Nizza, Berlin, London és Stockholm után csütörtökön Barcelonában, majd Cambrilsben folytatódott az európai gázolásos merényletek sora. Az efféle – rammingnek nevezett – támadások a kétezres évek vége felé kezdtek elszaporodni, mostanra pedig az iszlamisták fő fegyverévé vált Európában az olcsósága, az egyszerűsége és a kivédhetetlensége miatt.
2016 nyarán a 86 áldozatot szedő nizzai támadás nyitotta a rammingnek nevezett gázolásos merényletek sorát, és azóta a tavalyi berlini karácsonyi vásáron, idén pedig Londonban, Stockholmban, Franciaországban katonákat ért több ilyen támadás, majd most Barcelonában és Cambrilsban is így öltek a mohamedán terroristák. Eközben szinte mindennapossá váltak Németországban a késsel, baltával, vagy egyéb, könnyen beszerezhető szerszámmal elkövetett terrortámadások is – nem véletlenül. Az Iszlám Állam ugyanis ezeket a minél egyszerűbb támadási formákat javasolja a híveinek, akik az elmúlt évek terrortámadásai alapján szép számmal rejtőzködnek a Nyugat-Európába befogadott iszlám közösségekben. A szervezet nemrég, a ramadán előtt megismételte a gázolásos és az egyszerű szerszámokkal elkövetendő merényletekre való felhívását.
Az olcsó és egyszerű kivitelezhetősége mellett a gázolásos merénylet legfőbb előnye a terroristák szempontjából, hogy rendőrségi eszközökkel megelőzhetetlen és kivédhetetlen. Sem az autókat, sem a késeket, baltákat nem lehet elzárni az emberek elől, vagyis az iszlamisták is könnyűszerrel hozzájuthatnak a kezükben gyilkos fegyvernek számító, hétköznapi használati eszközökhöz. Ha pedig ezeket olyan alkalommal vetik be, amikor tömegek tartózkodnak az utcán, akkor képesek így „stratégiailag értékelhető” számú emberéletet kioltani.
Az iszlamistákat kellene kiszűrni, mert a fegyverüket nem lehet
A terroristák új fegyvereivé váltak a járművek, amelyek használatával az elkövetők gyakorlatilag „a biztonsági szolgálatok radarjai alatt repülnek” – fogalmazott a Sky News online kiadásában Mark White belügyi szakértő, aki szerint a ramming hatását tekintve éppoly halálos lehet, mint egy fegyveres vagy egy bombatámadás. Miután az ilyen támadások előkészítését gyakorlatilag lehetetlen lefülelni, rendkívül komoly problémával kénytelenek szembesülni a biztonsági szolgálatok – mondta White, aki szerint fokozza a helyzet komolyságát, hogy csak az Egyesült Királyságban több mint 3000 olyan szélsőségest tartanak számon, akik bármikor radikalizálódhatnak. Az angliai helyzet azonban igaz számos más európai országra is – hangsúlyozta.
Az utcákon elhelyezett utcabútorokkal, illetve beton terelőelemekkel próbálják a rendőrök Európa-szerte megelőzni az ilyen merényleteket – a budapesti vizes világbajnokság idején is lehetett ilyeneket látni a helyszínek közelében –, de ezzel sem tudják mindenütt megvédeni az embereket. Az amerikai Transportation Security Authority (TSA) 2017. májusi figyelmeztetése szerint egyszerűsége és költséghatékonysága miatt a ramming mint támadási forma a közeljövőben várhatóan egyre gyakoribbá válik.
forrás: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS