
Kilenc ember ellen emelt vádat a Welsz-ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) – tudta meg a PestiSrácok.hu. Noha az első hírek még arról szóltak, hogy a nyomozás elején milliárdos pénzmosás és költségvetési csalás szálaira bukkantak a hatóságok, a vádlottak többsége végül csak közokirat-hamisítás miatt kerül bíróság elé. Ráadásul az ügy Welsz Tamás „öngyilkossága” miatt hatalmas közéleti-politikai botrányként robbant ki négy évvel ezelőtt, ennek ellenére információink szerint a terheltek között még sincsen egyetlen maffiózó, közszereplő, ismert vállalkozó vagy politikus sem.
Kilenc ember ellen emelt vádat az úgynevezett Welsz-ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t Kovács Katalin. A helyettes szóvivő hozzátette, az összes vádlott terhére közokirat-hamisítás bűntettét rója az ügyészség (két esetben már marasztaló ítéletet is hozott az illetékes bíróság), illetve egyiküket nagyobb vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással is vádolják. A helyettes szóvivő azt is hangsúlyozta, hogy az alapügyben tovább folyik a nyomozás, igaz, már csak egy ember ellen, őt szintén közokirat-hamisítással gyanúsítja az ügyészség, ahogy azt a két személyt is, akiknek az ügyét célszerűségi okból elkülönítették.

Welsz Tamás állítólag rengeteg bizonyítékot adott át halála előtt a nyomozóhatóságnak. Fotó: origo.hu
Nincsenek ismert emberek a vádlottak között
Noha a Welsz-ügy hatalmas közéleti-politikai botrányként robbant be négy évvel ezelőtt, információink szerint a vádlottak és a gyanúsítottak között egyetlen maffiózó, közszereplő, ismert vállalkozó vagy politikus sincsen. Ráadásul az ügy szereplői sem milliárdos adócsalás vagy pénzmosás miatt állnak majd bíróság elé. Ellenük a Welsz Tamás érdi házában talált hamis útlevelekkel és egyéb iratokkal kapcsolatban indítottak eljárást. A vizsgálódás eredetileg a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI), majd a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hatáskörébe tartozott, ám a Legfőbb Ügyészség 2016 februárjában, két év után a Központi Nyomozó Főügyészséget (KNYF) bízta meg a nyomozás folytatásával. A döntés oka az volt, hogy hosszú idő után sem történt érdemi előrelépés az ügyben.
Meghalt a rendőrautóban
Welsz Tamás 2014. március 20-án Érdről kihallgatásra tartott a nyomozókkal Budapest felé, amikor rosszul lett, s egy mentőállomáson meghalt. A hivatalos verzió szerint öngyilkos lett, mérget vett be, de a vállalkozót jól ismerők közül többen azt állítják, képtelenség, hogy az üzletember önkezével vetett véget az életének. A vállalkozó halála előtt már belekeveredett a Simon-ügybe, hiszen a hatóságok feltételezése szerint ő juttatta bissau-guineai útlevélhez Simon Gábort, az MSZP adócsalással vádolt egykori elnökhelyettesét. Az ügyről szóló első hírek a 2014-es választások előtt két hónappal láttak napvilágot, miszerint Simon Gábor többszáz millió forintot tart egy bécsi bankszámlán, melyet nem tüntetett fel vagyonnyilatkozataiban. Később az is nyilvánosságra került, hogy egy bissau-guineai útlevéllel Magyarországon is nyitottak számlát, melyen szintén milliók vannak. A honatyát 2014. március 10-én vették őrizetbe a hatóságok közvetlenül azután, hogy házkutatást tartottak Welsz Tamás vállalkozónál. Két nappal később a szocialista politikust a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte. A Welsznél talált iratokból kiderült, hogy Simon komplett kommunikációs stratégiát kapott „valakitől, vagy valakiktől” azzal kapcsolatban, hogy hogyan kommunikálja az ügyét. Eszerint Simon figyelmét egyebek mellett arra hívták fel, hogy “nem kell semmit túlmagyarázni, és nem kell mindenre emlékezni”. Simon alaptalan információk bedobásával kapcsolatban is kapott gyakorlati tanácsot, hogy megfontolandó “egy tuti titok szivárogtatása, ami elterjed, és az összekuszálja a közvéleményt”.

Simon Gábor attól félt, vele is végezni fognak. Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Nem tudni, honnan volt Simonnak ennyi pénze
Kiderült az is, hogy Simonnak a magyar számláján kívül négy osztrák és egy svájci bankszámlája volt. A pénz eredetét illetően olyan iratok kerültek elő, amelyek részleteket tartalmaznak annak forrásáról. Eszerint Magyarországon kézből kézbe, készpénz formájában, befektetési céllal vándorolt a pénz, mielőtt 2006-ban Svájcba került. 2012-ben Simon a svájci számláról 250 ezer eurót utalt egy osztrák számlára. Arra azonban nem találtak elég bizonyítékot, hogy a tisztázatlan forrású összeget kenőpénzként kapta volna az MSZP volt alelnöke. A politikust és egy társát különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással és közokirat-hamisítással 2016-ban vádolta meg a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF), amely csupán annyit vélt bizonyíthatónak, hogy a volt képviselő ismeretlen forrásból 267 millió forint bevételt szerzett, ami után nem tett eleget a személyi jövedelemadóra és az egészségügyi hozzájárulásra vonatkozó fizetési kötelezettségének, ezzel 120 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek. Hamis magánokirat felhasználásának vétségével pedig azért vádolják, mert 2008 és 2012 közötti adóbevallásaiban és képviselői vagyonnyilatkozataiban kizárólag a képviselői tisztségéből, valamint államtitkári megbízatásából származó jövedelmeit tüntette fel, az ismeretlen hátterű jövedelmet nem. Utóbbiról nem sikerült kideríteni, hogyan jutott hozzá Simon.
A politikus attól félt, őt is megölik
Simon Gábor büntetőügye jelenleg bírósági szakban van. Az egykori alelnök az első tárgyaláson beszélt Welsz Tamáshoz fűződő kapcsolatáról is. Elmondta, máig nem tudja a férfiről, hogy megbízást teljesítő fedett ügynök vagy kalandor volt-e. Welsz az egykori szocialista képviselő állítása szerint 2014 februárjában lépett be az életébe, amikor már kiderült, hogy százmilliókat parkoltat külföldi bankszámlákon. A vállalkozó azt mondta neki, tudja, hogy bajban van, nyomozás indul ellene és biztos benne, le fogják tartóztatni, így csak ő segíthet rajta. Simon ekkor nagyon megrémült és megbízást adott Welsz Tamásnak, aki elkérte tőle minden, az üggyel kapcsolatos dokumentumát. Welsz ezek után arra próbálta rávenni, hogy legalizálja jövedelmeit. Ekkor fogott gyanút, majd miután mások is figyelmeztették, hogy vigyázzon a kétes hírű férfival, visszavonta Welsz Tamástól a megbízást és visszakérte az iratait, amelyeket azonban nem kapott meg – vallotta az első tárgyaláson Simon, aki arról is beszélt, miután megtudta, hogy Welsz meghalt, előzetes letartóztatása során nem tudott aludni, mert attól félt, őt is megölik, azaz a volt MSZP-s politikus sem hitt igazán a férfi öngyilkosságában.
Találkozók a budai elitklubban
Nem is csoda, hiszen ha hihetünk a Népszabadság korábbi információinak, Welsz nem akárkikkel üzletelt. Voltak köztük alvilági figurák, ismert vállalkozók és befolyásos politikusok is, akik nem egyszer egy II. kerületi elitklubban találkoztak Welsz Tamással. A szerző szerint ebben a klubban politikai hovatartozástól függetlenül gyűltek össze vállalkozók, közéleti emberek, hogy adott esetben ott volt APEH-szakértőkkel tárgyalva, tőlük tanácsot kérve, megfelelő jutalék fejében arra is választ kapjanak, miképpen kerülhetik el a lelepleződést egy adóvizsgálat esetén, és hogyan tüntethetik el a hatóság elől nyomtalanul adózatlan jövedelmük egy részét. Állítólag több klubtagot megfigyelt a titkosszolgálat, de nem tudni, mi lett a róluk gyűjtött információkkal, ahogy jó eséllyel az sem derül már ki, hogy Welsz mindent kipakolt-e a nyomozóknak a rejtélyes összejövetelek szereplőiről.
Vezető kép: 444.hu
kk2
2018-06-11 at 17:04
Ezek azok a dolgok, amiért (is…) érdemes lenne még kb. 70 évet élni:-) Addigra nem lesz titkos és nem is lesz annyira érdekes, de legalább tudni lehetne. Mert roppant érdekes.
1. Kinek a pénze, mennyi?
és honnan az értelmi szerző tudása?
2. W.T. hova lett? Öngyilkos tuti nem… ha megölték, kik? Vagy: nagyon is él! Nem volt öngyilkos tipus, sőt.
3. A baloldal rengeteg pénze hova vándorolt és eleve melyek voltak a forrásai?
Ne legyen kétségetek, sokan tudják, de ők nem írnak ide:-) elmondani sem fogják.
csakafidesz
2018-06-11 at 20:54
Mindezekre a rendőrség is tudja a választ, de nem fogják az orrunkra kötni. Azt is tudják kik sárosak ebben az ügyben, de nem kaptak parancsot, hogy előállítsák őket. A mezei rendőr nem lát, nem hall és nem beszél. A főnökei pedig egészen magas körökből kapják az utasításokat. Van annak is taktikája, hogy kit mikor vesznek elő, vagy miért nem vesznek elő. Azért valamikor csak elkapják a nagyobb gengsztereket is.
salamander
2018-06-11 at 15:44
Szerintem itt nagyon nem a FIDESZ környékén kell keresni a hunyót. A komcsi bűnözők hatalmas rendszere jócskán megrepedt és a FIDESZ most sikeresen vette a lábát ebbe a résbe. A lehetőséget viszont józanul igyekszik felhasználni, mert a 1998 és 2002 között nagyon elrontották: ebből Orbán Viktor tanult. Tudja, hogy onnan is érkezhet pofon, ahonnan soha nem várná.
Ha a köcsög Rákosi azt mondhatta, hogy “10 millió fasiszta országát kell vezetnie”, akkor mára azt mondhatjuk – a szavazás alapján -, hogy majdnem 5 millió alpári debil komcsi országa is vagyunk.
Ezek pedig nem adják csak úgy át 1919-ben majd 1947-ben törvénytelenül megkaparintott hatalmukat.
Súlyos a helyzet Simon Gáborostul és Welsz Tamásostul, hiszen még ott van a kétkulacsos Czeglédy Csabi no meg persze Gyurcsány Fletóka…
Salamander
2018-07-11 at 03:49
10/10 Nagyon szép levezetés!
Kiépült egy olyan maffiaréteg (Apró Piroskáék, Surányi, Simor, Medgyessy, Gyurcsány, Czeglédy, Simon Gábor, Kuncze, Demszky) stb. akik pontosan tudták az esemènyeket irányítani. Megpróbáltak embereket beépíteni a jobboldalra (Mellár Tamás, Bod Péter Akos, Sólyom László, Furmann Imre, Jàrai Zsigmond), akik mára már vicsorognak, hiszen lelepleződtek.
Kétségtelenül a Jobbik is egy ilyen “mocsokformáció” volt, ez mára már kiderült. Sajnálatos, hogy a Fidesz-KDNP csak későn ébredt fel.
csakafidesz
2018-06-11 at 14:59
Ööö, izé. A bécsi számlán egy kevéske pénz pihent az MSZMP vagyonából, amit az MSZP örökölt. Mivel Bécs közel van Afrikában látszott célszerűnek a pénzeket legális számlákra átcsorgatni, nos ehhez kellett a szerencsétlen Velsz. Ő is csak egy végrehajtó volt, de túl sokat tudott.
olszal
2018-06-11 at 11:30
Tehát egy anno nagy port felvert ügyben ismét kapufát sikerült rúgni az illetékeseknek.
Ez több, mint gyanús lehet, hogy bizonyos pártérdekek miatt irányított kapufát rúgtak?
demokrata
2018-06-11 at 10:06
A Fidesz körül gyanúsan sok a furcsa haláleset: Welsz Tamás, Komáromi András, Váradi András, Szebellédi István, Ghaith Pharaon…
zolatiguszti
2019-08-30 at 12:10
Welsz éppen az MSZP körüli figura……Simon Mszp-s pénztárnok volt. Maga mit olvasott itt el?
gyozo2018
2018-06-11 at 09:04
Mint mindannyiszor.
Doncsev Tosó
2018-06-11 at 08:13
“Védett férfiak”..
🙂
De kik által védettek?
Aki ezt tudhatja-no ő érthet mindent a velünk történtekről..
e.házi bandi
2018-06-11 at 13:25
“Védett férfiak”… – Érinthetetlenek. Ezt látva érthető a történet.
csakafidesz
2018-06-11 at 15:03
Az a legjobb kérdés, hogy mit tudnak a titkosszolgálatok. A mi tudjuk, hogy te már tudod rólunk játék megy világszerte.. A legfontosabb info, hogy mit tud rólunk a másik fél. A háborúk során is ez volt a legfontosabb. Ha ők már tudják, hogy a terv szerint kedden támadunk, nos akkor nem szabad keddre tenni az időpontot,
zolatiguszti
2019-08-30 at 12:09
A módszerváltást elfigyelve MNVK-2 -es És III/III as irányból inkább az a kérdés a titkosszolgálatok velünk vannak?