Az emberek 60-70 százaléka megfertőződhet, ezért időt kell nyerni, hogy ne terhelődjék túl az egészségügyi ellátórendszer – jelentette ki Angela Merkel német kancellár szerdán, Berlinben, a koronavírus-járványról tartott rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatóján. Romániában betiltották szerdán a százfősnél nagyobb gyülekezések, rendezvények szervezését azért, hogy hatékonyabb legyen a koronavírus terjedése elleni küzdelem. A járvány terjedésének megakadályozása érdekében a norvég hadsereg lemondta a NATO Cold Response 2020 elnevezésű, Norvégiában tervezett hadgyakorlatát. Kína szakértőket és egészségügyi felszerelést küldött Olaszországba szerdán, hogy segítséget nyújtson az új típusú koronavírus-járvány elleni küzdelemben.
Rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatóján Angela Merkel hangsúlyozta: tudomásul kell venni, hogy az új típusú koronavírus megérkezett Európába, és ebben a helyzetben a tudomány megállapításai alapján kell cselekedni a politikában. A tudomány jelenlegi állása szerint pedig az új vírus nem kellően ismert, nincs ellene oltás, nincs gyógymód az általa okozott betegségre, és a lakosság 60-70 százalékát megfertőzi. Ezért a legfőbb feladat a járvány lelassítása.
Időt kell nyernünk
– mondta Angela Merkel.
Ennek érdekében mindent meg fogunk tenni, amit csak szükséges, méghozzá nemzeti keretek között és az európai uniós együttműködés keretében is
– húzta alá a német kancellár, hozzátéve, hogy Németország szolidáris a járványt leginkább megszenvedő Olaszországgal. Ismertette, hogy rövidesen tárgyal Guiseppe Conte olasz kormányfővel a lehetséges segítségről, és a német és az olasz egészségügyi miniszter is egyeztet egymással. A járvány gazdasági hatásairól Merkel kiemelte, hogy a helyzetet nem lehet összehasonlítani a 2008-2009-es pénzügyi világválsággal, mert míg akkor eléggé pontosan körül lehetett határolni a gondokat, most nagyon sok az ismeretlen tényező.
Romániában is szigorították a rendezvények szervezésének szabályait
Romániában betiltották szerdán a százfősnél nagyobb gyülekezések, rendezvények szervezését azért, hogy hatékonyabb legyen a koronavírus terjedése elleni küzdelem. Erről Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi államtitkára beszélt egy sajtótájékoztatón. Közölte, hogy a tiltás valamennyi kulturális, tudományos, vallási, sport- és szórakozási rendezvényre érvényes. A tiltás március 31-ig van hatályban és elképzelhető, hogy meghosszabbítják annak függvényében, hogy mennyire gyorsan terjed a koronavírus. Korábban ez a tiltás olyan rendezvényekre vonatkozott, amelyeken több, mint ezren vettek részt; később kétszázra, most pedig százra csökkentették ezt a számot. Egy korábbi intézkedés értelmében szerdától március 22-ig valamennyi közoktatási intézményben szünetel a tanítás, a legtöbb romániai egyetem is bezárta kapuit.
Azt is bejelentették, hogy csütörtöktől a bukaresti és a megyeközpontokban működő állami intézmények kötelesek dolgozóiknak különböző munkakezdési időpontokat megjelölniük, hogy csökkentsék a tömegközlekedésben a zsúfoltságot és a vírus terjedésének kockázatát. A 99 főnél több dolgozóval rendelkező magánvállalatok számára egyelőre csak javasolták ezt az intézkedést. Arafat azt is bejelentette, hogy hat hónapra felfüggesztették a koronavírus-járvány kezelésében használt gyógyszerek és orvosi eszközök exportját. Az exporttilalom alá eső orvosságok és eszközök listáját az egészségügyi minisztérium fogja összeállítani. A román hatóságok bejelentették, hogy a határokat is szigorúan ellenőrzik, beleértve az átszálló utasokat is, hogy senki ne tudja kijátszani a koronavírus elleni védekezés szabályait. Arafat elismerte, hogy voltak olyan román állampolgárok, akik Olaszországból tértek haza, és több repülőt váltottak, vagy Görögországon keresztül tértek haza, hogy elkerüljék karanténba helyezésüket. Jelenleg 32 fertőzött embert tartanak nyilván Romániában, miután szerdán három újabb fertőzést jelentettek.
Norvég hadsereg: Elmarad a NATO norvégiai hadgyakorlata
Az új típusú koronavírus járvány terjedésének megakadályozása érdekében a norvég hadsereg lemondta a NATO Cold Response 2020 elnevezésű, Norvégiában tervezett hadgyakorlatát
– közölte Rune Jakobsen, a norvég hadsereg műveleti központjának vezetője szerdán. Tájékoztatása szerint a hadgyakorlat elmaradását a koronavírus-járvány terjedésének ellenőrizhetetlensége indokolta.
Meg akarjuk őrizni a katonaság harci képességét, hogy támogatni tudja a társadalmat az elkövetkező viharos időkben
– fogalmazott. Információk szerint a Norvégia északi országrészében, az orosz határ közelében, március 12. és 18. között tervezett hadgyakorlatra 10 NATO-tagország mintegy 15 ezer katonáját várták. A norvég hadsereg szervezte hadgyakorlat célja az lett volna, hogy kipróbálja és összehangolja a tagországok harciképeségét szélsőséges téli körülmények között.
Kína szakértőket és egészségügyi felszerelést küld Olaszországba
Kína szakértőket és egészségügyi felszerelést küldött Olaszországba szerdán, hogy segítséget nyújtson az új típusú koronavírus-járvány elleni küzdelemben – adta hírül a CCTV kínai hírcsatorna. Miután a napi adatok alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy Kínában a járványt sikerült megfékezni, Luigi Di Maio olasz külügyminiszter kedd esti telefonos egyeztetés során Peking segítségét kérte az olaszországi járványhelyzet kezelésében Vang Ji kínai külügyminisztertől. A kínai külügyi tárca vezetőjének ígéretéhez híven a hétfős szakértői csoport, élén a kínai vöröskereszt elnökhelyettesével és a járványügyi központ egyik szakértőjével szerdán útnak indult Olaszországba, ahol a járvány eddig Kína után a legtöbb fertőzést okozta és a legtöbb halálos áldozatot szedte. Kína Olaszországon kívül már több más, a járvány által leginkább sújtott országba is küldött orvosi felszereléseket, többek közöt szájmaszkokat és a vírus teszteléséhez szükséges felszerelést. Az Iránnak, Pakisztánnak, Dél-Koreának és Japánnak adományozott eszközökön kívül szerdán kínai szakértők utaztak Irakba is, hogy ott nyújtsanak segítséget a helyzet kezelésében.
A közép-kínai Hupej tartományban tavaly decemberben diagnosztizálták az új koronavírus első fertőzöttjeit, de a helyi hatóságok megpróbálták elhallgatni a vírus felbukkanását. Több embert, köztük helyi orvosokat, akik megpróbáltak másokat figyelmeztetni a járványveszélyre, elhallgattattak. Január végétől azonban a pekingi vezetés szigorú óvintézkedéseket vezetett be országszerte a járvány megfékezésére, és nemzetközi összefogásra szólított fel azt követően, hogy a járvány más országokban is kitört. A hétvégén Kína 20 millió dollárt ajánlott fel a Egészségügyi Világszervezetnek az új koronavírus elleni küzdelemre.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS