendeletet fogadott el, melynek értelmében közterületen korlátozható a „gyűlöletkeltű tartalmak” elhelyezése – persze, hogy mi számít annak, azt az MSZP-s polgármester mondja meg a kerületben.
Az önkormányzat „akciója” ellen még korábban kifogást nyújtottak be, melyet azonban a helyi választási bizottság nevetséges okok – ti. hogy nem beazonosítható a plakát kihelyezője – elutasított. Ezek után került az ügy az NVB elé, mely 8:6 arányban elfogadott döntésével a helyi határozatot megváltoztatva megállapította a jogsértést, az önkormányzatot és Gajda Péter MSZP-s polgármestert pedig eltiltotta a további jogsértéstől és előbbire egymillió forintos bírságot szabott ki. Az NVB döntésében rámutatott arra is, hogy – kiváltképp kampányidőszakban – a „véleménynyilvánítás szabadsága fokozottan érvényesül” és az csak szűk mértékben korlátozható, önkormányzati szabályozással semmiképpen sem. Így a testület szerint az is felmerül, hogy nem csak a fideszes plakátok leragasztása, de maga a Gajda-féle rendelet is törvény- vagy alkotmányellenes.
Az ügy külön érdekessége, hogy a testület – az országos listaállítások miatt – éppen tegnap egészült ki újabb, ellenzéki tagokkal: így a Jobbik, az Együtt, a Momentum és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt delegáltjaival, akik így közösen képviselhetik a „bevándorláspárti akciófrontot” Litresits András MSZP-s és Avarkeszi Dezső DK-s delegáltakkal. A címke pedig cseppet sem túlzó, ha megnézzük a fenti ügyben történt döntéshozatalról szóló MTI-s tudósítást: aszerint ugyanis a határozat ellenzőinek álláspontja az volt, hogy a fideszes plakát „igenis gyűlöletkeltő”, mert „sérti Soros György személyiségi jogait” is.
Információink szerint az NVB nyílt ülésén egyébként a határozatot sem a jobbikos Borbély Andrea, sem a Momentum képviselője, G. Szabó Dániel nem támogatta, tehát az „új erők” is lényegében Soros oldalára álltak. A CEU-n végzett G. Szabó – aki korábban az Indexnél, az Átlátszónál majd a Helsinki Bizottságnál dolgozott – állítólag azzal is érvelt, hogy a szólásszabadság az ellenzéket igen, a kormánypártokat viszont nem illeti meg.
Egy szocialista polgármester tehát mondvacsinált, de legalább semlegesnek álcázott indokokra hivatkozva betiltja a fideszes plakátokat, majd a választási bizottság ellenzéki delegáltjai már előállnak a farbával: Soros György személyiségi jogait féltik.
A lapunk által megkérdezett jogász, Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója szürreálisnak tartja az egész esetet. Szerinte egyrészről jól mutatja, hogy a politikai korrektség lángpallosa hogyan süti rá a „gyűlöletbeszéd” kategóriáját arra, amire csak akarja. Másrészről pedig „kiderül”, hogy a balliberális és jobbikos oldalnak, mely szavakban elkötelezett a „szólásszabadság” mellett, milyen gyorsan fordul a véleménye, ha Soros Györgyről és a nyílt társadalom védelméről van szó. Ráadásul jogi szempontból vicces, hogy Soros személyiségi jogaira hivatkoznak, hiszen a személyiségi jogok értelemszerűen az érintett személyhez kötődnek, azokra hivatkozva csak maga az érintett léphet fel.
Arra a felvetésre, miszerint Gajdáék még megtámadhatják bíróságon az NVB döntését, Szánthó úgy felelt: a jogi helyzet teljesen egyértelmű, a Fidesz plakátjai jogszerűen lettek kihelyezve, a választási kampányeszközöket egy önkormányzat tartalom alapján – pláne Soros György személyiségi jogaira hivatkozva – nem szankcionálhatja, ezt a Kúria sem hagyhatja figyelmen kívül. „Politikai szempontból pedig >>hajrá!<<, ha az ellenzék még tovább akarja bizonygatni, mennyire félti Soros Györgyöt” – fűzte hozzá az Alapjogokért igazgatója.
A vezető képen Szánthó Miklós látható. Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS