Vesztegetés, hivatali visszaélés és befolyással üzérkedés gyanúja miatt tettek feljelentést az ellen a volt NAV-os pénzügyőr ellen a Központi Nyomozó Főügyészségen (KNYF), akinek ügyében már kokain használat és birtoklás, valamint lőfegyverrel való visszaélés miatt így is nyomozás van folyamatban. Az ügy azonban ennél jóval bonyolultabb, hiszen a történet szálai sokkal messzebbre, bírói és ügyvédi összefonódásig, korrupcióig vezetnek: a feljelentés szerint például az egyik fővárosi bíróságon kenőpénzért cserébe napoltak el pereket, majd szabtak ki a kelleténél súlyosabb ítéletet.
Az ügy szálai 2015-ig nyúlnak vissza, amikor is a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) olyan titkos információk birtokába jutott, hogy egy NAV-nál dolgozó pénzügyőr hivatali helyzetével visszaélve korrupcióba keveredett. Vizsgálatot is indítottak, ám kezdetben feljelentést egy másik, a vizsgálódás során mellékszálnak tekintett bűncselekmény gyanúja kapcsán tettek az NVSZ munkatársai a Budapesti Nyomozó Ügyészségen (BNYÜ). Ebben az eljárásban azóta vádemelésre is sor került, de az ügy kényessége és az abban szereplő kiskorú gyermek miatt a részleteket nem taglalnánk. Az viszont már figyelemre méltó, hogy mindezek mellett lőfegyverrel való visszaélés és kábítószer fogyasztásával elkövetett kábítószer birtoklás vétsége miatt is eljárás indult a nyomozó ügyészségen. A nő ugyanis a gyanú szerint valamikor 2017. áprilisában kokaint fogyasztott, az arra utaló bizonyítékokat a nála tartott házkutatás során pedig meg is találták az ügyészek (éppen ezért tavaly április 10-én ki is rúgták a hölgyet a NAV-tól). Utóbbi ügyben tavaly nyáron meg is gyanúsították az egykori pénzügyőrt, ám az ennél jóval súlyosabb hivatali vesztegetés és hivatali visszaélés bűncselekmény vonatkozásában évek óta nem történik semmi, annak ellenére sem, hogy egyik vádlott-társa terhelő információkat juttatott el az ügyészség számára a korrupciós bűncselekményekkel kapcsolatban, amely nemcsak a volt NAV-os pénzügyőrt érinti, hanem bírói és ügyvédi visszaélésekre is rámutat. Miután forrásunk megunta a várakozást, néhány napja a Központi Nyomozó Főügyészséghez (KNYF) fordult.
Felettesei is kaphattak a korrupciós pénzből?
A Központi Nyomozó Főügyészségre (KNYF) eljuttatott feljelentésben az áll, hogy a NAV-os pénzügyőr munkahelyi kapcsolatait és beosztását felhasználva járt el a NAV által indított különböző adó- és büntetőügyekben. A feljelentő példaként említette, hogy több alkalommal kért le adatokat a nő különböző cégek és magánszemélyek vonatkozásában, már folyamatban lévő vizsgálatokkal kapcsolatban. Hozzátette: a pénzügyőr az adóigazgatási ügyekben az ügy bonyolultságától függően 500 ezer és 5 millió forint közötti összegeket kért és kapott. Volt olyan is, hogy a nő a NAV Bűnügyi Főigazgatóságán járt el, illetve a NAV Repülőtéri Igazgatóságához tartozó Cargonál vámkezelésre váró árukat hozott ki alacsonyabb költségek megfizetése mellett – áll a feljelentésben, amely azt is tartalmazza, hogy kik voltak azok a munkatársai, adott esetben felettesei, akik neki segítséget nyújtottak és ezért szintén részesedtek a korrupciós pénzből.
Milliárdos adócsalási ügybe is belenyúlhattak
A feljelentő megjegyzi, hogy egy alkalommal a hölgy egy vendéglátással foglalkozó cégnek nyújtott segítséget oly módon, hogy a vállalkozás adóügyeivel összefüggő fellebbezés kedvező elbírálásáért hárommillió forintot kért, két részletben. Az egyik részletet egy budapesti ügyvédi irodában vette fel a nő, a másik részlet átvételénél informátorunk is ott volt. A feljelentésben megemlítenek egy olyan alkalmat is, amikor a hölgy egy magas rangú NAV-ossal találkozott és az ő segítségével avatkoztak be egy több mint hatmilliárdos költségvetési csalás gyanúja miatt elrendelt nyomozásba. A férfival a feljelentett nő egy III. kerületi étteremben beszélte meg a részleteket.
Kilóra megvett bíró és ügyvéd
Forrásunk azonban a fentieknél hajmeresztőbb összefüggésekre is rávilágított, többek között bírói és ügyvédi korrupcióra. A feljelentés szerint ugyanis a nő jó viszonyban van egy budapesti ügyvéddel és annak egyik fővárosi bíróságon bíróként dolgozó feleségével, akik ugyancsak kaptak a bűnös úton megszerzett apanázsból. A kenőpénzt többek között azért kapták, mert belenyúltak egy fővárosi vállalkozó elleni eljárásba úgy, hogy a NAV-os hölgy kérésére egy másik bíró a büntetőpert hosszabb időre elnapolta, majd kérésre súlyosabb ítéletet szabott ki a férfi ellen. Mindennek az volt az oka, hogy a vállalkozó hatmillió forinttal tartozott a pénzügyőrnek, ám a férfi csak töredékét adta meg a tartozásnak, így „büntetésként” kapta a nyakába a súlyosabb verdiktet. A vesztegetési pénzhez a bíró közvetítéssel jutott hozzá, és több részletben összesen másfél millió forintot tett zsebre, állította a feljelentő, aki 1000 euró átadásánál maga is jelen volt. Ezt az összeget egy Vörösvári úti McDonald’s-ban kapta meg az ügyvéd. A benyújtott iratban szerepel az is, hogy a pénzügyőr maga is elismerte, baráti kapcsolatot ápol a jogászházaspárral, de ezt támasztják alá SMS-váltásai is. Ez annyiban érdekes, hogy a fentebb említett büntetőperben is ugyanannál a bíróságon döntenek majd, igaz, másik bíró kapta az ügyet, de ettől függetlenül fennállhat az elfogultság veszélyének kérdése.
Befolyásos segítő a háttérben?
Az ügyészséghez eljutott dokumentumba azt is leírták, hogy a pénzügyőr hölgy a büntetés-végrehajtásnál is rendelkezett egy kapcsolattal, akinek hozzájárulásával, pénzért előzetes letartóztatásban lévő személyeknek intézett kedvezményeket a bv-n belül. A pénzeket itt is a már említett ügyvéd barát közvetítésével adták át a megvett bv-snek, már csak azért is, mert a börtönben ülő személyek az ő ügyfélköréhez tartoztak. Forrásunk az ügyészeknek megjegyezte azt is, hogy mindez gyakorlatilag a jéghegy csúcsa és volt NAV-os ismerőse évekig folytatta bűnös tevékenységét, ráadásul a nő ellen több büntetőeljárás (lőfegyverrel való visszaélés, kábítószer használat és birtoklás), illetve feljelentés elbírálása (például zaklatás, emberrablás előkészülete, lopott gépjármű birtoklása) is folyamatban van, mégis szabadlábon védekezik, ő pedig lényegében egy piti ügy miatt van már 13 hónapja elzárva a családjától. Ennél a pontnál érdemes megemlíteni, hogy az általunk megismert, a nyomozati iratokhoz csatolt hangfelvételek alapján kiderült, hogy a pénzügyőr hölgy útját egy, a kilencvenes években a Vám-és Pénzügyőrségnél nagyon magas beosztásban dolgozó és köztiszteletben álló tábornok egyik hozzátartozója egyengeti, így forrásaink az eljárások lassúságát ennek a bizalmi viszonynak tulajdonítják. Folytatjuk…
Vezető kép: stop.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS