A Magyar Nemzet szerint az álláspontok közeledésére lehet számítani ma Orbán Viktor és Manfred Weber néppárti európai parlamenti frakcióvezető zárt ajtók mögötti eszmecseréjén. A lap álláspontja szerint az előzetes hírek is arra utalnak, hogy az Európai Néppárt vezetői elhalasztanák a Fidesz kizárását, és ha lehetséges, le is vennék a napirendről a kérdést a későbbiekben.
A Fidesz és az Európai Néppárt (EPP) közötti vita elodázása, esetleg egy kompromisszumos egyezség lehet a két legvalószínűbb forgatókönyv Orbán Viktor miniszterelnök és Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje közötti mai négyszemközti tárgyalás eredményeként. A Magyar Nemzet szerint erre utal több, a napokban elhangzott nyilatkozat, illetve az a tegnapi hír, miszerint vizsgálóbizottságot küldene az EPP több vezető politikusa Magyarországra, hogy értékelje a Fidesz politikáját és a magyarországi demokrácia helyzetét. A német Bild által megszellőztetett értesülés szerint Annegret Kramp-Karrenbauer, a CDU elnöke, Markus Söder bajor kormányfő és Sebastian Kurz osztrák kancellár ötlete a vizsgálóbizottság létrehozása, amelynek célja, hogy megelőzzék, de legalább elhalasszák a Fidesz kizárását az EPP-ből. A Bildnek Markus Söder azt mondta: a felvetés szóba fog kerülni Manfred Weber és Orbán Viktor budapesti tárgyalásán.
A Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető Havasi Bertalan előzetesen csak annyit mondott: a találkozó nem lesz sajtónyilvános; arról utólag, a felek megállapodása alapján adnak tájékoztatást. Manfred Weber múlt héten egy interjúban fejtette ki, hogy a Fidesz EPP-tagságának megszüntetését három feltétel teljesülése esetén lehet elkerülni. Az első feltétel az, hogy Orbán Viktor „leállítja kormánya Brüsszel elleni kampányát”. A második, hogy bocsánatot kér az EPP tagpártjaitól. A harmadik feltételként azt szabta, hogy a magyar kormány biztosítja „a Soros György által támogatott” Közép-európai Egyetem (CEU) megmaradását és az amerikai diplomák kiadását Budapesten. Ugyanakkor a hét végén egy német lapinterjúban Weber már békülékenyebb hangot ütött meg, üdvözölve, hogy hamarosan befejeződik a kormány Brüsszel elleni plakátkampánya, és a közös értékek kölcsönös elfogadásának fontosságáról beszélt.
Trócsányi László igazságügyi miniszter a Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív német lapnak hangsúlyozta: az Európai Néppártnak erős Fideszre van szüksége. A vasárnap megjelent cikkben a Fidesz EP-listavezetője azt mondta: az EPP egy nagy család, amelyben sok irányzat működik, és ezek néha összeütköznek, és reméli, hogy a Fidesz a néppártban marad. Jelenleg nincsen semmilyen B-terv – szögezte le arra a kérdésre, mi történik, ha kizárják a Fideszt az EPP-ből.
A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) a magyar fél válaszára vár a Fidesz EPP-tagsága körüli vitában
– nyilatkozta a párt főtitkára az elnökség álláspontját ismertetve. Paul Ziemiak a CDU tegnapi, berlini elnökségi ülése után tartott tájékoztatón közölte, hogy a tanácskozás napirendjén szerepelt a Fidesz EPP-tagsága körüli vita, amellyel kapcsolatban Manfred Weber, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa „mindent elmondott”. Angela Merkel német kancellár, a CDU volt elnöke szerint az EPP értékeiről szól a Fidesz tagsága körüli vita. A politikus tegnap Berlinben Krisjanis Karins lett kormányfővel folytatott megbeszélése után úgy fogalmazott: Manfred Weber megnevezett három pontot, amelyekről ma fog Orbán Viktorral tárgyalni, és levonja a megfelelő végkövetkeztetéseket.
Krisjanis Karins, a szintén az EPP-hez tartozó Egység politikusa azt mondta: nem fenyegetne kelet–nyugati megosztottság az EU-ban akkor sem, ha megszűnne a Fidesz tagsága az EPP-ben, mivel ma már nincs ilyen megosztottság. A több, mint 70 jobbközép, konzervatív, kereszténydemokrata pártot összefogó EPP-ben péntekig 13 tagpárt kezdeményezte a Fidesz kizárását vagy tagságának felfüggesztését. Tegnap Traian Basescu, a román ellenzéki Népi Mozgalom Pártjának (PMP) tiszteletbeli elnöke jelentette be, hogy pártja képviselői megszavazzák a Fidesz kizárását a néppártból. A volt román államfő szerint a Fidesz kizárására már az is elegendő ok lenne, hogy Budapest támogatja a székelység autonómiatörekvéseit. Az indítványokról a pártcsalád közgyűlése tárgyal március 20-i ülésén.
Forrás: magyarnemzet.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS