A Líbiából Olaszországba tartó, 14 és 24 év közötti fiatalok több mint háromnegyedének helyzetével visszaéltek már, legyen szó kényszermunkáról, nemi erőszakról, fogva tartásról, gyerekházasságról vagy az erőszak és kizsákmányolás más formáiról – írta keddi, közös jelentésében az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) és a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM).
A fiatalok közül legtöbbet a Közép- és Dél-Afrikából érkezők szenvednek – mutattak rá a szervezetek Szívfacsaró utazások (Harrowing Journeys) című beszámolójukban. A tanulmány mintegy 22 ezer migráns és menekült beszámolóján alapul, akiknek körülbelül fele kiskorú vagy fiatal volt. A 14 és 24 év közötti korosztály 77 százaléka azt állította, hogy valamilyen formában kizsákmányolták útja során. Az UNICEF és az IOM azt ajánlotta az Európai Unió illetékes hatóságainak, hogy hozzanak létre “legális migrációs útvonalakat” a gyerekek és a fiatalok számára, és keressenek alternatívákat az illegális migráción kapott fiatalok elzárása helyett. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) nemrég jelezte: erőteljesen csökken a Líbia és Olaszország közötti tengeri átkelést megkockáztatók száma. A veszélyes útvonalon idén már csaknem 2400-an vesztették életüket.
Miközben jelentősen csökken a Földközi-tenger középső részén át érkező emberek száma, nem ringathatjuk magunkat abban a hitben, hogy ezzel együtt kevesebb gyerek élete forog kockán, vagy hogy kevesebben vesznek oda”
– mondta Sarah Crow, az UNICEF szóvivője.
Aggódunk, hogy a látószögünkből és gondolatainkból kieső, sokszor elérhetetlen térségekben élő gyerekek, menekültek és migránsok a jövőben még többet fognak szenvedni”
– tette hozzá Crow. “Lehet, hogy nem mindig sikerül megismernünk történeteiket, és a gonosztevők büntetés nélkül megússzák.”
Forrás: MTI, fotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS