Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában beszélt a magyar kisebbségek helyzetéről, diplomáciai viszonyokról. A gazdaságról szólva kijelentette, mélyponton van az ország érdekérvényesítő képessége, mert a gazdasági kilábalásnál külföldi érdekeket sértett a Kormány.
“Azt szeretnénk, ha a környező országokban élő magyar közösségek megkapnák, ami jár nekik” – mondta Kövér László, egy olyan Európai Unióban, amely “kicsit torzan fogja fel az emberi jogokat“, hiszen a “hizlalandó sertések és a tojóhibridek mentálhigiénéjével többet foglalkozik az európai szabályozás“, mint a közösségek oktatási és kulturális önrendelkezésének védelmével.
Az EU belső érzékenységének problémáján túl Kövér László komoly aggodalommal tekint az erdélyi magyar közösség jövőjére, mivel mélyponton van a magyar-román kétoldalú kapcsolatok rendszere. A kormány ezért a konkrét támogatások mellett olyan gazdasági kapcsolatokat is próbál kiépíteni, amelyek segítik a romániai magyar közösséget. A magyar kabinet a nemzetközi színtéren azt szeretné elérni, hogy Európa ne csak azoknak a hangját hallja meg, akik erőszakhoz folyamodnak, hanem azokét is, akik békés eszközökkel próbálják érvényesíteni alkotmányos önrendelkezési jogaikat.
Kövér László Szlovákiát is bírálta, amiért szerinte ott “egyenesen nemzetbiztonsági kockázati tényezőként” tekintenek a magyar közösségre. A szlovák véleményformáló elit tisztességesebb tagjai lennének hivatottak arra, hogy önvizsgálatot tartsanak és megválaszolják, hogy “miért képtelenek arra minimális nagyvonalúságra“, hogy elismerjék, ha az elit bűnöket követett el, és “ne állandóan azzal takarózzanak, hogy a szlovákokkal szemben követtek el bűnöket“. Ezek a hivatkozások ráadásul “jelentős részben nem is igazak” – tette hozzá.
A magyarok tömeges deportálása, kényszermunkára hurcolása a második világháborút követően az akkori csehszlovák politikai elit döntése volt, amit “haladó hagyományként” a különvált Szlovákia politikai elitje is a magáévá tett, miközben a németeknek megadta a minimális erkölcsi elégtételt. “Én itt látok egyfajta kisebbrendűségi komplexust is, amin azért túl kéne jutni” – mondta az Országgyűlés elnöke, aki szerint a szlovák nép többet érdemel ennél a megalázó helyzetnél.
A magyar közösségek önrendelkezésének biztosítása szempontjából a környező országok közül kedvező példaként említette Szlovéniát és Horvátországot, a szerbiai magyarság helyzetéről pedig azt mondta, ott többé-kevésbé javul a helyzet.
Forrás: MTI
Fotó: magyarhirlap.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS