Újabb szép magyar eredményt hozott a hosszútávúszó versenyek második versenynapja a hangulatos balatonfüredi helyszínen. Rasovszky Kristóf szombati 7. helye után ezúttal Olasz Anna tudott első tízbe kerülni a női 10 kilométeres úszásban. A 2015-ös világbajnokság csalódása után, a fiatal magyar versenyző ezzel az elmúlt évek legjobb világversenyes helyezését érte el ezen a távon.
A jövő mindenképpen biztató, hiszen női részről két igencsak fiatal versenyző képviseli a magyar színeket Balatonfüreden a világbajnokságon, és eddig nem is rosszul. A 23 éves Olasz Anna magabiztos és végig az ellenőrzése alatt tartott úszással 8. lett a nők 10 kilométeres versenyében, míg az élete első világversenyén vízbe ugró Sömenek Onon Katalin a rutinhiány miatt néha nehéz helyzetbe kerülve, de annál nagyobb szívvel ért be 27-ikként. A versenyt a világbajnoki címvédő, francia Aurélie Muller nyerte, a Kazanyban világbajnoki ezüstérmes, majd Rióban aranyérmes Sharon van Rouwenddal viszont meglepetésre nem bírta erővel, és a végén kicsúszott az első tíz közül. a dobogó többi fokáról elképesztően szoros befutón döntöttek: az ecuadori Arevalo 4 másodperc hátránnyal követte a győztest, a harmadik helyről pedig célfotó sem tudott dönteni, a brazil Cunha és az olasz Bridi teljesen együtt csapott a célba, mindössze két tizedmásodperccel Arevalo mögött.
Olasz Anna saját bevallása szerint elég jól végig tudta vinni az előzetesen eltervezett taktikáját:
Nem szoktam elsőként beugrani, nekem az eleje sosem erős, kisebb az alkatom is, ezért abból csak rosszul jöhetnék ki, ha beugranék mindenkivel. Tudtuk, hogy tíz kilométernél nem a rajton fog eldőlni a verseny.
Az első két kör a szavai szerint „lábvizezés” volt, azaz haladt a többiek nyomában, és ezzel sok energiát spórolhatott meg. Elmondása szerint, az esélyesek közül többen beszorultak a mezőnybe, ő pedig nem akart ugyanígy járni, ezért amikor látta, hogy húzódik szét a mezőny, mindenképpen igyekezett menni az élbollyal. Ez elég jól sikerült neki, hiszen féltávnál, azaz a második kör végén már 10. helyen mérték. Onnantól aztán egészen a végéig kiegyenlített volt az élmezőny, nem voltak nagy változások, ő is szemmel tudta tartani az előtte haladókat, de végül az elsőhöz viszonyított hátrányából nem tudott lefaragni a hajrában.
A magyar klasszis számára is meglepetés volt az olimpiai címvédő holland Rouwendaal visszacsúszása, ahogy a francia Muller kitartása is az élen egészen a célig. Elmondta, hogy a verseny közbeni dulakodások nagy részét megúszta, lehetőség szerint kerülte azokat, akik „inkább verekedni jönnek, mint úszni”, egy kilométerrel a vége előtt, a harmadik bójánál azonban mégis az ausztrál lány mellé került, akit az olimpiához hasonlóan maga elé engedett, majd később megelőzött.
Úgy gondolom, ha nem szorulok be mögé, akkor el tudtam volna úszni az első hat-hét emberrel, de így is nagyon jó hajrát tudtam nyújtani, ami biztató a 25 kilométerre
– tette hozzá. A PestiSrácok.hu kérdésére úgy válaszolt a két évvel ezelőtti világbajnokság, majd Rio után végre az első tízbe ért úszó, hogy ez nemcsak kifutott eredmény, hanem valós javulást tükröz.
Emlékezetes, hogy Olasz Anna 2015-ben, Kazanyban 11. lett, amivel egyetlen hellyel csúszott le az olimpiáról, ahol végül szabadkártyával elindulhatott, de ez csak későn derült ki, így ott nem tudott csúcsformába lendülni addigra. Emiatt csalódott is volt, a balatonfüredi verseny után most úgy nyilatkozott, hogy ha nem Magyarországon lenne a vébé, talán el sem indult volna. Ezzel az eredménnyel viszont kapott egy jó visszaigazolást arról, hogy nem csak ő tartja magát az első tízbe tartozó hosszútávúszónak.
A másik magyar induló, Sömenek Onon Katalin elmondta, hogy élete első világversenye sokkal keményebb volt, mint egy Európa-kupa vagy világkupa, voltak verekedések, lenyomások, akár visszahúzások is, ezért elégedett az úszásával és az eredményével is.
Azt terveztem, hogy az elején elindulok, aztán ez túl erősre sikeredett, és az első kör végére kezdtem meghalni
– nyilatkozta a verseny után a fiatal magyar versenyző, aki ennek ellenére szépen megtartotta a helyezését a mezőny első felében. Emellett mindkét magyar lány hangsúlyozta, hogy a hazai közönség hangos biztatása és a magyar zászlók látványa komoly lelki hajtóerőt jelentett számukra.
Végeredmény:
1. Aurélie Muller (FRA) 2:00:13,7
2. Samantha Arevalo (ECU) +3,3 mp
3. Arianna Bridi (ITA) és Ana Marcela Cunha (BRA) +3,5 mp
5. Rachele Bruni (ITA) +7,7 mp
6. Haley Anderson (USA) +12,2 mp
7. Finnia Wunram (GER) 12,4 mp
8. Olasz Anna (HUN) +14,7 mp
9. Chelsea Gubecka (AUS) +16,3 mp
10. Ashley Twichell (USA) +27,6 mp
… 27. Sömenek Onon Katalin (HUN) +4:27,5
Facebook
Twitter
YouTube
RSS