Baloldali színészek, rendezők véleményét firtatta az Origo azzal kapcsolatban, hogy Gyurcsány Ferenc vagyonelkobzással fenyegette meg Vidnyánszky Attilát, a Nemzeti Színház főigazgatóját, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumának elnökét a közelmúltban.
Portálunk is beszámolt róla, hogy a kommunista diktatúra időszakát idéző módon fenyegette meg a bukott miniszterelnök az egyik legnagyobb magyar művészt, a Kossuth- és Mejerhold-díjas Vidnyánszky Attilát. Gyurcsány azt írta a Facebookon: földönfutóvá teszi a neves művészt minden értelemben. Az Origo megkeresett több baloldali, aktívan politizáló színészt és rendezőt is, hogy kiderítse, hogyan értékelik Gyurcsány szavait.
Úristen, Öntől hallok erről először
– így reagált a Vidnyánszky Attila földönfutóvá tételéről szóló Gyurcsány-mondatra vonatkozó kérdésre Fullajtár Andrea, a Katona József Színház színésze, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) osztályvezető tanára, aki aktív és aktív baloldali közszereplő is. Fullajtár ingerülten reagálta le a sajtó érdeklődését. A portál beszámolója szerint a feszült beszélgetés végén végül annyit mondott: “abszolút” elhatárolódik Gyurcsány szavaitól. Nagy Ervin mindössze annyit mondott, hogy távol tartja magát a politikától, ezért nem nyilatkozik bővebben Gyurcsány Ferenc kijelentéseitől. Ehhez a “távoltartáshoz” az is hozzá tartozik, hogy tavaly decemberben például minősíthetetlenül gyalázta Kocsis Mátét, a Fidesz frakcióvezetőjét a színházi törvény kapcsán – jegyzi meg a hírportál.
Schilling Árpád relativizálta Gyurcsány szavait
Schilling Árpád, aki az utóbbi években Franciaországban él azt állította, hogy
Gyurcsány Ferenc kijelentése épp azt a bosszúpolitizálást jeleníti meg, amelyre Vidnyánszky Attila ragadtatta magát, amikor azt mondta 2010-ben: most felénk leng az inga. Az ilyen beszédet rendkívül károsnak tartom, és elutasítom. A hatalom bunkósbotként való használata elfogadhatatlan, bárki is teszi ezt, bármilyen pozícióból
– nyilatkozta Schilling az Origónak.
A portál rávilágított, hogy Schilling pontatlanul, félreértelmezve idézte Vidnyánszky Attila szavait. A Magyar Teátrumi Társaság elnökeként a 2010-es választás után egy évvel szó szerint a következőt mondta:
Túlságosan hosszú ideig volt elnyomva az egyik oldal, illetve aránytalanul kivételezett helyzetben volt a másik. Érthető, hogy nehéz lemondani a privilégiumokról a másik javára. Az inga átleng a másik irányba – most ezt éljük meg. Természetesen én úgy gondolom, hogy érdemes volna megmaradni a szakmaiság talaján, de ehhez a másik oldalnak is partnernek kellene lennie.
Schilling még azt is hozzátette, hogy
Gyurcsánynak sajnos helye van a közéletben, hiszen Kocsis Máténak sem kellett távoznia, miután “zaklatószínháznak” nevezte a Katona József Színházat, amivel épp az volt a szándéka, mint Gyurcsány Ferencnek: a félelemkeltés. Az ilyen politikusoknak nem volna helye a közéletben, de ott vannak.
Újabb hasonlattal relativizálta Gyurcsány döbbenetes mondatait: Schilling szerint a szexuális zaklatási ügybe mélyen belesüllyedt Katona József Színházat zaklatószínháznak nevezni ugyanaz, mint valakit vagyonelkobzással fenyegetni – jegyzi meg az Origó cikkében. Elérte a portál Jordán Tamást, a szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatóját, a Nemzeti Színház korábbi főigazgatóját is, aki nem volt hajlandó válaszolni a kérdéseikre.
Forrás: Origó; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS