„Ragaszkodunk alapelveinkhez, a Törökországból érkező menekülteket igazságosan szét kell osztani az EU-tagállamok között” – hangsúlyozták a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) vezető politikusai, akik a Törökországból legális úton befogadandó menekültek európai uniós tagállamok közötti szétosztását sürgették.
A CDU egyik alelnöke, Thomas Strobl a Die Welt című lap hétfői számában idézett nyilatkozatában kiemelte, nem fordulhat elő, hogy Németország legyen az egyetlen uniós tagállam, amely a legális úton érkező menekülteket befogadja. „Ez egy európai kihívás, amelyre európai választ kell adni” – hangsúlyozta a politikus. Szó sem lehet arról, hogy Németország egyedül oldja meg a „kontingenskérdést” – tette hozzá.
A CDU bajor testvérpártja, a CSU szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselőinek vezetője, Gerda Hasselfeldt a Passauer Neue Presse című lapnak azt mondta, „ragaszkodunk alapelveinkhez, a Törökországból érkező menekülteket igazságosan szét kell osztani az EU-tagállamok között“. A lap hétfői számában megjelent összeállítás szerint hozzátette, hogy „a nemzetállamok nem vonhatják ki magukat a felelősség alól“.
Peter Altmeier kancelláriaminiszter, a kormány menekültügyi koordinátora az ARD országos közszolgálati televízió Berlin direkt című vasárnap esti műsorában azt mondta, hogy mivel Magyarország és Szlovákia az Európai Unió Bíróságához fordult a menekültek elosztása miatt, ez a két tagállam “egyelőre” nem működik közre a Törökországból befogadandó menekültek elosztásában.
Ugyanakkor az összes többi tagállam részt vesz az EU-Törökország menekültügyi megállapodás azon pontjának végrehajtásában, mely szerint az EU minden egyes illegálisan érkező, és ezért Törökországba visszaküldött szíriai állampolgár helyett befogad egy másik szíriai menekültet – mondta a miniszter.
Hozzátette, hogy az uniós tagállamok a Görögországban rekedt menekültek egy részének szétosztásában is részt vesznek, ami azt jelenti, hogy például Portugáliában vagy Spanyolországban helyeznek el menekülteket, akiktől elvárható, hogy ezt elfogadják, hiszen „Európa összességében a jogállami elveknek megfelelően működik, és a menekülteket nemcsak Németországban védik, hanem szinte valamennyi uniós tagországban” – mondta a német kormány menekültügyi koordinátora.
Forrás: MTI
Fotó: valasz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS