Kovács Zoltán közösségi oldalán azt írja, a CEU rektora Michael Ignatieff egyértelműen felfedi valódi szándékait, amikor elszántan törekszik az Európai Unió Bírósága által múlt kedden a CEU-ról hozott végzés összekapcsolására azzal az uniós tervvel, amely a pénzügyi forrásokat a jogállamisági mechanizmushoz kötné.
A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár kitért arra az Ignatieff által közzétett véleménycikkre, melyben a rektor egy váratlan kitérőt tesz az uniós bírósági végzés tárgyától odáig, hogy az EU-nak “meg kellene ragadnia az alkalmat” juttatások elvonására a Magyarországhoz hasonló országoktól, amelyek megsértik az európai jogállamiságot. Kovács Zoltán hangsúlyozza, a döntésről alkotott személyes véleményét félretéve Magyarország végrehajtja az Európai Bíróság ítéletét, ahogy azt minden esetben, mindig meg is tette. A bíróság végzése mindazonáltal kissé furcsa, tekintettel arra, hogy számos más EU-tagállamban a magyarországival szinte azonos törvények szabályozzák a külföldi egyetemek működését. Ezen állítását az alábbi példákkal támasztotta alá:
– A bajor felsőoktatási törvény például kifejezetten leszögezi, hogy a helyi felsőoktatási hatóság csak a Németország vagy az EU területén bejegyzett egyetemeket ismerheti el. Ez alól – akárcsak a magyar jogszabály esetében – csak az jelenthet kivételt, ha Bajorország és az egyetem származási országa között nemzetközi szerződés jön létre.– Csehországban a szabályok lehetővé teszik ugyan az EU-n kívüli egyetemek működését, a CEU azonban a Cseh Köztársaságban sem működhetne törvényesen, mivel ott is előírás, hogy az egyetem saját országában is folytasson oktatási tevékenységet.– Szlovákiában csak olyan egyetemek működhetnek, amelyeket az Európai Gazdasági Térség államaiban jegyeztek be.– A Spanyolországban működő külföldi intézményeknek is tényszerűen oktatási programokat kell működtetniük saját országukban.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS