Csütörtökre virradó éjjel elbontották az illegálisan felállított betonkereszteket az úzvölgyi katonatemetőben. A román nacionalisták által jogsértő módon felállított emlékművekről a bíróság jogerős ítéletben mondta ki, hogy azokat el kell távolítani Bár korábban Dormánfalva és a Bákó Megyei Prefektúra is hangosan tiltakozott az ítélet végrehajtása ellen, most úgy tűnik, csendben mégis teljesítették kötelezettségüket. A Calea Neamului nevű nacionalista-soviniszta román szervezet vezetője időközben bejelentette, hogy útban van Úzvölgyébe, és hogy „a valódi harc csak most kezdődik”,
A Maszol.ro értesülései szerint a Bákó megyei Dománfalva (Dormănești) önkormányzata által engedély nélkül elhelyezett, az állítólagosan ott eltemetett román katonák emlékére emelt kereszteket a Csíkszentmárton javára szóló jogerős bírósági ítélet után csütörtökön felszedték és egy Bákó megyei teherautóra pakolták, majd elvitték a helyszínről. A portál megkereste Dománfalva polgármesterét, Toma Constantint, aki titkárnője szerint nem tartózkodott a hivatalban. Ezen egyébként a cikk bevallása szerint nem lepődtek meg, mert amikor Úzvölgye ügyében korábban is keresték, sosem volt elérhető.
Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere járt a helyszínen, és a Maszol kérdésére megerősítette, „valakik” valóban felszedték az összes betonkeresztet, de amikor ő a helyszínre érkezett, már senkit nem talált ott, így nem volt kitől megkérdeznie, hogy ki küldte oda a munkásokat. Dormánfalva nem értesítette Csíkszentmárton községet a beavatkozásról, a polgármester így csak reméli, hogy ők hajtották végre a bírósági ítéletet. Birtalan Sándor kiemelte, megnyugvást jelent számukra az, hogy a temetőt visszarendezték eredeti állapotába.
Közben Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke Facebook-bejegyzésben jelentette be:
Ebben a pillanatban szállítják el a törvénytelenül felállított betonépítményeket az úzvölgyi haditemetőből.
Hozzátette: az erőfeszítéseik nem voltak hiábavalók, és Dormánfalva felismerte, hogy kötelezettségüket teljesíteniük kell.
Borboly Csaba megemlítette az is, hogy „nagyon sok fenyegetést” kapott az elmúlt hónapokban, de nem foglalkoztak ezekkel, a kollégáival folytatták a munkát.
Hittünk és hiszünk az igazságban, tettük a dolgunk
– írta a tanácselnök.
Constantin Toma, a Bákó megyei Dormánfalva (Dărmănești) polgármestere küldött egy csapatot az úzvölgyi katonatemetőbe csütörtökre virradó éjszaka, hogy lebontsa a 2019-ben illegálisan felállított betonkereszteket – számolt be a Ziaruldebacau.ro. A portál szerint az úzvölgyi sírkertben csak az Európai Unió és Románia zászlaja marad meg az új parcellán. Az emlékművet ugyanakkor Dormánfalvára helyezik át, a kereszteket pedig a bákói hősök temetőjében állítják fel újra.
Ezt követően Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului (Nemzet Útja) nevű szélsőségesen nacionalista-soviniszta szervezet vezetője a Facebook-oldalán jelentette be híveinek, hogy „a román hősök emlékműveit” az éj leple alatt „eltüntették”. Az Úzvölgyében már nem ismeretlen román hangadó azt írta:
A valódi harc csak most kezdődik, a mi hőseink nem maradhatnak a keresztek nélkül. Úton vagyunk az Úzvölgyébe!
A vitatott magyar katonai temetőben egyébként nincsenek román katonák eltemetve, mert azok, akikre ők hivatkoznak, illetve akiknek a névsorát rendszeresen felolvassák, máshol alusszák örök álmukat, ezt a román hatóságok is megerősítették korábban.
Benkő Erika, az úzvölgyi perbe Csíkszentmárton mellett beszálló Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője a Maszol cikkét megosztva úgy kommentálta az eseményeket, hogy „egy nagyon ronda ügyet sikerült lezárni”. Ugyanakkor kifejtette:
Örülök annak, hogy Dormánfalva eleget tett a jogerős bírósági ítéletnek és elbontották a hősi halottak emlékét beszennyező illegális kereszteket. Ennek az ügynek a tanulsága az erdélyi magyarság számára, hogy a jogainkért mindig, minden körülmények között fel kell lépni. Ez az erdélyi magyarság közösségi sikere.
Mint ismert, a Bákó Megyei Törvényszék február 14-ei ítélete jóváhagyta a Moinești-i Bíróság tavaly márciusban hozott határozatát, amely kimondta, hogy a dormánfalvi önkormányzat törvénytelenül jegyeztette be sajátjaként a ma már elnéptelenedett Úzvölgye falu katonatemetőjét – amit a Hargita megyei Csíkszentmárton gondozott, és amit a közemlékezet első világháborús magyar és német hősök végső nyughelyeként tartott számon (a temetőben 1994-ben második világháborús emlékművet is állítottak) –, ezért a telekkönyvből törölni kell a moldvai város tulajdonjogát.
Dormánfalva 2019 áprilisában román parcellát alakított ki a Hargita és Bákó megye határán fekvő falu katonatemetőjében, s egy román emlékművet és több mint 50 betonkeresztet állított fel az állítólagosan ott nyugvó román katonák emlékére (később a román hősi halottakat számon tartó országos bizottság is elismerte, hogy az elesett román katonákat másutt hantolták el). Az építkezési felügyelőség és a művelődési minisztérium is megállapította, hogy Dormánfalva törvénytelenül hozta létre a román katonasírok parcelláját a magyar katonai temetőben.
2019. június 6-án több ezer román megemlékező erőszakkal nyomult be a temetőbe, hogy részt vegyen a román parcella és emlékmű ortodox szertartású felszentelésén, miután székelyek élőlánccal próbálták megakadályozni ezt. Azóta a román nacionalista szervezetek több megemlékezést is tartottak a katonatemetőben, és bár a bíróság kimondta – a múlt héten jogerősen is –, hogy a román parcellát önkényesen alakították ki, és le kell bontani a kereszteket, a Calea Neamului szélsőséges szervezet és a magyarellenességéről hírhedt, futballhuligánból lett parlamenti képviselő, George Simion is kijelentette, hogy „minden áron megvédik a temetőt”.
Az úzvölgyi katonatemető ügyével portálunk több ízben is foglalkozott, elsőként 2019-ben, László Petra és Csibra Tibor tudósítottak a helyszínről a kegyhelyet ért első támadások után. Erről bővebben ITT olvashatnak.
Forrás: Maszol.ro; Fotó: MTI/Kátai Edit
Facebook
Twitter
YouTube
RSS