A háború kirobbanása óta Magyarország nem hajlandó beállni a háborúpárti politikai táborba, továbbra is békét szorgalmaz és a fegyverszállítást is elutasítja, emiatt egyre látványosabb nyomásgyakorlás éri a háború folytatásában érdekelt Biden-adminisztráció részéről Magyarországot – ezzel foglalkozik Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzőjének legújabb elemző videója. Mint többek közt megjegyezte, már az amerikai jobboldalon is nagy port kavar a demokrata kormányzat magyarországi tevékenysége: Mike Gonzalez, a Heritage Foundation konzervatív washingtoni agytröszt munkatársa például azt mondta, a Biden-adminisztráció megpróbálja destabilizálni egy NATO-szövetségesét.
Deák Dániel a videóban kifejti: annyira látványossá vált az amerikai nyomásgyakorlás Magyarországra, hogy arra Orbán Viktor az évértékelő beszédében külön is kitért. A miniszterelnök az amerikai nagykövet nevére utalva arról beszélt: Joe Biden David Pressman személyében egy „présembert” küldött hazánkba, hogy „bármi áron, de préselje bele a magyarokat a háborús táborba, préseljen ki belőlünk egy csatlakozó nyilatkozatot”. Deák Dániel szerint amerikai szempontból érthető az amerikai nyomásgyakorlás, mivel a jelenlegi demokrata vezetés a háború folytatásában érdekelt, így igyekeznek minél több országot az amerikai narratívába becsatlakoztatni. Mint ugyanakkor az elemző kiemelte, Donald Trump korábbi amerikai elnök többször is élesen kritizálta a Biden-adminisztráció háborúpárti politikáját, hozzátéve: ha ő lesz ismét az Egyesült Államok vezetője, akkor békét teremt.
Mindezek fényében nem meglepő, hogy Orbán Viktor is egy 2024-es republikánus győzelmet tartott kedvező fejleménynek Magyarország számára az évértékelő beszédében
– jegyezte meg Deák Dániel. Az elemző arról is szólt, hogy a Biden-adminisztráció erőteljes nyomást helyezett Magyarországra, például „adóháború” kirobbantásával a két ország között, miközben Oroszországgal továbbra is érvényben van a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény. David Pressman ezen felül számtalan interjúban igen élesen kritizálta a magyar kormányt. Február elején például azt állította: a magyar kormány a Putyin által képviselt nézeteket hangoztatja. Az amerikai nagykövet tevékenysége kapcsán megjegyezte, hogy más nyugati ország diplomatája nem merészkedett ilyen messze:
sem a német, sem a francia, sem a brit nagykövetek részéről nincsen példa ilyen éles kirohanásokra Magyarországgal szemben, pedig az ő kormányuk álláspontja is eltér a magyar kormányétól.
Deák Dániel az amerikai nyomásgyakorlás egyik szintén látványos példájaként említette Samantha Power, a USAID vezetőjének budapesti látogatását, amelynek során „több kormányellenes csoport képviselőivel is találkozott, köztük a Magyar Helsinki Bizottsággal, a K-Monitorral és a Transparency Internationallel is”.
A hazai balliberális sajtót és szervezeteket jelentős pénzügyi támogatással finanszírozó USAID egyúttal a mindenkori amerikai adminisztráció hatalmi eszköze, amely együttműködik a Központi Hírszerző Ügynökséggel, a CIA-vel is. Számos ország éppen ezért kitiltotta a területéről a USAID-et, mondván, hogy semmi szükségük amerikai hatalomépítésre a segélyezés és a demokráciaterjesztés örve alatt
– mondta az elemző. Kitért arra, hogy az amerikai jobboldalon is nagy port kavar a demokrata kormányzat magyarországi tevékenysége. Mike Gonzalez, a Heritage Foundation konzervatív washingtoni agytröszt munkatársa például azt mondta: a Biden-adminisztráció megpróbálja destabilizálni egy NATO-szövetségesét.
Forrás: XXI. Század Intézet; Vezető kép: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS