Sokadjára játszódik le miniszterelnök-jelölti casting a baloldalon. A 2009-es volt az első és legkomikusabb, majd 2013-2014-ben, majd megismétlődött kicsiben, Falus Ferenc főpolgármesterré jelölésével. Most megint nevek repkednek, üzengetnek egymásnak a baloldali pártok, és nem abban érdekeltek, hogy egy jó programmal álljanak elő vagy egy alkalmas jelöltet állítsanak, hanem elsősorban magukat akarják pozicionálni – jelentette ki Lánczi Tamás, a Századvég elemzője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
A baloldalon valamiért hagyomány, hogy a civil címke valamilyen pozitív jelentéstartalommal bír. Sokan úgy gondolkodnak, hogy a civil jelölt tisztább, üdébb, jobb jelölt, mintha egy politikust indítanak. Ez azonban nincs így, ez egy önáltatás, aki belép a politikába, politikussá kell válnia, politikában civilek nincsenek. Ez fából vaskarika, elsősorban egy kommunikációs trükk, a baloldali pártok néha megpróbálnak ezzel előnyre szert tenni, és magukat úgy feltüntetni, mintha a politikán felül, kívül állnának, többek és jobbak lennének – mondta Lánczi Tamás.
Arra a kérdésre, elképzelhető-e, hogy a baloldali pártok 2018-ra úgy döntenek, körzetenként csak „egy embert hagynak állva”, azt felelte: nem kizárt a koordinált indulás. Jól látható, hogy a pártelitek szintjén van egyfajta tapogatózás van. Emblematikus baloldali figurák – Medgyessy Pétertől Kőszeg Ferencig – olyan elméleteket állítottak fel, miszerint a Jobbikkal össze kell fognia a baloldalnak, így lehet leváltani az Orbán-kormányt. A jobbiknak a politikai mozgása is mintha errefelé haladna, hiszen sorra teszik a baloldalnak a gesztusokat – nem szavazzák meg az alaptörvény-módosítást, a lengyelországi baloldali tüntetések mögé álltak -, korábban ez teljesen elképzelhetetlen volt. mintha meglennének a feltételei annak, hogy egy 2018-as együttműködés kialakulhat az MSZP és a Jobbik között – hangoztatta.
Forrás: hirado,hu; Fotó: MTI/Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS