Lezárult a belső vizsgálat a bőnyi rendőrgyilkosság ügyében – olvasható a police.hu-n. Vizsgálatot a tragédia után nem sokkal rendelt el az országos rendőrkapitány, aminek részeként vizsgálták a parancsnoki felelősség kérdését, pontosabban, hogy hibázott-e a valaki azzal, hogy egyedül, a terrorelhárítók vagy egyéb segítség nélkül odaküldték a nyomozókat, ahol végül a Magyar Nemzeti Arcvonal 76 éves vezetője lelőtte Pálvölgyi Pétert. A rendőrség azt közölte, megállapították, hogy minden szakszerűnek találtak, vagyis nincs felelős…
Ismert, Győrkös István, a Magyar Nemzeti Arcvonal vezetője október végén, bőnyi otthonában, egy nála tartott házkutatás során gépkarabéllyal adott le több lövést és megölte Pálvölgyi Péter őrnagyot, a Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozóját. A tűzharcot követően riasztották a terrorelhárítást, akiknek az egységei Győrből és Budapestről is útnak indultak. A lakásba zárkózott férfi tovább fenyegetőzött, végül a kommandósok fegyverhasználat nélkül elfogták és sürgősségi orvosi kezelésben részesítették. A 76 éves, jelenleg előzetes letartóztatásban tartott férfi ellen a Központi Nyomozó Főügyészség hivatalos személy sérelmére elkövetett, több ember életét veszélyeztető emberölés és lőfegyverrel való visszaélés bűntette miatt rendelt el nyomozást. A Nemzeti Nyomozó Iroda mindezek mellett belső vizsgálatot indított, hogy tisztázzák a parancsnoki felelősség kérdését, hibázott-e valaki, amikor Bőnybe csak a nyomozókat küldte, és nem kérte a Terrorelhárítási Központ segítségét. Pedig tudhatták, hogy fegyverek lehetnek Győrkösnél, hiszen a férfi és az általa vezetett szélsőséges szervezet nem volt ismeretlen a hatóságok, de főleg a titkosszolgálatok előtt.
Nincs felelőse a rendőrgyilkosságnak
Azonban csütörtökön kiderült, felelős megnevezése nélkül zárult le a belső vizsgálat. A police.hu-n az a rövid közlemény olvasható, hogy mindent szakszerűnek találtak, azaz nincs személyi felelőse a tragédiának. Ma már tudható az is, hogy a bőnyi haláleset esetleges rendőri mulasztásaival összefüggésben a Központi Nyomozó Főügyészség sem indított büntetőeljárást. Az ügyben Tényi István tett feljelentést halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt, de a főügyészség bűncselekmény hiányára hivatkozva elutasította a feljelentést. fordíthatja.
Megírtuk, a KNYF a PestiSrácok.hu által megszerzett elutasító határozatában azzal érvelt, hogy abban az esetben, ha a közvetlen veszély nem a foglalkozási szabályok megszegése miatt és annak következményeként jön létre, hanem bármely más okból, akkor, a kérdéses bűncselekmény nem valósul meg. Szerintük önmagában a szakszerűtlenség, a szakmai szabályok felrúgása még nem valósítja meg a feljelentésben szereplő bűncselekményt. A főügyészség ezek után megemlíti, hogy „egy házkutatás végrehajtása mindig együtt jár egy absztrakt, általános veszélyhelyzettel”, azonban konkrét veszély, ebben az esetben Pálvölgyi Péter halála Győrkösnek, az ő magatartásának köszönhető, így a rendőrgyilkosság nincs összefüggésben az esetleges szakmai szabályszegéssel. Itt érdemes megjegyezni, hogy korábban a hvg.hu által megismert házkutatásról szóló határozatban ugyanakkor szerepelt, hogy gépfegyver is lehet a házban, azaz indokolt lett volna a különleges eljárás, tehát a helyszínen eleve nem az NNI nyomozóinak, hanem a TEK-nek kellett volna eljárnia, amiről ráadásul egy kormányrendelet is egyértelműen fogalmaz. Azaz, ebben az esetben nem csak a házkutatásoknál előforduló „általános veszélyhelyzetről” volt nagy valószínűséggel szó, hanem következtetni lehetett arra, hogy mivel gépkarabély lehet a házban, azt az MNA-vezér a rendőrök ellen fordíthat.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS