Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn négy országot érintő latin-amerikai útra indul, hogy megerősítse a politikai és kereskedelmi kapcsolatokat, amelyeket az Európai Unió elismeri, hogy néha elhanyagolt. Oroszország ukrajnai inváziója óta az Európai Unió “hasonlóan gondolkodó” partnerek után kutat, akik más kereskedelmi forrásokat és a zöld átmenethez szükséges kritikus ásványi anyagokat biztosítanának, és segítenének csökkenteni a Kínától való függőségét – írja a Reuters.
Von der Leyen egymást követő napokon találkozik Brazília, Argentína, Chile és Mexikó elnökével. Brüsszel július 17-18-án több mint 30 latin-amerikai és karibi ország vezetőjét látja majd vendégül egy csúcstalálkozón. Josep Borrell, az EU külügyi vezetője szerint a partnerséget néha “természetesnek vették, sőt elhanyagolták”, ezért mindenképpen fejlesztenék a kétoldalú kapcsolatokat.
Von der Leyen napirendjén kiemelt helyen szerepel majd az Argentínát, Brazíliát, Paraguayt és Uruguayt tömörítő Mercosur-csoporttal 2019-ben kötött kereskedelmi megállapodás, amelyet azonban az Amazonas-erdőirtással kapcsolatos aggodalmak miatt nagyrészt felfüggesztettek. Az EU hamarosan választ vár a Mercosur részéről arra a javaslatára, hogy a megállapodáshoz csatolják a fenntarthatósági és éghajlat-változási kötelezettségvállalásokat.
Von der Leyen arra is törekedni fog, hogy előmozdítsa az EU és Mexikó közötti kereskedelmi paktum aktualizálását, amelyről a két fél 2018-ban állapodott meg. További hangsúlyt kap majd az EU azon törekvése, hogy a régió számos országával partnerséget alakítson ki a kritikus nyersanyagok terén.
A Chilével kötött kereskedelmi megállapodás révén az uniós vállalatok nagyobb hozzáférést kaphatnak az ország lítium- és réztermeléséhez. Egy esetleges megállapodás Argentínával pedig elősegítheti a Vaca Muerta palaolaj- és palagázkészletek feltárását az uniós befektetők számára.
Forrás: Reuters; Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS