Bár egyre nagyobb a zúgolódás a német Kereszténydemokrata Párton (CDU) belül a tavaly szeptemberi választásokon elért rossz eredmény, illetve a szociáldemokratákkal (SPD) kötött nagykoalíciós szerződés tartalma miatt, a konzervatív pártot 2000 óta irányító Angela Merkel kancellár továbbra is a posztján marad, s szándéka szerint ki is tölti a jelenlegi parlamenti ciklus végéig, azaz 2021-ig szóló mandátumát – írja a Magyar Idők.
A lap beszámolója szerint erről maga Merkel beszélt egy vasárnapi interjúban, a kancellár szavait pedig megerősítette tegnap Günther Oettinger német uniós biztos, a CDU egyik befolyásos politikusa. Utóbbi a Deutschlandfunk közszolgálati rádióban sugárzott interjúban ugyanakkor azt is kifejtette: bár Merkel továbbra is erős pozícióban van, mindenki számára világos, hogy az utolsó periódusát kezdi, vagyis hamarosan elindítja az utódlási folyamatot.
A CDU-n belül elégedetlenséget váltott ki a múlt héten megkötött koalíciós szerződés, amelynek értelmében kulcsfontosságú minisztériumok kerülnek az SPD-hez: a pénzügyi, a külügyi, az igazságügyi, a munkaügyi és a környezetvédelmi.
A belügyminisztérium pedig a CDU bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) irányítása alá kerül. Wolfgang Bosbach CDU-politikus azt mondta, a pénzügyminisztérium elvesztése túl nagy engedmény volt. Hasonló véleményt fogalmazott meg Jens Spahn még hivatalban lévő CDU-s pénzügyi államtitkár, aki attól tart, hogy az SPD irányítása alatt Berlin nem követel többé reformokat és megszorításokat az államadósság terhe alatt roskadozó dél-európai tagállamoktól.
Merkel azonban vasárnapi interjújában igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, mondván, a kül- és pénzügyi politika alakításáért továbbra is elsősorban a kancellária lesz a felelős. – Magas, de elfogadható árat fizetett a CDU azért, hogy stabil kormány alakulhasson Németországban.
Az alternatíva az lett volna, hogy a tárcák elosztásáról szóló vita miatt nem alakul meg a kormány – mondta. A kancellárnál sokkal nehezebb helyzetbe került Martin Schulz, aki sajtóértesülések szerint ma adja át az SPD elnöki tisztségét Andrea Nahlesnek.
A Schulzba vetett bizalom az SPD-n belül már akkor megingott, amikor a szociáldemokraták eddigi legrosszabb eredményüket érték el a szeptemberi választásokon. A Schulzcal elégedetlen hangok tovább erősödtek, amikor a koalíciós tárgyalások után őt jelölték külügyminiszternek, hiszen korábban azt ígérte: nem lesz tagja egy újabb Merkel-kormánynak.
A feszültség csillapítása érdekében ezért a külügyminiszterségről is lemondott, vagyis egy évvel azután, hogy az Európai Parlament elnöki székét lecserélte a német politikai szerepvállalásra, Schulz a jelentéktelenségbe süllyedhet. A viták lezárása után már csak az a kérdés, hogy a párttagság megszavazza-e a koalíciós szerződést. Ennek eredményét március 4-én közlik.
Forrás: Magyar Idők; Fotó: Rainer Jensen
Facebook
Twitter
YouTube
RSS