Egyéves fennállását ünnepelte a minap a csíkszentsimoni lovasterápia program, azaz a New Life Therapy, melyet egy Angliából Erdélybe hazatért pszichológus és Böjte Csaba ferences szerzetes csíkszentsimoni gyermekotthonát vezető házaspár álmodott meg. Ez idő alatt tizenöt sérült, Down-szindrómás illetve autista gyermeket ismertettek meg a lovak jótékony hatásával. Azt mondják, egyes gyermekeknél a várakozásokat is meghaladó eredményeket értek el, van, akinek a beszéde, másnak a mozgása fejlődött ugrásszerűen. A lovasterápia titka – amely Romániában még igen csak gyerekcipőben jár – a ló és ember közötti harmonikus kapcsolat, a lovas irányító szerepe és a ringó mozgás, amely jó hatással van az agyi működésre. A lovaglás Romániában, akárcsak Magyarországon a költséges sportok közé tartozik, de itt Csíkszentsimonban, a Szent László Gyermekotthonban és Lovardában nem pénz kérdése, hogy valaki lóhátra tudjon ülni. A gyermekotthonban működő Szent László Sportegyesület és a New Life Therapy Sportegyesület minden rászoruló, sérült gyermeknek teljesen ingyen biztosítja a foglalkozásokat, sőt mi több, a Csíkszentsimonba utaztatásukat is szervezik és bonyolítják.
Csíkszentsimon határában, a Böjte Csaba vezette Dévai Szent Ferenc Alapítványhoz tartozó gyermekotthonban és lovardában mindig nagy az élet. Tizenkét gyermek nevelkedik itt a gyermekotthonban, ők lóápoló szakmát kapnak majd a kezükbe, de a lovaglást is magas szinten elsajátították – van aki mindössze négy hónap alatt. Lovasakrobaták, lovastornászok, kaszkadőrök és egyben lóápolók is, akik mindent tudnak az ember első négylábú társáról, annak tartásáról.
Van egy nap, minden héten, amikor az alapítványnál cseperedő “lovas” gyermekek, fiatalok, kézen fogják azokat a gyermekeket, akiknek valami más nem adatott meg az életben. Sérültek. Down-szindrómások, illetve autisták. Átadják nekik azt üzenetet, amit Costoiu Sándor, a Szent László Sportegyesület pszichológusa az egy éves születésnapon is mondott: “lóháton mindenki egyforma”.
Egy olyan családi nap, mint a mostani születésnap, igazi örömünnep, ahol a sérült gyermekek és szüleik is felszabadultan szórakozhatnak. Mert ez az a hely, ahol senki nem néz rájuk másként, ahol egy percig sem kell azt érezniük: különböznek. A gyermekek bemutathatják tudásukat, ami akár komolyabb tornagyakorlatok sora is lehet a ló hátán, míg más gyermeknek már az is óriási siker, hogy felül a hátasra és a kezébe fog egy labdát. Itt az értéke egyiknek sem kisebb vagy nagyobb, s nap végén kupát is mindenki egyformát vehetett át. Mert aki a szentsimoni lovarda kapuján belépett és ló hátára ült, már csak győztes lehet…
Costoiu Sándor néhány éve költözött haza Angliából. Pszichológusként valami újat szeretett volna létrehozni, olyan terápiát, ami már világszerte sokat bizonyított, de Romániában még gyermekcipőben jár.
Sándor a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, évekig csak készült a terápiára épülő egyesület megalapítására. Szükség volt lovas szakemberekre, partnerekre, és ami a legfontosabb, befogadó lovardára és a célra alkalmas lovakra. Talán a legnehezebb – mint mondta – a hivatalos keretek megteremtése volt.
Még a lovas terapeuta mint terápiás szakember akkreditáltatása sem volt zökkenőmentes.
Fazekas László és felesége, Judit, a Szent László Gyermekotthon és Lovasiskola vezetői a megkeresésre azonnal igent mondtak, és örömmel vágtak bele a feladatba, ami – vallják – az otthonban nevelkedő gyermekek személyiségi, lelki fejlődéséhez is sokat tesz hozzá, hiszen erősödik bennük az elfogadás, az együttműködés és mások segítése.
A lovarda és lovasiskola huszonkét lova közül kettő terápiára kiképzett ló. A nagy értékű állatok maximális türelemmel bírnak, szokatlan, váratlan dolgoktól sem ijednek meg, tökéletes biztonságot nyújtanak a lovasterápiában résztvevő gyermekeknek. Simonban nemcsak a lovakat, hanem a ruházatot és a felszerelést is biztosítják a gyerekeknek a lovagláshoz, így valóban bárki, aki rászorul, akin segít, az előtt a kapu nyitva áll.
A hétvégi születésnapon erdélyi huszár kapitányok is megtisztelték a bátor kis lovasokat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS